Wiedza

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Wielomiesięczne starania o dziecko są ogromnym obciążeniem. Wiele kobiet zaczyna zadawać sobie pytanie: „Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”. Przyczyn może być wiele. Co ważne, w około połowie przypadków powodem tego typu trudności są zaburzenia płodności po stronie mężczyzny. Właśnie z tego powodu tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Pozwoli ona na ustalenie, dlaczego para nadal nie doczekała się potomstwa. 

Nie mogę zajść w ciążę – kiedy zacząć się martwić? 

Przyjmuje się, że o niepłodności można mówić w momencie, kiedy para – pomimo regularnego współżycia kilka razy w tygodniu – nie uzyskuje ciąży. Po roku starań należy zwrócić się do lekarza. Koniecznie będzie przeprowadzenie odpowiednich badań. Pozwolą one na znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobieta nie może zajść w ciążę. 

Niestety, problem niepłodności jest coraz częstszy. Szacuje się, że w Polsce co piąta para zmaga się z trudnościami z uzyskaniem ciąży. Dobra wiadomość jest jednak taka, że większości takich par można pomóc, stosując odpowiednie metody leczenia. 

W niektórych przypadkach wystarczy wprowadzenie odpowiednich leków, które zapewnią wsparcie w drugiej fazie cyklu. Obecnie istnieje wiele metod leczenia niepłodności, a decyzję o tym, która z nich będzie najbardziej skuteczna w danym przypadku, zawsze podejmuje lekarz. 

Najczęstsze przyczyny problemów z płodnością

Niepłodność może mieć wiele przyczyn. W przypadku nieefektywnych starań, trwających od co najmniej roku, warto zdecydować się na konsultację medyczną oraz na rozpoczęcie diagnostyki. Doświadczony lekarz w wielu przypadkach jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, tak często zadawane przez kobiety: "Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?".

Wśród najczęściej występujących przyczyn niepłodności wymienić można: 

  • endometriozę, 
  • przedwczesne wygasanie czynności jajników, 
  • niedrożność jajowodów, 
  • zaburzenia owulacji, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • obniżone parametry nasienia, 
  • choroby w obrębie męskich narządów płciowych. 

Nie zawsze udaje się ustalić, co jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Mówimy wtedy o tzw. niepłodności idiopatycznej. 

W niektórych przypadkach winny może być styl życia

Należy mieć świadomość, że styl życia ma bardzo duży wpływ na płodność. Mowa tu między innymi o stosowaniu prawidłowo zbilansowanej diety, odpowiedniej ilości snu, unikaniu stresu czy o aktywności fizycznej. Niestety, stosowanie używek, siedzący tryb życia, stres czy otyłość to czynniki, które w bardzo niekorzystny sposób oddziałują na układ rozrodczy. 

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nie możesz zajść w ciążę, być może warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej. Wiele par, które od dłuższego czasu starają się o dziecko, w diametralny sposób zmienia swój styl życia, wprowadzając wiele zdrowych nawyków. To bardzo dobre rozwiązanie – nie tylko w kontekście aktualnych starań czy leczenia, ale też przyszłej ciąży, na którą prawdopodobnie trzeba zaczekać nieco dłużej. 

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Zacznij szukać odpowiedzi na to pytanie!

Choć długotrwałe starania o dziecko są ogromnym obciążeniem psychicznym – szczególnie dla kobiety, która często obwinia się o tę sytuację – warto podejść do tematu zadaniowo. W wielu przypadkach już wstępna diagnostyka pozwala na ustalenie, co jest przyczyną problemów z płodnością. Należy pamiętać, że w około połowie przypadków przyczyna kłopotów leży po stronie mężczyzny. Współczesny tryb życia również nie sprzyja płodności. 

Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku ogromnej większości par odpowiednie leczenie pozwala na uzyskanie ciąży. Warto więc jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ z pewnością skróci to czas oczekiwania na upragnioną ciążę. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Jarosław Janeczko

specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies