Komórka jajowa po 40-stce – jakie są szanse na zajście w ciążę? - Parens
Wiedza

Komórka jajowa po 40-stce – jakie są szanse na zajście w ciążę?

Choć statystyki nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że kobiety w Polsce coraz później decydują się na macierzyństwo, należy mieć świadomość, że z wiekiem zajście w ciążę może być coraz trudniejsze. O ile po 30-stce szanse na zajście w ciążę nadal wynoszą kilkanaście procent, o tyle uzyskanie ciąży po 40. roku życia może być wyzwaniem. Wynika to między innymi z obniżenia liczby i jakości komórek jajowych po 40-stce.

Płodność kobiety z wiekiem gwałtownie się obniża

Z wiekiem potencjał rozrodczy kobiety staje się coraz mniejszy, co związane jest przede wszystkim ze spadkiem liczby i jakości komórek jajowych. Już po 30. roku życia zauważa się stopniowe obniżenie płodności, a po 35. roku życia proces ten ulega znacznemu przyspieszeniu. 

Wraz z wiekiem rośnie również ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych u potomstwa (przede wszystkim trisomii 21) oraz powikłań w czasie ciąży. Nie da się bowiem ukryć, że ciąża jest dużym wyzwaniem i obciążeniem dla organizmu – choć współcześnie wiele kobiet po 40. roku życia nadal jest w znakomitej formie. I chociaż współczesna medycyna oferuje wiele metod wspierających płodność, naturalna zdolność do poczęcia u kobiet w pewnym wieku jest w istotny sposób ograniczona.

Komórka jajowa po 40-stce – z czasem obniża się nie tylko ilość, ale też jakość oocytów 

Jakość komórek jajowych po 40. roku życia obniża się. Z wiekiem dochodzi do naturalnych zmian w organizmie kobiety, które wpływają na zdolność oocytów do prawidłowego zapłodnienia i rozwoju zarodka. Komórki jajowe stają się bardziej podatne na uszkodzenia genetyczne, co zwiększa ryzyko niepowodzeń implantacji, poronień oraz wad wrodzonych u dziecka. 

Dodatkowo, cykle owulacyjne mogą być coraz rzadsze i mniej regularne, co jeszcze bardziej utrudnia zajście w ciążę. Choć możliwość poczęcia po 40. roku życia nie jest wykluczona, szanse na naturalną ciążę znacząco maleją. 

Czy można zapobiec obniżaniu jakości  komórek jajowych?

Niestety, spadek płodności wraz z upływem lat to proces, którego nie da się zahamować. Z pewnością jednak istnieje wiele czynników, które mogą pozytywnie wpływać nie tylko na płodność, ale też na ogólną kondycję kobiety – nawet po ukończeniu 40. lat. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim zdrowy styl życia. Prawidłowo zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, regularne badania i dbanie o równowagę hormonalną – wszystko to może pozytywnie wpływać na organizm. 

Duże znaczenie ma również unikanie stresu oraz wszelkich używek – niestety, czynniki te mają bardzo negatywny wpływ na płodność. Kobiety, które planują późne macierzyństwo, powinny więc w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie, ponieważ może to w pewnym stopniu zapobiec obniżaniu jakości komórek jajowych. To samo dotyczy ich partnerów – chociaż spadek płodności u mężczyzn nie jest tak gwałtowny, warto mieć świadomość, że z wiekiem zdolność do poczęcia dziecka także może się obniżać. 

Nowoczesne metody leczenia niepłodności to szansa na macierzyństwo po 40-stce

Współczesne, zaawansowane metody leczenia niepłodności dają kobietom po 40. roku życia realną szansę na spełnienie marzenia o macierzyństwie. Dzięki postępowi medycyny możliwe jest skuteczne wspieranie płodności nawet w późniejszym wieku. Techniki takie jak in vitro (IVF), stymulacja hormonalna, a także korzystanie z dawstwa komórek jajowych otwierają nowe możliwości dla par zmagających się z trudnościami w poczęciu dziecka – nie tylko tymi, które związane są z wiekiem. 

Jednocześnie coraz bardziej zaawansowane metody diagnostyczne pozwalają również precyzyjnie ocenić rezerwę jajnikową oraz dobrać indywidualnie najlepszą ścieżkę leczenia. Podstawowe badania AMH, FSH czy Inhibiny B dają odpowiedź na pytanie, w jakiej kondycji są komórki jajowe po 40-stce i czy kobieta nadal ma szansę na ciążę – również naturalną. Z pewnością więc ukończenie 40. roku życia nie musi wiązać się z rezygnacją z marzeń o posiadaniu potomstwa.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Jarosław Janeczko

specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

In vitro z nasieniem dawcy – rozwiązanie dla par zmagających się z męską niepłodnością

22/04/2025
W jakich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie z nasienia dawcy? Podjęcie decyzji o skorzystaniu z dawstwa nasienia zawsze jest trudne – nie tylko dla mężczyzny, który zmaga się z niepłodnością, ale też dla jego partnerki. Istnieje jednak wiele sytuacji, w przypadku których takie rozwiązanie może być jedynym sposobem na spełnienie marzeń o posiadaniu potomstwa.  Wśród sytuacji, […]
Zarządzaj plikami cookies