Wiedza

Kiedy są dni płodne?

Pierwsze miesiące starań o dziecko są bardzo ekscytujące. Na ogół nie towarzyszą im żadne dodatkowe działania, takie jak obserwacja cyklu miesiączkowego. Z czasem jednak, kiedy regularne współżycie nie przynosi rezultatów, mogą pojawić się wątpliwości związane z tym, czy stosunki odbywają się w odpowiednim terminie. Sprawdź, w jaki sposób możesz określić, kiedy są dni płodne.

Dni płodne – co warto wiedzieć?

Wiele osób wychodzi z założenia, że owulacja ma miejsce mniej więcej w czternastym dniu cyklu miesiączkowego, a kilka dni przed owulacją kobieta ma dni płodne. Takie podejście, choć w wielu przypadkach słuszne, nie zawsze się sprawdza. Wiele zależy bowiem od długości cyklu danej kobiety, a także od dodatkowych czynników, jak przyjmowane leki, stres, a nawet przebyte przeziębienie.

Co więcej, nie we wszystkie dni płodne poziom płodności jest tak samo wysoki. Największe szanse na zajście w ciążę jest w samym dniu owulacji, a także na dzień i dwa dni przed jej wystąpieniem. Nie oznacza to jednak, że w ciążę nie można zajść na skutek stosunku, który odbył się na cztery dni przed owulacją lub jeden dzień po niej. Istotne jest jednak to, że im bardziej precyzyjnie określone zostanie, kiedy są dni płodne, tym szansa na ciążę będzie większa.

Jak sprawdzić, kiedy są dni płodne?

Planujesz rozpoczęcie starań o dziecko i zależy Ci na tym, aby jak najszybciej zobaczyć dwie kreski na teście ciążowym? A może staracie się już od pewnego czasu, jednak bez efektów? Zobacz, w jaki sposób możesz dowiedzieć się, kiedy są dni płodne.

Zwróć uwagę na objawy nadchodzącej owulacji

Jeśli starasz się o dziecko już od dłuższego czasu, z pewnością monitorujesz swój cykl. Wystarczy kilka miesięcy, aby zaobserwować pewne zmiany, które zachodzą w organizmie w konkretnych fazach cyklu.

W okresie okołoowulacyjnym, czyli w dni płodne, samopoczucie kobiety w istotny sposób się poprawia. Kobieta jest bardziej pewna siebie, a partner wydaje jej się bardziej atrakcyjny. Piersi stają się pełniejsze, cera bardziej promienna, a włosy nabierają blasku. Wszystko to sprawia, że szansa na zajście w ciążę w tych dniach jest większa.

Oczywiście objawów owulacji jest o wiele więcej. Przede wszystkim zmienia się śluz. Staje się on biały, bardziej rozciągliwy. Taka postać śluzu ma ułatwić plemnikom przemieszczanie się. Kobiety, które mierzą temperaturę, w dniu owulacji mogą zauważyć jej spadek, a w następne dni – duży wzrost. Mogą również wystąpić specyficzne bóle brzucha – po jednej lub po drugiej stronie, w zależności od tego, z którego jajnika uwolniona zostanie komórka jajowa.

Możesz skorzystać z testów owulacyjnych

Wiele kobiet, chcąc określić, kiedy są dni płodne, sięga po testy owulacyjne. Tego typu testy pozwalają na ustalenie momentu, w którym poziom LH jest najwyższy. Na ogół uwolnienie komórki jajowej, czyli moment owulacji, następuje około 12-36 godzin po piku LH. Kiedy testy owulacyjne są pozytywne, jest to znak, że właśnie trwają Twoje dni płodne, a sama owulacja zbliża się wielkimi krokami.

Monitoring cyklu przy pomocy USG i badań krwi

W przypadku przedłużających się starań o dziecko warto zdecydować się na monitoring cyklu. Dzięki badaniom USG dowiesz się, kiedy dokładnie występuje owulacja, dzięki czemu łatwiej będzie określić moment największej płodności. Dodatkowym wskaźnikiem mogą być również badania krwi – LH, estradiolu i progesteronu. Oczywiście tego typu wyniki powinien zinterpretować lekarz. W połączeniu z USG da to pewność co do tego, kiedy są dni płodne i kiedy warto zintensyfikować starania o dziecko.

Świadomość tego, kiedy są dni płodne, zwiększy Twoje szanse na zajście w ciążę

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że warto wiedzieć, kiedy są dni płodne. Taka informacja w istotny sposób zwiększa szanse na szybkie zajście w ciążę – przede wszystkim dlatego, że para wie, kiedy zaplanować romantyczny wieczór. Samodzielna obserwacja organizmu oraz wykonywanie testów owulacyjnych to dobre sposoby na ustalenie, kiedy dokładnie wystąpi owulacja.

W przypadku wątpliwości warto jednak skonsultować się z lekarzem. Specjalista nie tylko precyzyjnie określi moment wystąpienia owulacji, ale też będzie w stanie zdiagnozować ewentualne problemy z płodnością, takie jak brak naturalnych owulacji czy zbyt niski poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu. W przypadku wystąpienia takich kłopotów para zyska szansę na szybsze zajście w ciążę, a tym samym uniknie kolejnych miesięcy nieefektywnych starań o potomstwo.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies