Inseminacja a in vitro – najważniejsze różnice
Inseminacja i in vitro to dwie różne metody wspomagania rozrodu. Różnią się one pod wieloma względami, między innymi jeśli chodzi o złożoność całej procedury, czas jej trwania czy skuteczność. Dowiedz się, na czym polega każda z tych metod leczenia niepłodności i jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi.
Inseminacja – pierwszy krok w leczeniu niepłodności
Choć wiele zależy od przyczyn, z powodu których para zmaga się z trudnościami z zajściem w ciążę, w wielu przypadkach inseminacja traktowana jest jako pierwszy krok w leczeniu niepłodności. Procedura ta jest bowiem stosunkowo nieskomplikowana, bezbolesna i nieinwazyjna, a w niektórych przypadkach metoda ta pozwala na uzyskanie ciąży.
Jak przebiega inseminacja?
W cyklu, w którym planowane jest wykonywanie inseminacji domacicznej, kluczowe jest określenie terminu owulacji. W tym celu lekarz prowadzący kilkukrotnie wykonuje badanie USG. W niektórych przypadkach kobieta może także przyjmować leki, dzięki którym w danym cyklu możliwe będzie uzyskanie dwóch lub trzech pęcherzyków.
W dniu owulacji partner oddaje nasienie. Okres wstrzemięźliwości seksualnej powinien wynosić od dwóch do siedmiu dni. Następnie nasienie to oczyszczane jest z bakterii. Dzięki specjalnemu płukaniu, wyselekcjonowane zostają najlepszej jakości plemniki.
Kolejnym krokiem jest umieszczenie nasienia w jamie macicy. Odbywa się to przy pomocy specjalnego cewnika. Po zabiegu kobieta nie musi pozostawać w klinice.
In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe
Na ogół lekarze zalecają wykonanie co najmniej trzech inseminacji. Jeśli zabiegi te nie przyniosą oczekiwanych efektów, kolejnym krokiem w leczeniu niepłodności może być procedura in vitro. Oczywiście wiele zależy tutaj od konkretnych wskazań medycznych danej pary. Z pewnością jednak metoda in vitro uznawana jest za najskuteczniejszą technikę wspomagania rozrodu.
Procedura in vitro krok po kroku
Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań i dokonaniu formalności, para może rozpocząć procedurę in vitro. Pierwszym krokiem jest przyjmowanie specjalnych leków, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie nawet kilkunastu pęcherzyków w danym cyklu. Lekarz podejmie decyzję, czy zastosowany będzie protokół krótki, czy może protokół długi.
W trakcie stymulacji kobieta każdego dnia wykonuje zastrzyki, a także przyjmuje leki według zaleceń lekarza. Proces ten jest ściśle nadzorowany, a badanie USG oraz badania poziomu hormonów odbywają się co kilka dni. Pozwala to na kontrolowanie, czy pęcherzyki rosną w oczekiwany sposób.
Kiedy pęcherzyki osiągną oczekiwane rozmiary, wykonywana jest punkcja. Zabieg ten polega na pobraniu pęcherzyków z jajników kobiety. W tym samym czasie partner oddaje nasienie. Następnie w laboratorium uzyskane komórki jajowe są zapładniane, a w kolejnych dniach ma miejsce ich hodowla – najczęściej do stadium blastocysty.
Ostatnim etapem procedury jest transfer zarodka do jamy macicy. Może to być transfer świeży – wtedy odbywa się on w tym samym cyklu, w którym wykonana była punkcja. Inna możliwość to wykonanie transferu w kolejnym cyklu lub jeszcze później – w takim przypadku zarodek jest zamrażany.
Inseminacja a in vitro – jakie są różnice?
Jak widać, różnic między inseminacją a in vitro jest wiele. Inseminacja jest metodą o wiele mniej skomplikowaną i trwa ona zaledwie kilka godzin, podczas gdy in vitro to złożona, wieloetapowa procedura. Czas jej trwania może wynieść nawet kilka miesięcy, szczególnie jeśli niezbędne jest wykonanie złożonych badań lub gdy lekarz zaleca wykonanie długiego protokołu, poprzedzonego przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych.
Kolejna różnica pomiędzy inseminacją a in vitro to skuteczność. To aspekt, który jest kluczowy dla większości par. W przypadku inseminacji skuteczność wynosi 15 proc. Jeśli chodzi o in vitro, średnia skuteczność to ok. 40 proc. Wiele zależy tutaj od wieku kobiety, jednak z każdą kolejną próba szansa na powodzenie in vitro rośnie.
Co wybrać – inseminację czy in vitro?
W podjęciu decyzji dotyczącej tego, która metoda leczenia niepłodności będzie najbardziej skuteczna w przypadku danej pary, z pewnością pomoże doświadczony specjalista. Kluczowe znaczenie ma tutaj historia pary, wyniki badań oraz określenie, co jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Z pewnością jednak warto wiedzieć, jakie są różnice między inseminacją a in vitro i na czym polegają te procedury.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły