Ile trwa zagnieżdżenie zarodka?
Implantacja zarodka to proces, podczas którego blastocysta znajduje bezpieczne miejsce w błonie śluzowej macicy, a następnie zadomawia się tam na kolejne dziewięć miesięcy. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, ile trwa zagnieżdżenie zarodka i jakie objawy mogą mu towarzyszyć. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się wszystkiego na temat implantacji zarodka!
Czym jest implantacja zarodka?
Implantacja zarodka to nic innego, jak zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy. Następuje ono kilka dni po zapłodnieniu – czyli po tym, jak komórka jajowa łączy się z plemnikiem w jajowodzie. Od samego początku zygota poddawana jest wielu podziałom, stopniowo przekształcając się w morulę, a następnie – w blastocystę.
Zarodek pokonuje pozostałą część drogi, a w końcu dociera do macicy. Tam przesuwa się po powierzchni błony śluzowej macicy, poszukując optymalnego miejsca do zagnieżdżenia. Najczęściej zarodek implantuje się na tylnej górnej ścianie macicy.
Blastocysta powoli wydostaje się z otoczki, a następnie wczepia się w endometrium. W trakcie kolejnych godzin i dni "zakopuje się" w endometrium coraz głębiej – do momentu, aż będzie poprawnie zaimplantowana Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zarodek pozostanie tam na kolejne dziewięć miesięcy.
Ile trwa zagnieżdżenie zarodka?
Zagnieżdżenie zarodka następuje najczęściej między szóstym a dziesiątym dniem od zapłodnienia. Należy jednak mieć świadomość, że proces implantacji trwa kilka dni. Blastocysta musi wczepić się w endometrium, a następnie "zakopać się" w nim, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Proces ten wymaga czasu.
Bardzo ważne jest to, aby zarodek miał odpowiednie warunki do zagnieżdżenia. Właśnie dlatego w drugiej połowie cyklu błona śluzowa macicy intensywnie się rozpulchnia, a grubość endometrium może sięgać nawet 12-15 mm.
Jakie objawy mogą towarzyszyć zagnieżdżeniu zarodka?
Na ogół zagnieżdżenie zarodka przebiega bezobjawowo. Kobieta na tym etapie nie może wiedzieć, że właśnie powstaje w niej nowe życie. Zdarza się jednak, że implantacji towarzyszą pewne objawy. Najpewniej zwrócą na nie uwagę te kobiety, które z niecierpliwością oczekują na pozytywne efekty starań o dziecko.
Jednym z najczęstszym objawów, towarzyszących zagnieżdżeniu zarodka, jest niewielkie plamienie. Krwawienie to może być spowodowane uszkodzeniem naczynia krwionośnego przez zagnieżdżający się zarodek. Najczęściej jest ono jednorazowe, więc trudno pomylić je z miesiączką.
Innym objawem mogą być delikatne skurcze macicy, określane częściej jako miejscowe kłucie. Są one jednak bardzo delikatne, niemal niewyczuwalne. Silne skurcze macicy, pojawiające się na tym etapie cyklu, warto skonsultować z lekarzem.
Implantacja zarodka – kiedy wykonać test ciążowy?
Powodem, dla którego tak wiele kobiet zastanawia się nad tym, ile trwa zagnieżdżenie zarodka, jest oczywiście niecierpliwe oczekiwanie na efekty starań o dziecko. W końcu to właśnie w momencie implantacji organizm kobiety zaczyna wytwarzać ważny hormon, jakim jest gonadotropina kosmówkowa, czyli Beta HCG. Jego obecność wykrywana jest przez domowe testy ciążowe, a dodatni wynik hormonu Beta HCG oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka.
Choć hormon Beta HCG przyrasta bardzo szybko (początkowo jego poziom podwaja się co 48 godzin), w ciągu kilku pierwszych dni po implantacji zarodka może on być niewykrywalny przez domowe testy ciążowe. Właśnie dlatego test warto wykonać przynajmniej 12-14 dni po owulacji, a zatem w okolicach terminu kolejnej miesiączki. Na tym etapie test ten będzie już wiarygodny. Jeśli doszło do zagnieżdżenia zarodka, wykryje on hormon Beta HCG w organizmie.
Wiesz już ile trwa zagnieżdżenie zarodka!
Zagnieżdżenie zarodka w macicy to proces, który u każdej kobiety przebiega bardzo indywidualnie. Najczęściej jednak zarodek w pełni implantuje się w macicy pomiędzy szóstym a dziesiątym dniem po zapłodnieniu. Aby mieć pewność, że starania o dziecko przyniosły oczekiwany efekt, warto wykonać test ciążowy około 14 dni po owulacji. Zarodek jest już wtedy zaimplantowany, a poziom Beta HCg jest na tyle wysoki, że domowy test ciążowy da wiarygodny wynik.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły