Stymulacja in vitro – jak przebiega? Jak się przygotować?
Niebawem czeka Cię procedura zapłodnienia pozaustrojowego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz się przygotować? Obawiasz się, że stymulacja in vitro będzie dużym obciążeniem dla Twojego organizmu? Dowiedz się wszystkiego na ten temat.
Na czym polega stymulacja owulacji do in vitro?
Stymulacja in vitro jest jednym z najważniejszych etapów zapłodnienia pozaustrojowego. Polega ona na przyjmowaniu przez kobietę leków, które przyczyniają się do produkcji większej niż w naturalnym cyklu liczby pęcherzyków jajnikowych. W naturalnym cyklu w ciele kobiety uwalniana jest jedna komórka jajowa. Przy in vitro dojrzewa ich więcej – nawet kilkanaście.
Większa ilość uzyskanych pęcherzyków stwarza szansę na to, że in vitro zakończy się ciążą. W tym miejscu należy jednak przypomnieć, że w większości przypadków można zapłodnić sześć komórek jajowych. Jeśli udaje się uzyskać ich więcej, można je zamrozić. W takim przypadku podczas kolejnej procedury in vitro można pominąć etap stymulacji – wykorzystuje się wtedy uzyskane wcześniej komórki.
Ile może trwać etap stymulacji?
Czas trwania stymulacji in vitro uzależniony jest od kilku czynników. Z reguły etap ten trwa kilkanaście dni. Wiele zależy tutaj od tego, w jaki sposób organizm kobiety zareaguje na przyjmowane leki, jak szybko będą rozwijały się pęcherzyki i jaki będzie poziom kluczowych na etapie stymulacji in vitro hormonów.
W trakcie tego etapu bowiem kobieta regularnie wykonuje badania poziomu LH, estradiolu i progesteronu. Lekarz prowadzący kilka razy wykonuje badanie USG, aby obserwować rozwój pęcherzyków. Na podstawie badań krwi i USG ustalany jest optymalny moment na wykonanie punkcji.
Stymulacja in vitro – czego należy unikać?
Etap stymulacji do in vitro jest dla kobiet dużym wyzwaniem. Z jednej strony przyjmują leki hormonalne w formie zastrzyków, które w istotny sposób wpływają na samopoczucie. Z drugiej natomiast, towarzyszy im obawa o to, jakie będą efekty stymulacji i całej procedury. Właśnie dlatego tak wiele kobiet, a także ich partnerów, zadaje sobie pytanie, czego unikać na etapie stymulacji.
Przede wszystkim – należy unikać stresu. Z pewnością nie jest on sprzymierzeńcem płodności. Stymulacja to czas, w którym należy zadbać o swój nastrój. Oglądanie ulubionych filmów, długie spacery, wyjście do kina czy spotkania z przyjaciółmi – wszystko to może pomóc w tym okresie.
Oczywiście nie należy zapominać o podstawowych aspektach zdrowego stylu życia. Mowa tu o wysypianiu się, stosowaniu zbilansowanej i zróżnicowanej diety, o delikatnej aktywności fizycznej (dobrym wyborem może być joga czy wspomniane spacery), a także o bezwzględnym odstawieniu wszelkich używek.
W tym miejscu warto dodać, że w czasie stymulacji należy zrezygnować ze zbyt intensywnych ćwiczeń. Ciężkie treningi mogą negatywnie wpłynąć na rozwój pęcherzyków, właśnie z powodu nadmiernego obciążenia organizmu. Oczywiście w każdym przypadku kwestię tę warto przedyskutować się swoim lekarzem.
Czy podczas stymulacji można współżyć?
To kolejne pytanie, które zadaje sobie wiele osób. I w tym przypadku wszystkie wątpliwości rozwieje lekarz prowadzący. W większości przypadków stymulacja in vitro nie jest przeciwwskazaniem do współżycia. Wręcz przeciwnie – kontakt z partnerem może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie kobiety. Warto jednak mieć świadomość, że w ostatnich dniach stymulacji samopoczucie kobiety może ulec pogorszeniu, również z uwagi na dużą liczbę rozwiniętych pęcherzyków, co może nie sprzyjać kontaktom seksualnym.
Jakie mogą być powikłania w przypadku stymulacji in vitro?
Jednym z najczęściej występujących powikłań w przypadku stymulacji owulacji do in vitro jest zespół hiperstymulacji jajników. Powikłanie to powoduje nadmierne powiększenie jajników. Wyróżnia się cztery stopnie hiperstymulacji: łagodny, umiarkowany, ciężki i krytyczny. Wszystkie niepokojące objawy, takie jak wymioty i biegunka, duszność, nadmierne powiększenie obwodu brzucha czy zmniejszenie ilości oddawanego moczu, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Stymulacja in vitro – szanse na ciążę są naprawdę duże
Nie ma wątpliwości co do tego, że stymulacja in vitro jest trudnym etapem dla partnerów. W tym czasie kluczowe znaczenie ma stosowanie się do zaleceń lekarskich, zarówno jeśli chodzi o przyjmowanie leków, jak i suplementację czy unikanie stresu i wysiłku. Warto także zadbać o samopoczucie i pozytywne nastawienie. Szanse na to, że uda się uzyskać odpowiednią liczbę komórek, z których jedna lub kilka przekształci się w zdrowy zarodek, jest bardzo duża.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły