Wiedza

Ile przeciętna para stara się o dziecko?

Decyzja o rozpoczęciu starań o dziecko to niezwykle emocjonujący moment w życiu każdej pary. Początkowy entuzjazm może jednak przerodzić się w stres i frustrację, szczególnie kiedy starania nie przynoszą rezultatów przez wiele miesięcy. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, ile przeciętna para stara się o dziecko.

Co zrobić, aby starania o dziecko przyniosły oczekiwany rezultat? 

Pary, które planują rozpoczęcie starań o dziecko, powinny wiedzieć, że na sukces tych działań wpływa wiele czynników. Znaczenie ma tutaj zdrowy styl życia, między innymi zbilansowana dieta, aktywność fizyczna czy odpowiednia ilość snu. Warto zadbać o siebie w okresie poprzedzającym starania, ponieważ osoby, które są w dobrej kondycji, na ogół mogą cieszyć się lepszą płodnością. 

Duże znaczenie mają także starania w odpowiednim momencie cyklu. Zaleca się, aby pary starające się o dziecko współżyły regularnie co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Nie jest wskazane, aby współżyć jedynie w połowie cyklu. Nie zawsze bowiem owulacja występuje w 14. dni cyklu. Może zdarzyć się, że do owulacji dojdzie w dziesiątym lub w 20. dniu cyklu miesiączkowego. Właśnie dlatego tak ważne jest częste współżycie przez cały miesiąc. W istotny sposób zwiększa to szanse na uzyskanie ciąży. 

Ile przeciętna para stara się o dziecko?

Zastanawiasz się nad tym, ile przeciętna para stara się o dziecko? Martwisz się, że w Twoim przypadku starania trwają o wiele za długo, co może wskazywać na problemy z płodnością? Nie musi tak być, szczególnie jeśli od rozpoczęcia starań nie minęło więcej niż 12 miesięcy. 

Jednym z kluczowych czynników wpływających na to, ile para stara się o dziecko, jest wiek kobiety. Przyjmuje się, że kobieta w okresie szczytowej płodności, czyli pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, ma ok. 25 proc. szans na zajście w ciążę w pierwszym cyklu. Oznacza to, że starania o dziecko mogą potrwać u niej około czterech miesięcy. Nie jest to jednak regułą – trzeba o tym pamiętać.

W przypadku kobiet po 35. roku życia szansa na ciąże w jednym cyklu wynosi kilkanaście procent. A zatem starania o dziecko w tym wieku mogą potrwać ponad pół roku. Jeśli jednak kobieta ma ponad 40 lat, szanse na ciążę wynoszą już tylko siedem procent w cyklu. Starania mogą przedłużyć się tutaj nawet do kilkunastu miesięcy. 

Najogólniej rzecz ujmując, przyjmuje się, że około 80 proc. par uzyska ciążę w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy starań. Problem niepłodności dotyczy obecnie ok. 20 proc. par – w ich przypadku ciąży nie udaje się uzyskać po roku regularnych starań. 

Warto uzbroić się w cierpliwość

Starania o dziecko to proces – warto o tym pamiętać. Wiele par rozpoczynających starania o dziecko wychodzi jednak z założenia, że do zapłodnienia dojdzie w pierwszym lub w drugim miesiącu starań. W końcu starania o dziecko to nic trudnego, prawda? Niestety, nie do końca tak jest. 

Właśnie dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Oczywiście, są pary, którym udaje się uzyskać ciążę w pierwszym miesiącu starań. Z reguły jednak na starania należy poświęcić kilka miesięcy. Może okazać się, że test ciążowy będzie pozytywny w czwartym, szóstym lub dziesiątym miesiącu starań – i nadal będzie to normą. 

Choć osoby oczekujące na ciążę już od dłuższego czasu często zastanawiają się nad tym, ile przeciętna para stara się o dziecko, trzeba pamiętać o jednej kwestii. U każdej pary proces ten wygląda nieco inaczej. Nie warto jednak zniechęcać się po kilku miesiącach współżycia. Być może to właśnie najbliższy cykl będzie tym, w którym uda się zajść w ciążę?

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Estera Kłosowicz

specjalista ginekologii i położnictwa, mgr dietetyki
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Badania hormonalne dla kobiet – kiedy warto je wykonać?

22/11/2024
Wskazania do wykonania badań hormonalnych u kobiet  Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania hormonalne, ponieważ to właśnie hormony mają istotny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Z pewnością jednak badania takie należy wykonać w przypadku pojawienia się poniższych dolegliwości:  wahania i pogorszenie nastroju,  pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci,  wahania apetytu i wagi,  problemy […]
Zarządzaj plikami cookies