Adopcja komórki jajowej – kiedy warto się na nią zdecydować? - Parens
Wiedza

Adopcja komórki jajowej – kiedy warto się na nią zdecydować?

Niepłodność jest chorobą trudną i obciążającą emocjonalnie, między innymi dlatego, że żadna para nie ma pewności co do tego, czy kiedykolwiek uda się uzyskać upragnioną ciążę. Na szczęście obecnie istnieje wiele nowoczesnych metod leczenia, które dają nadzieję parom marzącym o potomstwie. Jednym z takich rozwiązań jest adopcja komórki jajowej.

Na czym polega adopcja komórki jajowej?

W sytuacji, kiedy dana kobieta nie może skorzystać z własnych komórek jajowych, rozwiązaniem może być adopcja gamet. W takim przypadku przeprowadzania jest procedura zapłodnienia pozaustrojowego – z tą różnicą, że pomijany jest etap stymulacji i punkcji, a podczas zapłodnienia wykorzystuje się komórki uzyskane w ramach dawstwa. W zależności od sytuacji danej pary, komórki te mogą zostać zapłodnione nasieniem partnera pacjentki lub nasieniem dawcy. 

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, dawstwo komórek jajowych zawsze jest anonimowe. Oznacza to, że żadna ze stron nie może poznać tożsamości drugiej strony. Znany jest jedynie wiek i stan zdrowia dawczyni, a także zestaw jej cech fenotypowych. Na tej podstawie dobierana jest komórka jajowa do adopcji. 

Kiedy warto zdecydować się na adopcję komórki jajowej? 

Niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy już na etapie podstawowej diagnostyki okazuje się, że u danej kobiety konieczne będzie skorzystanie z dawstwa komórki. Z reguły jednak dopiero po kilku nieudanych próbach in vitro lekarz proponuje pacjentom takie rozwiązanie. 

Wśród sytuacji, w przypadku których warto rozważyć adopcję komórki, wymienić można między innymi:

  • przedwczesną menopauzę i wygasanie czynności jajników u kobiety, 
  • niepowodzenia w przypadku kilku procedur in vitro – na przykład z powodu złej odpowiedzi organizmu na stymulację, braku komórek jajowych czy sytuacji, w której nie dochodzi do zapłodnienia lub zarodki nie rozwijają się prawidłowo, 
  • gdy niepłodność jest wynikiem leczenia onkologicznego, 
  • gdy kobieta jest nosicielką poważnych chorób genetycznych, 
  • jeśli u kobiety zdarzają się nawracające poronienia o nieznanej przyczynie. 

Oczywiście każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy i opracowania najbardziej optymalnego sposobu leczenia. Z pewnością jednak w niektórych sytuacjach adopcja komórki jajowej jest najlepszym, a niejednokrotnie również jedynym sposobem na uzyskanie ciąży. 

Pary chcące adoptować komórkę jajową również mogą skorzystać z Rządowego Programu Finansowania In Vitro

Zgodnie z regulaminem programu, finansowanie procedury może objąć nie tylko cykle z zapłodnieniem własnymi komórkami, ale też dwa cykle z wykorzystaniem dawstwa oocytów od dawczyń – z możliwością zapłodnienia do sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu. To dobra wiadomość dla par, które chciałyby skorzystać z takiej możliwości. Tym bardziej, że koszty procedury z adopcją komórki jajowej są zbliżone do kosztów w przypadku zapłodnienia własnych, uzyskanych podczas stymulacji komórek jajowych. 

Warunkiem w przypadku biorstwa komórek jajowych jest wiek kobiety do 45. roku życia i mężczyzny do 55. roku życia. Niezbędne jest również uzyskanie przez pacjentów opinii psychologa o gotowości do rodzicielstwa niegenetycznego. 

Decyzja o rozpoczęciu leczenia z komórką dawczyni nie należy do łatwych

Nie ma co do tego wątpliwości – każda para, która rozważa skorzystanie z adopcji komórki jajowej, powinna bardzo dobrze to przemyśleć. Z pewnością nieocenione może okazać się tutaj wsparcie psychologa, który specjalizuje się w leczeniu niepłodności, a także lekarza prowadzącego, który udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące parę pytania. Niektóre osoby poszukują również wsparcia u osób, które zdecydowały się na adopcję komórki, a dzisiaj mogą cieszyć się upragnionym potomstwem. 

Choć dawstwo gamet jest tematem skomplikowanym, warto docenić możliwości, jakie daje współczesna medycyna – szczególnie jeśli para ma za sobą wieloletnie leczenie lub nie ma szans na skorzystanie z komórek jajowych pacjentki. Należy również pamiętać o alternatywie, jaką jest adopcja zarodka.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Jarosław Janeczko

specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies