Jak wygląda badanie nasienia?
Badanie nasienia to temat, który wywołuje wiele emocji u mężczyzn. Z jednej strony samo badanie budzi wiele wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o jego przebieg. Z drugiej – w przypadku bezskutecznych starań o dziecko pojawia się obawa o ewentualne problemy z płodnością. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak wygląda badanie nasienia. Okazuje się, że nie ma się czego obawiać – jest to bowiem jedna z podstawowych metod wykorzystywanych w diagnostyce płodności.
Badanie nasienia – kiedy warto się na nie zdecydować?
Na badanie nasienia powinni zdecydować się mężczyźni, którzy od pewnego czasu bez skutku starają się o dziecko, a także ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat swojej płodności.
Jeśli mężczyzna podejrzewa u siebie problemy z płodnością, ponieważ starania o dziecko trwają od kilku lub kilkunastu miesięcy, a test ciążowy nadal pokazuje jedną kreskę, warto zdecydować się na podstawowe badanie nasienia. Niektórzy panowie decydują się na wykonanie takiego badania już na początkowym etapie starań o dziecko, aby zyskać pewność, że parametry nasienia są w normie.
Coraz bardziej popularne stają się także profilaktyczne badania nasienia – nawet wtedy, kiedy dany mężczyzna nie planuje w najbliższym czasie starań o dziecko. Wyniki takiego badania mogą być pewną wskazówką dotyczącą płodnością, a także sygnałem, że warto zdecydować się na zadbanie o swój styl życia.
Jak przygotować się do badania nasienia?
Kolejna kwestia związana jest z przygotowaniami do samego badania. Mężczyzna powinien pamiętać o kilku istotnych zaleceniach:
- na kilka dni przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia – okres abstynencji seksualnej powinien wynosić od dwóch do siedmiu dni,
- w tym czasie trzeba także zrezygnować ze stosowania używek, takich jak alkohol czy papierosy,
- badania nie należy wykonywać w trakcie lub bezpośrednio po antybiotykoterapii,
- jeśli w ostatnim czasie u mężczyzny wystąpiła wysoka gorączka, badanie warto przełożyć na nieco późniejszy okres.
Jeśli chodzi o samo wykonanie badania, może ono nastąpić o dowolnej porze dnia.
Jak wygląda badanie nasienia?
Bardzo często mężczyźni mają wiele wątpliwości związanych z tym, jak wygląda badanie nasienia. Otóż mężczyzna, który chce wykonać takie badanie, powinien zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności. Zawczasu warto skontaktować się z kliniką w celu upewnienia się, czy należy umówić się na konkretny termin.
Na początku pracownik kliniki może poprosić o okazanie dokumentu tożsamości, a także o wypełnienie formularza. Pojawiają się w nim pytania związane między innymi z okresem abstynencji seksualnej, stosowaniem używek czy rodzajem wykonywanej pracy. Po dopełnieniu formalności osoba z rejestracji wskazuje pomieszczenie, jakim jest pokój do badania nasienia. Następnie pacjent otrzymuje pojemnik, który podawany jest przez specjalne okienko przez pracownika laboratorium.
Kliniki leczenia niepłodności dbają o to, aby oddanie nasienia było możliwie jak najbardziej komfortowe dla mężczyzny. Niewielkie pomieszczenie wyposażone jest we wszystko, co może być niezbędne, włącznie z umywalką. Nie ma również limitu czasu, jaki mężczyzna może przeznaczyć na oddanie nasienia do pojemnika.
Pojemnik z materiałem do badania pacjent przekazuje przez specjalne okienko w pokoju do oddawania nasienia, które połączone jest z laboratorium. Pracownik laboratorium odbiera próbkę do badania. Odbywa się to bez osobistego kontaktu, co znacząco podnosi komfort pacjenta. Czas oczekiwania na wyniki w przypadku podstawowego badania nasienia wynosi nie więcej niż kilka dni.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Oprócz zadbania o odpowiedni okres abstynencji seksualnej, mężczyzna powinien pamiętać o kilku istotnych zasadach:
- w miarę możliwości warto postarać się zniwelować stres towarzyszący badaniu nasienia – pomocne może okazać się tutaj zastosowanie technik relaksacyjnych czy zadbanie o odpowiednią ilość snu,
- całe nasienie powinno zostać umieszczone w pojemniku – podczas badania sprawdza się bowiem również objętość ejakulatu,
- bardzo ważna jest higiena osobista, zarówno przed, jak i po oddaniu nasienia – warto pamiętać o wzięciu prysznica przed udaniem się do kliniku oraz o dokładnym umyciu rąk bezpośrednio przed wykonaniem badania.
W przypadku wątpliwości warto porozmawiać z pracownikiem kliniki lub z lekarzem.
Badania nasienia ma duże znaczenie diagnostyczne w przypadku problemów z uzyskaniem ciąży
Właśnie dlatego nie warto rezygnować z jego wykonania. Badanie nasienia to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych w przypadku trudności z poczęciem dziecka. Dostarcza ono cennych informacji o zdolności rozrodczej mężczyzny, a jego wynik może pomóc lekarzowi w dalszym planowaniu leczenia lub wspomagania płodności. Aby jednak wynik był miarodajny i rzetelny, warto pamiętać o kluczowych zasadach i czynnikach mających wpływ na wyniki badania. Przede wszystkim jednak każdy mężczyzna powinien pamiętać o tym, że badanie nasienia nie powinno wiązać się ze stresem czy poczuciem wstydu – jest to bowiem istotne, powszechnie stosowane narzędzie diagnostyczne. Pomocna może okazać się wiedza dotycząca tego, jak wygląda badanie nasienia.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły