Wiedza

Problem z zajściem w ciążę – co robić, kiedy starania o dziecko nie przynoszą efektów?

Trudności z uzyskaniem ciąży to problem, z którym zmaga się coraz więcej par. Szacuje się, że nawet co piąta para może mieć problemy z płodnością. Co zrobić w sytuacji, kiedy starania o dziecko trwają od wielu miesięcy i nadal nie przynoszą oczekiwanego rezultatu?

Problem z zajściem w ciążę – kiedy należy zacząć się martwić?

Przyjmuje się, że o niepłodności możemy mówić w momencie, kiedy starania o dziecko trwają co najmniej od dwunastu miesięcy, a kobieta nadal nie jest w ciąży. Znaczenie ma tutaj częstotliwość współżycia – powinno ono mieć miejsce co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. 

Oczywiście należy mieć świadomość, że starania o dziecko to proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Młode kobiety pomiędzy 20. a 25. rokiem życia mają ok. 25 proc. szans na uzyskanie ciąży w pojedynczym cyklu. Z wiekiem wskaźnik ten nieco się obniża. Po 30. roku życia szanse te wynoszą kilkanaście procent na jeden cykl. 

Jeśli jednak starania trwają od roku, warto zastanowić się nad przyczyną niepowodzeń. Problemy z zajściem w ciążę generują silny stres, zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny, dlatego po dwunastu miesiącach należy pomyśleć, co dalej.

Jakie mogą być przyczyny kłopotów z zajściem w ciążę?

Przyczyny problemów z zajściem w ciążę może być wiele. Szacuje się, że w połowie przypadków przyczyna leży po stronie kobiety, a w połowie – po stronie mężczyzny. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeszcze do niedawna zakładano, że w większości przypadków za tego typu kłopoty odpowiada kobieta. 

Wśród najczęstszych przyczyn kobiecych problemów z płodnością wymienić należy zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w zakresie pracy jajników, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy przebyte leczenie onkologiczne. 

Jeśli chodzi o mężczyzn, często przyczyną są obniżone parametry nasienia, żylaki powrózka nasiennego, kłopoty z erekcją, a nawet całkowity brak plemników w nasieniu. Właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby diagnostyka w zakresie niepłodności obejmowała nie tylko kobietę, ale też partnera. 

Warto wiedzieć, że bardzo często nie da się ustalić przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Mówimy wtedy o tzw. niepłodności idiopatycznej. 

Od dłuższego czasu starasz się o dziecko? Skorzystaj z pomocy medycznej! 

Nie ma wątpliwości co do tego, że pary starające się o dziecko już od dłuższego czasu z coraz większą niecierpliwością oczekują na pozytywny test ciążowy. Pojawienie się problemów z zajściem w ciążę na ogół jest dużym zaskoczeniem, a oswojenie się z nową sytuacją może potrwać. Nie warto jednak zwlekać z rozpoczęciem diagnostyki, szczególnie jeśli ciąży nie udaje się uzyskać od kilkunastu miesięcy. W wielu przypadkach bowiem przyczyna jest prosta do wyeliminowania, dzięki czemu ciąża pojawia się niedługo po rozpoczęciu leczenia. 

Problem z zajściem w ciążę to spory stres, jednak warto pamiętać, że istnieje wiele możliwości leczenia – od prostych zabiegów, poprzez stosowanie leków hormonalnych, aż po bardziej zaawansowane metody wspierania płodności. Im szybciej udacie się na konsultację medyczną, tym bardziej prawdopodobne, że już niebawem doczekacie się upragnionego potomstwa.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Estera Kłosowicz

specjalista ginekologii i położnictwa, mgr dietetyki
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]
Zarządzaj plikami cookies