CIĄŻA i zakażenie wirusem COVID-19
Z uwagi na wiele pytań dotyczących wpływu zagrożenia czy infekcji coronawirusem u kobiet w ciąży przedstawiamy kilka wyjaśnień – są to zalecenia dotyczące zakażenia koronawirusem (COVID-19) i ciąży – wytyczne dla pracowników służby zdrowia -wersja 2-13 marca 2020r. Opublikowana przez Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Royal College of Midwives and Royal College of Paediatrics and Child Health, with input from the Royal College of Anaesthetists, Public Health England and Health Protection Scotland.
Jaki wpływ ma koronawirus na kobiety w ciąży?
Kobiety w ciąży nie wydają się poważniej chorować, jeśli rozwiną zakażenie koronawirusem, niż populacja ogólna. Oczekuje się, że u większości kobiet w ciąży wystąpią jedynie łagodne lub umiarkowane objawy.
Cięższe objawy, takie jak zapalenie płuc, wydają się występować częściej u osób starszych, z osłabionym układem odpornościowym lub chorobami przewlekłymi. Obecnie nie odnotowano zgonów kobiet w ciąży z powodu koronawirusa.
Jeśli jesteś w ciąży, jesteś bardziej podatna na infekcje niż kobieta, która nie jest w ciąży. Jeśli masz dolegliwości, takie jak astma lub cukrzyca, możesz mieć większe problemy z zakażeniem koronawirusem.
Jaki wpływ będzie miał koronawirus na moje dziecko, jeśli zdiagnozowano u mnie infekcję?
Jest to bardzo nowy wirus, dopiero zaczynamy się o nim uczyć. Nie ma dowodów sugerujących zwiększone ryzyko poronienia. Nie ma również dowodów na to, że wirus może przenosić się na rozwijające się dziecko podczas ciąży (nazywa się to transmisją pionową). Dlatego uważa się za mało prawdopodobne, że jeśli masz wirusa, spowoduje on nieprawidłowości u twojego dziecka.
Niektóre dzieci urodzone przez kobiety z objawami koronawirusa w Chinach urodziły się przedwcześnie. Nie jest jasne, czy przyczyną tego był koronawirus, czy też lekarze podjęli decyzję o wczesnym urodzeniu dziecka, ponieważ kobieta była chora. Jeśli będą naukowe dowody Gdy o ryzyku przedwczesnego porodu i zakażenia koronawirusem, zaktualizujemy te informacje.
Co mogę zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem?
Najważniejsze to regularnie i skutecznie myć ręce, gdy tylko przyjedziesz z miejsc publicznych do domu lub pracy.
- często myj ręce mydłem i wodą – rób to przez co najmniej 20 sekund
- zawsze myj ręce, gdy wracasz do domu lub do pracy
- użyj żelu dezynfekującego do rąk, jeśli mydło i woda nie są dostępne
- zakrywaj usta i nos chusteczką lub rękawem (nie rękami) podczas kaszlu lub kichania
- zużyte chusteczki natychmiast włóż do kosza, a następnie umyj ręce
- staraj się unikać bliskiego kontaktu z chorymi
- nie dotykaj oczu, nosa ani ust, jeśli dłonie nie są czyste
Co powinnam zrobić, jeśli podejrzewam, że mam koronawirusa lub zostałam narażona?
Jeśli jesteś w ciąży i masz:
- wysoką temperatura
- nowy, ciągły kaszel
Powinnaś zostać w domu przez 7 dni. Nie idź do przychodni, apteki lub szpitala.
Powinieneś skontaktować się z oddziałem położniczym opiekującym się ciążą, aby poinformować go, że masz objawy sugerujące koronawirus, szczególnie jeśli masz rutynowe wizyty w ciągu najbliższych 7 dni.
Powinieneś zadzwonić na infolinię, jeśli:
- czujesz, że nie radzisz sobie z objawami w domu
- twój stan się pogarsza
- objawy nie ustępują po 7 dniach
- Jeśli masz obawy dotyczące dobrego samopoczucia siebie lub nienarodzonego dziecka w okresie izolacji, skontaktuj się z położną lub Oddziałem Położniczym. Udzielą dalszych porad, w tym czy musisz udać się do szpitala.
Jak będę testowana pod kątem infekcji na koronawirusa?
Proces diagnozowania infekcji koronawirusem zmienia się szybko. W chwili obecnej badane będą tylko osoby z poważnymi objawami, które wymagają przyjęcia na noc do szpitala. Obecnie test polega na pobraniu wymazów z jamy ustnej i nosa.
Co powinnam zrobić, jeśli otrzymam pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa?
Jeśli wynik testu na obecność koronawirusa jest pozytywny, należy skontaktować się z położną lub zespołem przedporodowym w celu poinformowania ich o diagnozie. Jeśli nie masz żadnych objawów lub łagodnych objawów, radzimy ci wyzdrowieć w domu. Jeśli masz poważniejsze objawy, możesz być leczony w szpitalu.
Co powinienem zrobić, jeśli zostaniesz poproszony o izolację?
Kobiety w ciąży, którym zalecono izolację, powinny pozostać w domu i unikać kontaktu z innymi przez 7 dni. Wytyczne dotyczące samoizolacji zalecają obecnie, aby:
Nie chodź do szkoły, pracy lub miejsc publicznych
Nie korzystaj z transportu publicznego
Zostań w domu i nie przyjmuj odwiedzających
Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, otwierając okno
W miarę możliwości oddziel się od innych członków gospodarstwa domowego, używając własnych ręczników, naczyń i przyborów kuchennych oraz jedząc o różnych porach
Skorzystaj ze znajomych, rodziny lub usług dostawczych, aby załatwiać sprawy, ale doradzaj im, aby zostawili rzeczy na zewnątrz.
Możesz rozważyć robienie ćwiczeń fitness online, takich jak ciąża joga lub pilates.
Co mam zrobić, jeśli źle się poczuję lub martwię się o swoje dziecko podczas samoizolacji?
Kobietom w ciąży radzi się nie uczęszczać na oddziały szpitalne lub pogotowie ratunkowe, chyba że wymagają pilnej ciąży lub opieki medycznej.
Jeśli masz obawy dotyczące dobrego samopoczucia siebie lub nienarodzonego dziecka w okresie izolacji, skontaktuj się z położną lub poza godzinami pracy z zespołem położniczym. Udzielą dalszych porad, w tym czy musisz udać się do szpitala.
Jeśli zalecana jest obecność na oddziale położniczym lub w szpitalu, kobiety w ciąży proszone są o podróż prywatnym transportem lub zorganizowanie transportu do szpitala i wcześniejsze powiadomienie o przyjeździe do szpitala w celu uzyskania informacji przed wejściem do szpitala.
Czy bycie w izolacji od podejrzanego lub potwierdzonego koronawirusa wpłynie na sposób, w jaki rodzę?
Obecnie nie ma dowodów sugerujących, że nie można urodzić siłami natury lub że cesarskie cięcie byłoby bezpieczniejsze, jeśli podejrzewa się lub potwierdzono koronawirusa.
Jeśli jednak stan twojego układu oddechowego (oddychanie) sugeruje, że konieczny będzie pilnie poród, zostanie wykonane cesarskie cięcie.
Nie ma dowodów, że kobiety z podejrzeniem lub potwierdzonym koronawirusem nie mogą mieć znieczulenia zewnątrzoponowego. Jednak stosowanie Entonox (gazu i powietrza) może zwiększyć aerozolizację i rozprzestrzenianie się wirusa, więc zespół położniczy omówi z tobą wszystkie opcje na początku porodu, aby upewnić się, że masz świadomość dostępnych opcji łagodzenia bólu.
Co się stanie, jeśli zacznę rodzić w okresie izolacji?
W przypadku porodu należy skontaktować się z oddziałem położniczym w celu uzyskania porady i poinformować go, że podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Czy mogę przekazać koronawirusa mojemu dziecku?
Ponieważ jest to nowy wirus, istnieją ograniczone dowody na temat leczenia kobiet z zakażeniem koronawirusem u kobiet, które właśnie rodziły; jednak nie ma doniesień o kobietach, u których zdiagnozowano koronawirusa w trzecim trymestrze ciąży, które przekazały wirusa swoim dzieciom wewnątrzmacicznie.
Czy moje dziecko zostanie przebadane na obecność koronawirusa?
Tak, jeśli podejrzewasz lub potwierdziłeś koronawirusa w momencie narodzin dziecka, zostanie ono przetestowane pod kątem koronawirusa.
Czy będę w stanie karmić piersią moje dziecko, jeśli podejrzewam lub potwierdzam koronawirusa?
Tak. W tej chwili nie ma dowodów na to, że wirus może być przenoszony w mleku matki, więc uważa się, że dobrze znane korzyści z karmienia piersią przewyższają wszelkie potencjalne ryzyko przeniesienia koronawirusa przez mleko matki.
Głównym ryzykiem karmienia piersią jest bliski kontakt między tobą a dzieckiem, ponieważ możesz przekazać wirusa drogą kropelkową w powietrzu, co prowadzi do zakażenia dziecka po urodzeniu.
Dyskusja na temat ryzyka i korzyści związanych z karmieniem piersią powinna odbyć się między tobą i zespołem położniczym.
Wytyczne te mogą ulec zmianie w miarę rozwoju wiedzy.
Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zalecane są następujące środki ostrożności:
- Umyj ręce przed dotknięciem dziecka, laktatora lub butelek
- Staraj się unikać kaszlu lub kichania dziecka podczas karmienia piersią;
- Rozważ noszenie maski na twarz podczas karmienia piersią, jeśli jest dostępna
- Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi czyszczenia pompy po każdym użyciu
- Zastanów się, czy nie poprosić kogoś, kto jest w stanie karmić dziecko odciągniętym mlekiem.
Jeśli zdecydujesz się karmić dziecko mlekiem modyfikowanym lub mlekiem odtłuszczonym, zalecamy ścisłe przestrzeganie wytycznych dotyczących sterylizacji. Jeśli odciągasz mleko w szpitalu, należy użyć specjalnego laktatora.
Najważniejsze zalecenie to ZOSTAŃ W DOMU!
DBAJ O MYCIE RĄK I WSZELKIE ZASADY HIGIENY!
DBAJ O SIEBIE I DZIECKO!
DBAJ O INNYCH!
Życzymy wszystkim Mamom szczęśliwego rozwiązania.
ESTERA KŁOSOWICZ
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły