Wiedza

Jak zajść w ciążę?

Od pewnego czasu myślisz o rozpoczęciu starań o dziecko? A może decyzja zapadła już jakiś czas temu, w związku z czym zrezygnowałaś z antykoncepcji? Prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, jak zajść w ciążę – szybko i skutecznie. W naszym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na to, że już niebawem zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym. 

Dowiedz się wszystkiego na temat swojego cyklu miesiączkowego

Wiele kobiet dopiero w momencie rozpoczęcia starań o dziecko zaczyna uświadamiać sobie, jak duże znaczenie mają poszczególne fazy cyklu miesiączkowego. Podczas pierwszej fazy organizm przygotowuje się do ewentualnego zapłodnienia. W okresie okołoowulacyjnym zmienia się samopoczucie kobiety, a szanse na zajście w ciążę są największe. Ostatnia faza cyklu to moment, w którym następuje ewentualne zagnieżdżenie zarodka. To czas oczekiwania na moment, w którym możliwe będzie wykonanie testu ciążowego. 

Warto zacząć obserwować swój cykl i zmiany zachodzące w organizmie. W ten sposób można uzyskać wiele istotnych informacji, dotyczących między innymi tego, kiedy są dni płodne. Co więcej, wnikliwa obserwacja organizmu pozwala na wykrycie pewnych nieprawidłowości, jak na przykład zbyt krótka faza lutealna. 

Zadbaj o ogólną kondycję organizmu

Okres starań o dziecko to dla wielu par czas wyjątkowy. Podstawą jest oczywiście zadbanie o swoje zdrowie. Prawidłowo zbilansowane posiłki, sport, wysypianie się, unikanie stresu – wszystko to ma znaczenie podczas starań. Oczywiście od samego początku warto pamiętać o suplementacji, przede wszystkim kwasu foliowego. Zadbaj także o swoje dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie. Wielu kobietom udaje się zajść w ciążę już w pierwszych miesiącach starań! 

Co ważne, dbanie o zdrowy tryb życia dotyczy nie tylko Ciebie, ale też Twojego partnera. Odpowiednie żywienie, regularna aktywność fizyczna czy rezygnacja z używek – wszystko to ma ogromny wpływ na męską płodność. Jeśli zastanawiasz się, jak zajść w ciążę, koniecznie uświadom swojego partnera, że on również musi o siebie zadbać. 

Odbywaj regularne stosunki przez cały cykl

Jednym z błędów, często popełnianych przez pary starające się o dziecko, jest współżycie wyłącznie w okolicach owulacji. Należy pamiętać, że owulacja nie zawsze występuje w okolicach 14. dnia cyklu miesiączkowego. Właśnie dlatego podczas starań o dziecko warto pamiętać o regularnym współżyciu – najlepiej trzy lub cztery razy w tygodniu. W ten sposób szanse "trafienia" w najbardziej płodne dni kobiety będą największe. 

W przypadku przedłużających się starań o dziecko warto zastanowić się nad wykonywaniem testów owulacyjnych, dzięki którym określenie momentu owulacji stanie się łatwiejsze. Takie postępowanie może być sposobem na ograniczenie stresu związanego ze staraniami. 

Nie rezygnuj z wizyty u lekarza

Jeśli planujesz starania o potomstwo, koniecznie umów się na wizytę u ginekologa i endokrynologa. Zyskasz szansę na wykonanie wielu istotnych badań, między innymi na oznaczenie podstawowych hormonów. Ginekolog wykona także badanie USG, aby sprawdzić, czy nie istnieją ewentualne przeszkody do zajścia w ciążę. Są to oczywiście podstawowe badania, jednak w niektórych przypadkach mogą one dać wiele cennych informacji. 

Wizyta u endokrynologa pozwoli na sprawdzenie, czy nie cierpisz na choroby tarczycy. Wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowanie tego organu mogą znacząco utrudniać zajście w ciążę, a nawet powodować nieprawidłowy rozwój płodu. Nie warto więc rezygnować z regularnych badań tarczycy przez cały okres starań o dziecko. 

Wiesz już, jak zajść w ciążę!

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak zajść w ciążę w możliwie najkrótszym czasie. Oczywiście istnieje wiele sposobów na zwiększenie szans na szybkie zajście w ciążę. Mowa tu o regularnym współżyciu, obserwowanie cyklu miesiączkowego czy o wykonaniu podstawowych badań. 

Należy jednak mieć świadomość, że starania o dziecko to proces, który może potrwać nieco dłużej niż jeden czy dwa miesiące. Niektóre kobiety zachodzą w ciążę dopiero po sześciu czy dwunastu miesiącach starań. Warto więc nie tylko nastawić się pozytywnie, ale też uzbroić się w cierpliwość. Stres bowiem z całą pewnością nie sprzyja zapłodnieniu. 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]

Punkcja w procedurze in vitro – na czym polega? Jak przygotować się do zabiegu?

27/08/2024
Punkcja – ważny etap procedury zapłodnienia pozaustrojowego Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku etapów, takich jak stymulacja owulacji, punkcja czy hodowla zarodków. Choć in vitro jest obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, cały proces jest bardzo stresujący dla każdej pary. Co więcej, na różnych etapach może pojawiać się sporo wątpliwości, dotyczących na przykład […]

Leczenie niepłodności u mężczyzn – jak wygląda?

26/08/2024
Jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności?  Aby leczenie niepłodności u mężczyzny mogło przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepowodzeń. Oczywiście przyczyny męskiej niepłodności mogą być różne. Bardzo często są to różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niedoczynność przysadki mózgowej.  Częstą przyczyną są także wszelkie zaburzenia pracy jąder. Mogą one […]
Zarządzaj plikami cookies