Adenomioza – co to? - Parens
Wiedza

Adenomioza – co to?

Adenomioza to choroba, która może w negatywny sposób wpływać nie tylko na jakość życia kobiety, ale też na jej płodność. Choć choroba najczęściej występuje u pacjentek po 30. roku życia, coraz częściej diagnozuje się ją również u młodszych kobiet. Dowiedz się wszystkiego na temat adenomiozy – co to jest, jak wygląda leczenie i jakie są szanse na ciążę przy tej chorobie.

Na czym polega adenomioza?

Adenomioza to stan, w którym tkanka endometrium – wyściełająca wnętrze macicy – występuje w mięśniu macicy. Powoduje to pogrubienie ścian macicy, co może skutkować różnorodnymi objawami, takimi jak bardzo obfite krwawienia miesiączkowe, bóle miednicy, ból w trakcie współżycia, a także specyficzne uczucie ciężkości w dolnej części brzucha. 

W fizjologicznych warunkach tkanka endometrium złuszcza się. W przypadku adenomiozy proces ten nie przebiega prawidłowo. 

Czym adenomioza różnica się od endometriozy? 

Choć adenomioza i endometrioza mają wiele wspólnych cech, takich jak ból i czy problemy z tkanką endometrium, są to dwie odrębne choroby. Przy adenomiozie tkanka endometrium wnika w mięsień macicy, podczas gdy przy endometriozie tkanka ta znajduje się poza macicą, np. na jajnikach, jajowodach czy w szeroko pojętej jamie brzusznej i miednicy mniejszej.

Objawy tych dwóch schorzeń mogą być podobne, ale w przypadku adenomiozy charakterystyczne są obfite i bolesne miesiączki, a także uczucie ciężkości w podbrzuszu. 

W jaki sposób adenomioza wpływa na płodność?

Adenomioza może mieć wpływ na płodność, chociaż jej mechanizmy działania w tym zakresie nie są w pełni zrozumiałe. Uważa się, że stan zapalny i zmiany strukturalne w macicy mogą utrudniać implantację zarodka lub prowadzić do wczesnych poronień. Pojawia się tutaj również ryzyko innych komplikacji, włącznie z przedwczesnym porodem lub z nieprawidłowościami w rozwoju zarodka.

Właśnie dlatego każda kobieta, która planuje rozpoczęcie starań o dziecko, a choruje na adenomiozę, powinna pozostawać pod opieką specjalisty. Jeśli natomiast pojawią się problemy z zajściem w ciążę, niezbędne może okazać się skorzystanie z dostępnych metod leczenia. W każdym przypadku są one dobierane w sposób indywidualny. 

Jakie są możliwości leczenia? 

Leczenie adenomiozy zależy od nasilenia objawów, wieku pacjentki oraz planów związanych z płodnością. W łagodniejszych przypadkach możliwa jest terapia hormonalna (antykoncepcja, gestageny), która ma na celu złagodzenie objawów i zahamowanie wzrostu tkanki endometrium. Często stosowanym rozwiązaniem może być przyjmowanie przez pacjentkę leków antykoncepcyjnych lub progesteronu, a także środków przeciwbólowych. 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pacjentek, które planują zajście w ciążę. Tutaj metoda powinna zostać dobrana przez lekarza prowadzącego, szczególnie jeśli istnieje ryzyko, że pojawią się znaczne trudności z utrzymaniem ciąży. 

Czy leczenie adenomiozy jest konieczne? 

W tym miejscu warto podkreślić, czym może skutkować nieleczona adenomioza. Otóż z biegiem czasu choroba może prowadzić do znacznego obniżenia jakości życia pacjentki. Duże znaczenie mają tutaj obfite krwawienia miesiączkowe, które są jednym z objawów choroby. 

Z czasem mogą one prowadzić do powstania anemii, co również może mieć szereg negatywnych konsekwencji. U wielu pacjentek pojawia się także obniżenie jakości życia seksualnego, z uwagi na ból podczas współżycia. Właśnie dlatego każda kobieta, która zmaga się z niepokojącymi objawami, powinna jak najszybciej udać się do ginekologa. 

Adenomioza nie musi przekreślać szans na ciążę!

Wiesz już, co to jest adenomioza, jakie są objawy choroby i czym dokładnie różni się ona od endometriozy. Choć leczenie adenomiozy może być skomplikowane, należy mieć świadomość, że choroba nie musi przekreślać szans na ciążę. Jednocześnie jednak każda pacjentka powinna wiedzieć, że choroba ta może utrudniać zarówno zajście w ciążę, jak i jej utrzymanie. Właśnie dlatego tak ważne jest tutaj odpowiednie wsparcie medyczne. Z pomocą wyspecjalizowanego lekarza kobieta chorująca na adenomiozę może zwiększyć swoje szanse na posiadanie potomstwa. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

lek. Anna Trybus-Krawczuk

specjalista ginekologii i położnictwa
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies