Wiedza

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, która jest niezwykle powszechna. Zgodnie ze Stanowiskiem Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, endometrioza dotyczy 6-15% ogólnej populacji kobiet. Choroba ta związana jest przede wszystkim z nawracającymi, silnymi bólami, a w niektórych przypadkach może prowadzić do niepłodności. Dowiedz się, co to jest endometrioza i w jaki sposób może ona wpływać na szanse na posiadanie potomstwa.

Endometrioza jako choroba trudna do zdiagnozowania

W świadomości społecznej miesiączka w nieodłączny sposób związana jest z pogorszeniem samopoczucia oraz z dolegliwościami bólowymi. To jeden z powodów, dla których wiele kobiet, cierpiących na endometriozę, przez wiele lat nie otrzymuje odpowiedniej diagnozy. 

Należy mieć świadomość, że – w przypadku zdrowych kobiet – miesiączki, choć bolesne, nie utrudniają codziennego funkcjonowania w istotny sposób, a same dolegliwości bólowe trwają na ogół przez jeden lub dwa dni. 

W przypadku kobiet z endometriozą wygląda to inaczej. Ból bywa tak silny, że jest trudny do zniesienia. Dolegliwości bólowe występują nie tylko podczas miesiączki, ale też w pozostałych fazach cyklu. Na ogół są to silne bóle w okolicach miednicy. Kobiety z endometriozą często uskarżają się także na ból podczas stosunku. 

Tego typu objawy nie powinny być traktowane jako "typowo kobiece dolegliwości". Bolesne miesiączki w każdym przypadku powinny skłaniać kobietę do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. 

Co to jest endometrioza?

U zdrowej kobiety endometrium narasta w czasie cyklu miesiączkowego, a jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, złuszcza się. W czasie miesiączki opuszcza organizm wraz z krwią menstruacyjną. 

Inaczej wygląda to w przypadku kobiet z endometriozą. Choroba ta polega na tym, że komórki endometrium gromadzą się również poza jamą macicy, co jest procesem nieprawidłowym. Z czasem prowadzi to do powstawania różnego typu nacieków, zrostów, a nawet sporych rozmiarów guzów. 

Nieprawidłowo zlokalizowane komórki endometrium gromadzą się między innymi w jajnikach i jajowodach, uniemożliwiając ich prawidłową pracę. Narastają również na ścianie pęcherza czy w jelitach, a w skrajnych przypadkach także w obrębie innych narządów. 

Skupiska te co prawda reagują na zmiany hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego, jednak nie są one usuwane z organizmu. Skutkuje to infekcjami i stanami zapalnymi, a czasem może dojść do uszkodzenia niektórych narządów. 

Endometrioza a szanse na zajście w ciążę

Choć ciąża przy endometriozie nie jest niemożliwa, choroba ta może być przyczyną poważnych trudności, zarówno jeśli chodzi o zajście w ciążę, jak i jej utrzymanie. Według Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, u kobiet cierpiących z  powodu niepłodności, częstość występowania endometriozy dotyczy 35-50% przypadków. Niejednokrotnie niezbędne jest skorzystanie z różnego typu metod leczenia problemów z płodnością. Konieczne mogą być także zabiegi chirurgiczne. 

Bardzo ważna informacja jest taka, że wyróżnia się cztery stopnie endometriozy. U kobiet z 1. i 2. stopniem choroby lekarz może zalecić dalsze starania o dziecko lub skorzystanie z takich metod, jak inseminacja. Jeśli chodzi o najcięższe postacie choroby, jak endometrioza 3. i 4. stopnia, bardzo często zaleca się skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego. 

Odpowiednie leczenie ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet z endometriozą, które starają się o dziecko. Może ono zaoszczędzić parze stresu, związanego z wieloma miesiącami bezowocnych starań. 

Wiesz już, co to jest endometrioza – postaw na odpowiednią diagnostykę! 

Zrozumienie, co to jest endometrioza, ma ogromne znaczenie – nie tylko dla kobiet, ale też dla całego społeczeństwa. Choroba ta bowiem może w istotny sposób obniżać jakość życia kobiet. W przypadku bardzo bolesnych miesiączek, obfitego krwawienia i dolegliwości bólowych, występujących przez cały cykl, warto zdecydować się na konsultację z lekarzem i na odpowiednią diagnostykę. 

Należy mieć świadomość, że odpowiednia diagnoza to szansa na wyeliminowanie uciążliwych objawów. Co więcej, leczenie endometriozy w przypadku kobiet starających się o dziecko może w istotny sposób zwiększyć szansę na ciążę. 

 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]
Zarządzaj plikami cookies