Diagnostyka endokrynologiczna
Hormony są to substancje chemiczne, które przekazują informacje między komórkami organizmu, przy pomocy odpowiednich receptorów znajdujących się w poszczególnych narządach.
Badania stężenia hormonów są jednym z elementów diagnostyki endokrynologicznej. Ocena wartości poszczególnych hormonów biorących udział w cyklu miesiączkowym oraz spermatogenezie, czyli powstawaniu plemników, pozwala zdiagnozować zaburzenia mające wpływ na płodność kobiet i mężczyzn. Pozwala także określić rodzaj zaburzeń miesiączkowania, a tym samym daje możliwość skutecznego leczenia.
Bardzo ważny w diagnostyce jest czas pobrania krwi do badania – u kobiet zalecane jest, aby ocena hormonów takich jak FSH, LH i estradiol, odbyła się w trakcie krwawienia miesiączkowego (2-3 dzień cyklu).
FSH
to hormon folikulotropowy wydzielany przez przysadkę. U kobiet działa stymulująco na rozwój i wzrost pęcherzyków w jajniku. Pobudza produkcję estrogenów w jajniku. U mężczyzn wpływa pośrednio na odpowiednie procesy tworzenia nasienia.
LH
hormon luteinizujący wydzielany jest przez przysadkę, stymuluje proces owulacji oraz powstawania ciałka żółtego w jajniku. Najwyższe stężenie LH osiąga 24-36 godzin przed owulacją. U mężczyzn działa na komórki Leydiga i nasila w nich proces produkcji testosteronu.
Estradiol
produkowany jest głównie przez jajniki. Jego stężenie zmienia się w cyklu, osiągając wysokie wartości przed owulacją. Wpływa na prawidłowe przemiany błony śluzowej macicy, przygotowując ją do ciąży. Jest pomocny w monitorowaniu przebiegu stymulacji jajeczkowania podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego (IVF).
Progesteron
produkowany jest przez ciałko żółte oraz łożysko. Ocena jego stężenia przed spodziewaną miesiączką może być pomocna w diagnostyce zaburzeń owulacji. Krew do badania powinna być pobrana na czczo, w godzinach porannych. Przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego i stresu.
17-OHP (17-hydroksyprogesteron)
produkowany jest przez jajniki, powstaje w wyniku przemian progesteronu. Wykorzystywany jest w diagnostyce przyczyn hiperandrogenizmu, czyli nadmiaru androgenów u kobiet oraz w przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego. Zaleca się, aby badanie jego stężenia wykonać w godzinach rannych w pierwszych dniach cyklu miesiączkowego (1 – 6 dzień cyklu).
Testosteron
u kobiet produkowany jest przez jajniki, nadnercza oraz w wyniku przekształceń innych hormonów. Wykorzystywany jest w diagnostyce m.in. hiperandrogenizmu, zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz guzów jajnika. Zaleca się, aby badanie jego stężenia wykonać w godzinach rannych miedzy 3 a 7 dniem cyklu. U mężczyzn produkowany jest w przez komórki Leydiga w jądrach – wpływa na prawidłowy rozwój cech płciowych oraz proces spermatogenezy. Wykorzystywany jest w diagnostyce męskiej niepłodności oraz zaburzeń funkcji seksualnych.
Siarczan dehydroepiandosteronu (DHEA-S)
powstaje głównie w nadnerczach. Wykorzystywany jest w diagnostyce guzów nadnerczy oraz u Pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOs).
Prolaktyna (PRL)
produkowana jest głównie przez przysadkę. Pełni w organizmie wiele funkcji. Jej główna rola to pobudzenie laktacji w okresie poporodowym. W przypadku podwyższonego stężenia PRL może dochodzić do zaburzenia procesu owulacji, zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności.
TSH – tyreotropina
produkowana jest przez przysadkę mózgową. Wpływa na funkcjonowanie tarczycy, a pośrednio także na funkcjonowanie całego organizmu. Diagnostyka prawidłowego funkcjonowania tarczycy jest bardzo ważna w przypadku niepłodności oraz poronień.
AMH i inhibina B
wytwarzane są przez komórki ziarniste w pęcherzyków jajnika. Ich wartości zmniejszają się wraz z wiekiem kobiety. Służą do oceny rezerwy jajnikowej. W praktyce wartość AMH pomaga w prognozie spodziewanej odpowiedzi na stymulację owulacji lekami w procedurach wspomaganego rozrodu.