Wiedza

Jak poprawić jakość nasienia?

Jak wynika z danych i obserwacji lekarzy, czynnik męski jest przyczyną niepłodności w przypadku około 45 proc. par starających się o potomstwo. Jakość męskiego nasienia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat gwałtownie się pogorszyła. Niestety, w kolejnych latach problem ten prawdopodobnie będzie się pogłębiał. Sprawdź, jak poprawić jakość nasienia!

Zmiany warto wprowadzić od razu 

Kiedy wyniki badania nasienia okazują się niezadowalające, wielu mężczyzn zaczyna zastanawiać się nad tym, jak poprawić jakość nasienia. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to proces, który trwa przynajmniej kilka miesięcy. Pełen proces powstawania i dojrzewania plemników, czyli spermatogeneza, zajmuje aż 74 dni, a zatem zmiany, które wprowadzisz w życie dzisiaj, przyniosą pierwsze efekty dopiero za około 2-3 miesiące.

Zacznij od wizyty u specjalisty

W wielu przypadkach obniżone parametry nasienia to problem, który może mieć wiele przyczyn. Mogą to być przebyte choroby, urazy, kontakt z niezdrowymi substancjami, na przykład w miejscu pracy, wykonywany zawód, stres, a także różnego typu problemy zdrowotne, jak żylaki powrózka nasiennego.

Właśnie dlatego warto zacząć od konsultacji ze specjalistą. Podczas wizyty u urologa lub androloga  przeprowadzony zostanie wywiad, a także wstępna diagnostyka, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie, co jest przyczyną obniżenia parametrów nasienia. Urolog lub androlog wykluczy również wady anatomiczne. Dowiesz się również, jak poprawić jakość nasienia.

Zmiana diety ma kluczowy wpływ na jakość nasienia

Dieta na poprawę jakości nasienia powinna obfitować w produkty bogate w witaminy C i E, w selen, cynk, kwas foliowy, w antyoksydanty, a także produkty zawierające kwasy Omega-3. Warto wprowadzić do menu ryby, jajka, warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste oraz orzechy i nasiona. W diecie nie powinno zabraknąć także brokułów, szpinaku, papryki, bananów i zdrowych olejów roślinnych. Jednocześnie należy zrezygnować z fast foodów, słodyczy, niezdrowych napojów, a także z nadmiaru mięsa.

Postaw na regularną aktywność fizyczną

Regularny ruch może być dobrym sposobem nie tylko na poprawienie jakości nasienia, ale też na zadbanie o ogólną kondycję organizmu. Długie spacery, pływanie, a nawet joga – wszystko to pozytywnie wpłynie na jakość nasienia. Wystarczy już sześć godzin umiarkowanej aktywności tygodniowo!

Jednocześnie należy zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów, ponieważ w niektórych przypadkach mogą one spowodować spadek poziomu męskich hormonów płciowych. Oczywiście nie należy wspomagać się anabolikami – to jedna z najczęstszych przyczyn obniżenia płodności mężczyzn. Trzeba mieć świadomość, że często uszkodzenie w procesie spermatogenezy, czyli procesie tworzenie plemników, może być procesem nieodwracalnym.

Rezygnacja z używek będzie niezbędna

Nie ma wątpliwości co do tego, że używki takie jak alkohol czy papierosy, bardzo negatywnie wpływają na męską płodność. Już kilka papierosów dziennie sprawia, że plemników jest o wiele mniej, a przy tym często są one uszkodzone, przez co nie są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Tak samo wygląda to w przypadku alkoholu. Właśnie dlatego panowie, którzy planują powiększenie rodziny, powinni jak najszybciej zrezygnować z wszelkich używek.

Odpowiednia suplementacja – tak, ale po konsultacji lekarskiej

W wielu przypadkach sposobem na poprawienie jakości nasienia może być odpowiednia suplementacja. Nie należy jednak decydować się na samodzielny dobór suplementów. W związku z tym, że problemy z płodnością dotykają wielu par, producenci suplementów prześcigają się w różnego typu obietnicach dotyczących poprawy płodności. W każdym przypadku suplementacja powinna zostać dobrana podczas konsultacji z lekarzem – najlepiej z urologiem lub andrologiem.

Uwaga na czynniki środowiskowe

Obecnie coraz więcej mówi się o różnego typu czynnikach środowiskowych, które mogą negatywnie wpływać na płodność – nie tylko kobiet, ale też mężczyzn. Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia wody i powietrza obniżają jakość nasienia. Mowa tu o pestycydach, o tlenku siarki i azotu, a także o Bisfenolu A (znajdującym się między innymi w plastikowych opakowaniach). To substancje, które są zabójcze dla plemników.

Osoby, które zastanawiają się, jak poprawić jakość nasienia, powinny unikać szkodliwych czynników środowiskowych. Warto zacząć od rezygnacji z plastikowych opakowań, przetworzonej żywności czy ograniczenia przebywania na zewnątrz, gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone.

Wiesz już, jak poprawić jakość nasienia!

Jak widzisz, wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, takich jak zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia suplementacja czy unikanie negatywnych czynników środowiskowych. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki profesjonalnemu wsparciu zyskasz wiedzę na temat tego, co jest przyczyną obniżenia parametrów nasienia oraz dowiesz się, co możesz zrobić, aby przy kolejnym badaniu parametry były lepsze.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Tomasz Wiatr

specjalista urologii (FEBU), certyfikowany androlog kliniczny
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies