Wiedza

Punkcja w procedurze in vitro – na czym polega? Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowujesz się do rozpoczęcia procedury in vitro i zastanawiasz się nad tym, jak będą wyglądały poszczególne etapy? Wiele wątpliwości budzi u Ciebie sam zabieg pobrania komórek jajowych? Sprawdź, jak wygląda punkcja in vitro!

Punkcja – ważny etap procedury zapłodnienia pozaustrojowego

Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku etapów, takich jak stymulacja owulacji, punkcja czy hodowla zarodków. Choć in vitro jest obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, cały proces jest bardzo stresujący dla każdej pary. Co więcej, na różnych etapach może pojawiać się sporo wątpliwości, dotyczących na przykład tego, jak wygląda punkcja. 

Nie da się ukryć, że dzień punkcji ma kluczowe znaczenie. To wtedy para dowiaduje się, ile dojrzałych komórek jajowych udaje się uzyskać dzięki stymulacji. Choć podczas samej stymulacji lekarz prowadzący kilkukrotnie wykonuje badanie USG, szacując liczbę komórek poprzez ocenę ilości i rozmiarów pęcherzyków, ostatecznie dopiero po wykonaniu punkcji wiadomo, ile komórek jest dojrzałych i ile z nich nadaje się do zapłodnienia. 

Zgodnie z prawem para może zapłodnić sześć komórek, jednak w określonych okolicznościach lekarz może podjąć decyzję o zapłodnieniu wszystkich. Przykładem może być sytuacja, gdy para ma za sobą już trzy nieudane procedury in vitro. 

Na czym polega punkcja? 

Punkcja jest trwającym kilkanaście minut zabiegiem, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Po tym, gdy pacjentka zaśnie, lekarz pobiera z jajników pęcherzyki, w których znajdują się komórki jajowe. W zależności od efektów stymulacji, może być ich kilka lub kilkanaście. Oocyty pobierane są przez sklepienie pochwy, przy wykorzystaniu specjalnej igły punkcyjnej.

Z reguły w trakcie punkcji partner kobiety oddaje nasienie w specjalnym pomieszczeniu. Po pobraniu nasienia oraz komórek jajowych, embriolodzy przystępują do ich przygotowania oraz zapłodnienia. Przed parą kilka dni oczekiwania na efekty hodowli. W większości przypadków już po pięciu dniach wiadomo, czy parze udało się uzyskać zarodki w stadium blastocysty, choć w niektórych przypadkach embriolog może podjąć decyzję o przedłużeniu hodowli do szóstej lub (rzadziej) do siódmej doby. 

Jak przygotować się do punkcji w procedurze in vitro?

Większość kobiet zastanawia się nad tym, jak przygotować się do punkcji w procedurze in vitro. Nic w tym dziwnego, szczególnie jeśli jest to ich pierwsza procedura.

Tak naprawdę do punkcji in vitro należy przygotować się tak samo, jak do każdego innego zabiegu. W Klinice PARENS otrzymasz jednorazowe ubranie medyczne i specjalne klapki. Jeśli jednak bardziej komfortowo czujesz się we własnej koszuli, możesz zabrać ją ze sobą. To samo dotyczy obuwia czy szlafroka..

Warto również mieć ze sobą ręcznik i podpaski, na wypadek krwawienia. Nie zapomnij o wodzie i małej przekąsce, na przykład kanapce. Po około dwóch godzinach od zabiegu będziesz mogła coś zjeść. Wiele kobiet odczuwa w tym czasie silny głód, ponieważ przez długi czas musiały pozostawać na czczo. 

Przed punkcją odbędziesz również rozmowę z anestezjologiem, który wyjaśni Ci, jak będzie wyglądał zabieg oraz jakie znieczulenie zostanie zastosowane. Lekarz odpowie na wszystkie Twoje pytania. Bardzo ważne jest to, aby w dniu zabiegu być na czczo – nie należy nic jeść, a także pić wody i innych płynów, palić papierosów czy żuć gumy.

Niektóre kobiety zastanawiają się również nad tym, czy do punkcji należy zdjąć manicure hybrydowy. W większości klinik wymaga się, aby na jednym palcu nie było żadnego produktu, w tym lakieru do paznokci, tak aby możliwe było zastosowanie pulsoksymetru. Oczywiście w dniu punkcji należy również zrezygnować z mocnego makijażu czy perfum o intensywnym zapachu – zarówno dla komfortu swojego, jak i personelu medycznego. 

Zabieg pobrania pęcherzyków to ważny krok w kierunku posiadania dziecka!

Choć punkcja in vitro jest zabiegiem, który budzi u kobiet wiele obaw, warto pamiętać o pozytywnym nastawieniu. Jest to bowiem zwieńczenie kilku, a nawet kilkunastu dni stymulacji, czyli przyjmowania leków – na ogół w formie zastrzyków. Prawdopodobnie w Twoich jajnikach powstało już sporo komórek jajowych, które – po osiągnięciu odpowiedniego stopnia dojrzałości – będą gotowe do zapłodnienia. Warto więc potraktować punkcję in vitro jako niezwykle ważny moment, dzięki któremu już niebawem ujrzysz wymarzone dwie kreski na teście ciążowym.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies