Wiedza

Badanie genetyczne zarodka – wszystko, co musisz wiedzieć

Pary, które zmagają się z problemem niepłodności i korzystają z technik wspomaganego rozrodu, bardzo często szukają sposobów na zwiększenie szans na zdrową ciążę. Jednym z nich może być badanie genetyczne zarodka. Choć tego typu diagnostyka należy do kosztownych, może to być skuteczny sposób na spełnienie marzeń o potomstwie.

Na czym polega badanie genetyczne zarodka? 

Diagnostyka preimplantacyjna, czyli PGT (ang. Preimplantation Genetic Testing) to badanie genetyczne zarodka, które można wykonać podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Badanie to odbywa się już po hodowli zarodka do stadium blastocysty. Wykonuje się je przed transferem – głównie po to, aby zminimalizować ryzyko, że dziecko będzie miało poważne wady genetyczne. Dzięki badaniu DNA można sprawdzić, czy w przypadku danego zarodka nie występują wady genetyczne. Badanie takie znacząco zwiększa szanse na uzyskanie zdrowej ciąży. 

Kiedy warto zdecydować się na przeprowadzenie diagnostyki preimplantacyjnej? 

Decyzja o przeprowadzeniu badania genetycznego zarodka powinna być doskonale przemyślana, a także przedyskutowana z lekarzem prowadzącym. Wykonanie takiego badania warto rozważyć w sytuacji, gdy: 

  • pacjentka ma więcej niż 35 lat – ryzyko wad genetycznych wzrasta wraz z wiekiem, 
  • para ma za sobą nieudane procedury in vitro
  • w przeszłości u pacjentki doszło do poronień,
  • u któregoś z partnerów występują nieprawidłowości w kariotypie,
  • któryś z partnerów jest nosicielem mutacji dominującej lub oboje partnerzy są nosicielami mutacji recesywnej,
  • w przeszłości kobieta urodziła dziecko obciążone wadą genetyczną. 

Z uwagi na fakt, że badanie genetyczne zarodka zwiększa szanse na powodzenie transferu, na jego przeprowadzenie decyduje się coraz więcej par. To przede wszystkim większa szansa na ciążę, ale też mniejsze ryzyko, że u dziecka wystąpią wady genetyczne. 

Badanie genetyczne zarodków – ile kosztuje? 

Nie da się ukryć, że badanie genetyczne zarodka jest kosztowne. W związku z tym nie każda para decyduje się na tego typu diagnostykę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że koszt badania pojedynczego zarodka może być niewiele wyższy, niż wszystkie koszty związane z kolejnym transferem – wliczając w to nie tylko sam zabieg, ale też wizyty, przeprowadzenie badań czy przyjmowane leki. 

Na cenę badania genetycznego zarodków składają się dwa elementy – biopsja zarodków do badania PGD/PGS oraz samo badanie. Na ostateczny koszt wpływa także rodzaj zastosowanej diagnostyki (badanie przesiewowe pod kątem nieprawidłowości chromosomowych, czy też diagnostyka celowana w kierunku konkretnej mutacji).

W przypadku badania przesiewowego wszystkich chromosomów jednego zarodka cena może sięgać około 3000-4000 złotych. Wraz z każdym kolejnym zarodkiem cena wzrasta. Jeśli chodzi o badania w kierunku chorób jednogenowych, koszty mogą sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli jednak istnieją poważne wskazania ku wykonaniu takiej diagnostyki, z pewnością warto zdecydować się na jej przeprowadzenie. 

Genetyczne badanie zarodków to znacznie większa szansa na zdrową ciążę

Nie bez powodu coraz więcej par decyduje się na wykonanie badania genetycznego zarodków. Tego typu diagnostyka pozwala na zwiększenie szans na uzyskanie zdrowej, donoszonej ciąży. Jednocześnie jest to sposób na zmniejszenie ryzyka, że u dziecka wystąpią poważne wady genetyczne. Pary, które rozważają skorzystanie z takiej możliwości, powinny porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. Rozwieje on wszystkie wątpliwości i z pewnością pomoże w podjęciu najlepszej decyzji. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

mgr Aneta Macur

Starszy embriolog kliniczny ESHRE, Koordynator ds. rozwoju w laboratoriach embriologicznych Grupy Medycznej Parens
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]
Zarządzaj plikami cookies