Wiedza

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, która jest niezwykle powszechna. Zgodnie ze Stanowiskiem Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, endometrioza dotyczy 6-15% ogólnej populacji kobiet. Choroba ta związana jest przede wszystkim z nawracającymi, silnymi bólami, a w niektórych przypadkach może prowadzić do niepłodności. Dowiedz się, co to jest endometrioza i w jaki sposób może ona wpływać na szanse na posiadanie potomstwa.

Endometrioza jako choroba trudna do zdiagnozowania

W świadomości społecznej miesiączka w nieodłączny sposób związana jest z pogorszeniem samopoczucia oraz z dolegliwościami bólowymi. To jeden z powodów, dla których wiele kobiet, cierpiących na endometriozę, przez wiele lat nie otrzymuje odpowiedniej diagnozy. 

Należy mieć świadomość, że – w przypadku zdrowych kobiet – miesiączki, choć bolesne, nie utrudniają codziennego funkcjonowania w istotny sposób, a same dolegliwości bólowe trwają na ogół przez jeden lub dwa dni. 

W przypadku kobiet z endometriozą wygląda to inaczej. Ból bywa tak silny, że jest trudny do zniesienia. Dolegliwości bólowe występują nie tylko podczas miesiączki, ale też w pozostałych fazach cyklu. Na ogół są to silne bóle w okolicach miednicy. Kobiety z endometriozą często uskarżają się także na ból podczas stosunku. 

Tego typu objawy nie powinny być traktowane jako "typowo kobiece dolegliwości". Bolesne miesiączki w każdym przypadku powinny skłaniać kobietę do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. 

Co to jest endometrioza?

U zdrowej kobiety endometrium narasta w czasie cyklu miesiączkowego, a jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, złuszcza się. W czasie miesiączki opuszcza organizm wraz z krwią menstruacyjną. 

Inaczej wygląda to w przypadku kobiet z endometriozą. Choroba ta polega na tym, że komórki endometrium gromadzą się również poza jamą macicy, co jest procesem nieprawidłowym. Z czasem prowadzi to do powstawania różnego typu nacieków, zrostów, a nawet sporych rozmiarów guzów. 

Nieprawidłowo zlokalizowane komórki endometrium gromadzą się między innymi w jajnikach i jajowodach, uniemożliwiając ich prawidłową pracę. Narastają również na ścianie pęcherza czy w jelitach, a w skrajnych przypadkach także w obrębie innych narządów. 

Skupiska te co prawda reagują na zmiany hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego, jednak nie są one usuwane z organizmu. Skutkuje to infekcjami i stanami zapalnymi, a czasem może dojść do uszkodzenia niektórych narządów. 

Endometrioza a szanse na zajście w ciążę

Choć ciąża przy endometriozie nie jest niemożliwa, choroba ta może być przyczyną poważnych trudności, zarówno jeśli chodzi o zajście w ciążę, jak i jej utrzymanie. Według Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, u kobiet cierpiących z  powodu niepłodności, częstość występowania endometriozy dotyczy 35-50% przypadków. Niejednokrotnie niezbędne jest skorzystanie z różnego typu metod leczenia problemów z płodnością. Konieczne mogą być także zabiegi chirurgiczne. 

Bardzo ważna informacja jest taka, że wyróżnia się cztery stopnie endometriozy. U kobiet z 1. i 2. stopniem choroby lekarz może zalecić dalsze starania o dziecko lub skorzystanie z takich metod, jak inseminacja. Jeśli chodzi o najcięższe postacie choroby, jak endometrioza 3. i 4. stopnia, bardzo często zaleca się skorzystanie z zapłodnienia pozaustrojowego. 

Odpowiednie leczenie ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet z endometriozą, które starają się o dziecko. Może ono zaoszczędzić parze stresu, związanego z wieloma miesiącami bezowocnych starań. 

Wiesz już, co to jest endometrioza – postaw na odpowiednią diagnostykę! 

Zrozumienie, co to jest endometrioza, ma ogromne znaczenie – nie tylko dla kobiet, ale też dla całego społeczeństwa. Choroba ta bowiem może w istotny sposób obniżać jakość życia kobiet. W przypadku bardzo bolesnych miesiączek, obfitego krwawienia i dolegliwości bólowych, występujących przez cały cykl, warto zdecydować się na konsultację z lekarzem i na odpowiednią diagnostykę. 

Należy mieć świadomość, że odpowiednia diagnoza to szansa na wyeliminowanie uciążliwych objawów. Co więcej, leczenie endometriozy w przypadku kobiet starających się o dziecko może w istotny sposób zwiększyć szansę na ciążę. 

 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Estera Kłosowicz

specjalista ginekologii i położnictwa, mgr dietetyki
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies