Ocena zapłodnienia – cykl LABORATORIUM OD KUCHNI 3/6
|| ARTYKUŁ numer 3 z cyklu ||
Przedstawiamy Państwu cykl artykułów o nazwie LABORATORIUM OD KUCHNI. Zdajemy sobie sprawę, że podczas spotkania z naszymi lekarzami i embriologami, przekazywane jest Państwu sporo ważnych informacji na temat przebiegu zapłodnienia in vitro. Każda wizyta to także stres - czy wszystko się powiedzie? Co powie lekarz? Czy wszystko zapamiętam? Takich pytań jest wiele...
Zespół Medyczny Centrum Leczenia Niepłodności PARENS przygotował dla Państwa cykl 6 artykułów, dzięki którym będą mogli Państwo przypomnieć sobie ważne informacje, które zostały przekazane Państwu podczas wizyty w PARENS. Mogą Państwo spokojnie przeczytać je w domowym zaciszu, a gdy pojawią się dodatkowe pytania, zawsze mogą je Państwo zadać podczas kolejnego spotkania z naszymi specjalistami.
Zespół Medyczny Centrum Leczenia Niepłodności PARENS
Ocena zapłodnienia komórki jajowej następuje 17±1 h po zapłodnieniu ICSI, czyli dzień po punkcji, rano. Embriolog sprawdza, czy w oocytach obecne są przedjądrza – męskie i żeńskie. Ocenia ich ilość, rozmieszczenie, symetrię i kontroluje jakość całej zygoty (zapłodniony oocyt) oraz położenie i rozmiar ciałek kierunkowych.
A: Ilość przedjądrzy
Prawidłowe zapłodnienie jest weryfikowane na podstawie obecności dwóch przedjądrzy (2PN) oraz dwóch ciałek kierunkowych (2PB):
Schemat – Zapłodniona komórka jajowa (zygota)
Zdjęcie – Zapłodniona komórka jajowa (zygota)
B: Rozmieszczenie przedjądrzy
Dwa symetryczne, przylegające do siebie przedjądrza powinny być podobnej wielkości. Zawierają one ciałka prekursorowe (NBP – nucleolar precursor body), których ułożenie jest dynamiczne w czasie rozwoju zarodka. Przedjądrza mogą być ocenione w następujący sposób:
- Typ 1 – symetryczne ułożenie przedjądrzy
- Typ 2 – przedjądrza niesymetryczne, rozproszone
- Typ 3 – przedjądrza z jednym lub brakiem ciałek prekursorowych
W dniu pierwszym, z hodowli usuwane są oocyty nieprawidłowo zapłodnione, które zawierają nieprawidłową ilość materiału genetycznego lub oocyty, które uległy degeneracji (martwe). Zarodki przekładane są też do świeżej pożywki (medium).
Więcej informacji na temat zapłodnienia pozaustrojowego można znaleźć w zakładce:
Diagnostyka i leczenie
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły