Wiedza

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Spodziewasz się dziecka i od czasu do czasu spotykasz się z pytaniem, czy marzysz o synku, czy może o córeczce? Oczywiście zależy Ci przede wszystkim na tym, aby dziecko było zdrowe. W pełni naturalne jest jednak to, że towarzyszą Ci myśli związane z tym, kiedy można poznać płeć dziecka. Okazuje się, że badanie USG nie jest jedynym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy będzie to chłopiec, czy też dziewczynka. 

Od czego zależy płeć dziecka?

Wokół kwestii płci dziecka krąży wiele mitów, zarówno jeśli chodzi o samo zapłodnienie, jak i przebieg ciąży. Być może słyszałeś o tym, że o płci dziecka może świadczyć wygląd brzucha przyszłej mamy, podobnie jak jej nastrój, a nawet… zachcianki żywieniowe. Niektórzy próbują wywróżyć płeć dziecka z obrączki, inni natomiast z tego, jakie jest tętno dziecka. 

Prawdopodobnie wiesz jednak, że płeć dziecka determinowana jest już w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową. Jest to kwestia genetyczna. W organizmie ludzkim występuje 46 chromosomów, które połączone są w 23 pary. W każdym przypadku kobieta przekazuje dziecku chromosom X, jednak decydujący wpływ na to, jaka będzie płeć dziecka, ma plemnik. Od niego zależy, czy dziecko otrzyma chromosom X, czy może Y. Jeśli ojciec przekaże dziecku chromosom X, urodzi się dziewczynka, a jeśli Y – będzie to chłopiec. 

Kiedy można poznać płeć dziecka? 

Niektórzy rodzice z niecierpliwością czekają na informację o płci dziecka. Inni natomiast nie chcą dowiadywać się zbyt wcześnie. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych preferencji, choć nie da się ukryć, że znajomość płci może być bardzo praktyczna – szczególnie na etapie kompletowania wyprawki. 

Powstaje więc pytanie, kiedy można poznać płeć dziecka? Doświadczony lekarz, który dysponuje dobrej jakości sprzętem, może być w stanie poznać płeć dziecka pod koniec pierwszego trymestru, a zatem około 12-13 tygodnia ciąży. Oczywiście na tym etapie mogą wystąpić błędy – warto mieć tego świadomość. 

Co ciekawe, dziewczynka częściej może "zmienić się" w chłopca. Zależy to od ułożenia dziecka i od tego, ile zechce pokazać swoim rodzicom i lekarzowi. Jeśli natomiast na obrazie USG zauważalne będą męskie narządy płciowe, szansa na to, że na kolejnym badaniu dziecko okaże się dziewczynką, są oczywiście mniejsze. Większość lekarzy nieco żartobliwie radzi jednak, aby z zakupem różowych lub niebieskich ubranek zaczekać do około 16 tygodnia, kiedy płeć dziecka będzie można określić z większą pewnością. 

Informację o płci dziecka rodzice mogą poznać również podczas badania prenatalnego I trymestru, które wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży - należy mieć świadomość możliwości błędu na tak wczesnym etapie ciąży. Trójwymiarowy obraz płodu pozwala na zaskakująco wyraźne uwidocznienie nie tylko płci, ale też całego ciała płodu. Nie bez powodu badanie to jest tak emocjonujące dla przyszłych rodziców – po raz pierwszy bowiem mogą tak wyraźnie zobaczyć małego człowieka, rozwijającego się w brzuchu kobiety. 

Czy płeć dziecka można poznać tylko podczas badania USG?

Choć większość osób poznaje płeć dziecka w trakcie badania USG, nie jest to jedyna metoda. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych, tzw. NIPT. Badanie takie wykonuje się z wolnego płodowego DNA, a jego czułość jest niezwykle wysoka. Podstawowym celem badania NIPT jest określenie ryzyka genetycznego płodu

W tym miejscu warto dodać, że płeć dziecka można poznać również w wyniku innych badań, jak na przykład amniopunkcja. Jest to jednak inwazyjne badanie, które wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach – czyli wtedy, kiedy istnieje podejrzenie co do tego, że płód nie rozwija się prawidłowo. To samo dotyczy innego inwazyjnego badania, jakim jest biopsja kosmówki. 

Wiesz już, kiedy możliwe jest poznanie płci dziecka 

Czas oczekiwania na informację o płci dziecka jest niezwykle emocjonujący. Wielu rodziców już od samego początku wyobraża sobie, jak będzie wyglądało życie z córeczką, a jak z synkiem. Pomimo wielokrotnego snucia różnych scenariuszy, moment, w którym rodzice poznają płeć dziecka, wywołuje silne emocje. 

W jednym chwili bowiem przyszły rodzic dowiaduje się, czy w macicy rozwija się dziewczynka, czy też chłopiec. Większość rodziców na zawsze zapamiętuje moment, w którym padają tak wyczekiwane słowa lekarza "Będziecie mieli córkę" lub "Będziecie mieli syna". Nic dziwnego, że wszyscy rodzice zastanawiają się, kiedy można poznać płeć dziecka!

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

lek. Justyna Komenda

specjalista ginekologii i położnictwa
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies