Wiedza

Inseminacja – najczęściej zadawane pytania

 

Czy w naszym przypadku inseminacja jest wskazana? Czy u każdej pary będzie się cechowała podobną skutecznością? Jak wygląda sam zabieg i jak długo trwa? Czy podczas zabiegu będę odczuwać ból? Czy partner będzie mógł towarzyszyć mi podczas zabiegu? To najczęstsze pytania padające od pacjentów w gabinecie. 

 

Inseminacja jest prostym zabiegiem, polegającym na wprowadzeniu właściwie wypreparowanego nasienia do jamy macicy.

Aby zakwalifikować parę do zabiegu inseminacji, muszą Państwo oboje odbyć konsultację z lekarzem w Centrum Leczenia Niepłodności Parens. Podczas tej wizyty Pacjentka zostanie zbadana ginekologicznie, a obojgu Państwu zostaną zlecone badania. Kolejna wizyta ma na celu omówienie wyników badań, a na ich podstawie zostaną przestawione Państwu możliwości pomocy, którą możemy zaoferować.

Wskazania do inseminacji to przede wszystkim:

  • zaburzenia upłynniania nasienia,
  • zaburzenia ejakulacji- np. ejakulacja wsteczna,
  • problemy ze współżyciem,
  • konieczność korzystania z nasienia dawcy, gdy mamy do czynienia z ciężkim czynnikiem męskim,
  • czynnik szyjkowy,
  • endometrioza niskiego stopnia,
  • brak przyczyny niepłodności- tzw. niepłodność idiopatyczna.

Są sytuacje, w których zabieg nie powinien być wykonany. Przeciwwskazaniem jest stan zapalny w obrębie narządu rodnego, zmiany przed- lub rakowe szyjki macicy. Dlatego przed kwalifikacją do zabiegu bezwzględnie musi być wykonana cytologia szyjki macicy. W przypadku stwierdzonej u Pacjentek obustronnej niedrożności jajowodów, przeprowadzenie zabiegu jest bezcelowe. Wiąże się ze skutecznością 0%  i nawet najlepszej jakości plemniki nie mają możliwości przedostania się przez niedrożne jajowody, a tym samym dotarcia do komórki jajowej i zapłodnienia jej.

Skuteczność inseminacji nie jest jednakowa dla każdej pary. Statystycznie efektywność IUI z nasieniem partnera to ok. 11%, natomiast z nasieniem dawcy ok. 17%.

Stymulacja cyklu

Inseminację można wykonywać podczas cyklu naturalnego, można też Pacjentki stymulować za pomocą leków. Celem takiej stymulacji jest wzrost 1 pęcherzyka. Podczas stymulacji należy monitorować tor wzrostu pęcherzyka oraz liczbę wzrastających pęcherzyków. Maksymalna liczba pęcherzyków, przy której możemy wykonać zabieg to 3. Jeśli będzie ich więcej „kasujemy cykl”, ponieważ jest zbyt duże prawdopodobieństwo ciąży mnogiej. Ewentualnie przy następnej stymulacji możemy nieznacznie zmodyfikować farmakoterapię i spróbować po raz kolejny - jest jedno „ale”… zabieg inseminacji wykonujemy maksymalnie sześciokrotnie. Jeśli IUI okaże się nieskuteczna, warto zastanowić się nad kolejnym krokiem w walce z niepłodnością - zapłodnieniem in vitro.

Zakładając jednak, że wszystko przebiega zgodnie z naszym planem, za pomocą zastrzyku z gonadotropiny wywołujemy „pik owulacyjny”, a po 24-36h po iniekcji, wykonujemy zabieg.

Dzień zabiegu

W dniu zabiegu Pacjent oddaje nasienie. Jest ono od razu przekazane do laboratorium, poddawane oczyszczeniu i przygotowane do podania.

W tym samym czasie Pacjentka poddawana jest badaniu USG dopochwowemu, ma to na celu sprawdzenie, czy pęcherzyk, który „wyhodowaliśmy” nie uległ pęknięciu. Zabieg wykonywany na „niepękniętym” pęcherzyku wiąże się z większą skutecznością.

  • Bezpośrednio przed zabiegiem sprawdzana jest zgodność danych Pacjentów.
  • Do zabiegu Pacjentka ułożona jest na fotelu ginekologicznym.
  • Za pomocą wziernika uwidaczniana jest część pochwowa szyjki macicy.
  • Następnie za pomocą cieniutkiego katetera (silikonowa rureczka) wprowadzamy oczyszczone nasienie do jamy macicy. Sam zabieg trwa niespełna minutę. Jest całkowicie niebolesny. Pacjentka może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort.
  • Po zabiegu Pacjentka pozostaje w pozycji leżącej ok. 10 min.
  • To bardzo intymna chwila dla Pacjentów, dlatego przy zabiegu inseminacji może Pacjentkom towarzyszyć Partner.
  • W dniu zabiegu po opuszczeniu Kliniki nie ma żadnych ograniczeń fizycznych dla Pacjentk i- można biegać, uprawiać sport, współżyć.

W terminie spodziewanej miesiączki zalecane jest wykonanie testu na obecność gonadotropiny. Proszę pamiętać, że test z krwi cechuje się znacznie większą czułością niż test paskowy z moczu!

Trzymam mocno kciuki, aby wyniki były zawsze dodatnie!

 

 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

lek. Anna Trybus-Krawczuk

specjalista ginekologii i położnictwa
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies