Wiedza

Jak wygląda poronienie w domu? Co dalej robić?

Poronienie to traumatyczne doświadczenie, które niespodziewanie burzy radosny okres oczekiwania na dziecko. Czasami może do niego dojść niespodziewanie, w domu, co dodatkowo potęguje stres i niepokój. Taka sytuacja wymaga wzmożonej ostrożności oraz zrozumienia, tak samo na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. W tym artykule wyjaśnimy, jakie działania warto podjąć w tak trudnym momencie.

Poronienie w domu: jak wygląda i jak je rozpoznać?

Poronienie w domu dotyczy najczęściej wczesnego etapu ciąży i dochodzi do niego zazwyczaj przed 12. tygodniem (pierwszy trymestr). Mowa wówczas o poronieniu wczesnym lub poronieniu samoistnym (z przyczyn naturalnych). Istnieje kilka niepokojących objawów, które mogą sugerować, że do niego doszło.

Najbardziej charakterystyczne jest krwawienie: lekkie plamienie, ale też intensywne krwawienie z obecnością skrzepów. Każdy taki objaw w czasie ciąży, bez względu na jej etap, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem prowadzącym, a niekiedy wizyty w szpitalu.

Kolejnym objawem mogą być bóle brzucha: skurcze przypominające bóle menstruacyjne, ale znacznie silniejsze. Bóle te mogą występować cyklicznie i nasilać się wraz z przebiegiem poronienia. Niepokojąca może być również utrata objawów ciąży, takich jak nudności, zmęczenie czy tkliwość piersi. Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do poronienia w domu, to pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z lekarzem lub udanie się na najbliższy oddział szpitalny.

Poronienie w domu - kiedy do szpitala?

Poronienie to bolesny moment, któremu towarzyszy umysłowy i emocjonalny chaos. W jego obliczu nietrudno popaść w panikę, dlatego tak nieocenione okazuje się wsparcie ze strony partnera, najbliższych osób czy zaufanego specjalisty. Czy w takiej sytuacji warto zgłosić się do szpitala?

Odpowiedź brzmi: Tak, bez względu na moment straty. Obok oddziału ginekologicznego pomocą powinien służyć ewentualnie lokalny SOR. Zgłoszenie się do placówki medycznej jest  kluczowe nie tylko w kontekście ratowania ciąży, ale też ochrony zdrowia i życia mamy oraz możliwości dochodzenia przez nią swoich praw. Specjalista sprawdzi, czy organizm prawidłowo się oczyścił, czy nie jest konieczny zabieg łyżeczkowania lub podanie leków.

Wizyta w szpitalu jest także podstawą odebrania karty martwego płodu, czyli potwierdzenia, że doszło do straty. Taki dokument będzie wymagany, jeśli chcesz zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, uzyskać zasiłek pogrzebowy, przejść na skrócony urlop macierzyński oraz mieć możliwość wykonania badań genetycznych.

„Poroniłam - co dalej?”

Okres rekonwalescencji po poronieniu to trudny i złożony proces, który obejmować powinien wsparcie fizyczne i emocjonalne. Ciało kobiety po stracie dziecka potrzebuje czasu na regenerację i powrotu do stanu sprzed ciąży. Jeśli poroniłaś, staraj się odpoczywać, unikać stresu i wysiłku fizycznego, a także odetnij się kompletnie od działań, ludzi, rad i innych doświadczeń, które Ci nie służą. Zamiast tego otocz się osobami, które przynajmniej częściowo rozumieją Twoją sytuację, nie będą Cię krytykować czy na siłę pocieszać, ale po prostu będą Cię wspierać.

Pamiętaj, że krwawienie po poronieniu może trwać nawet kilka dni. Dbaj o higienę intymną, unikaj też stosowania tamponów, ponieważ mogą zwiększać ryzyko infekcji. Zachowaj wstrzemięźliwość seksualną przynajmniej przez kilka tygodni. Poza tym nawet jeśli poronienie przebiegło bez komplikacji, warto skonsultować się z ginekologiem, aby ocenić stan zdrowia i omówić dalsze kroki.

Czy można ponownie zajść w ciążę po poronieniu w domu?

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś poronienia, to z prawdopodobnie zderzyłaś się także z pytaniem, czy można po nim ponownie zajść w ciążę. Odpowiedź brzmi: tak, dla większości kobiet poronienie nie zamyka drogi do realizacji marzeń o macierzyństwie. Należy się jednak do tego odpowiednio przygotować i zasięgnąć porady specjalistów, by zweryfikować, dlaczego doszło do poronienia, ocenić ryzyko ewentualnych komplikacji przy kolejnej ciąży oraz podjąć działania, które pomogą ponownie z nią zajść i zakończyć sukcesem.

Jeśli potrzebujesz kompleksowej i profesjonalnej opieki, diagnostyki oraz wsparcia w zakresie ciąży, aby spełnić marzenie o macierzyństwie, to możemy Ci pomóc. Sprawdź naszą ofertę i wspólnie zróbmy pierwszy krok ku zdrowej ciąży!

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

lek. Monika Konarska – Włosińska

specjalista ginekologii i położnictwa
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Badania hormonalne dla kobiet – kiedy warto je wykonać?

22/11/2024
Wskazania do wykonania badań hormonalnych u kobiet  Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania hormonalne, ponieważ to właśnie hormony mają istotny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Z pewnością jednak badania takie należy wykonać w przypadku pojawienia się poniższych dolegliwości:  wahania i pogorszenie nastroju,  pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci,  wahania apetytu i wagi,  problemy […]
Zarządzaj plikami cookies