Jak dziecko oddycha w brzuchu matki? - Parens
Wiedza

Jak dziecko oddycha w brzuchu matki?

Pierwszy krzyk po narodzinach to kluczowy moment nie tylko dla każdej matki, ale też dla dziecka. Właśnie wtedy bowiem płuca malucha po raz pierwszy napełniają się tlenem. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że dziecko potrzebuje tlenu już wcześniej. W jaki sposób płód może pobierać tlen, skoro przebywa w płynie owodniowym? Dowiedz się, jak dziecko oddycha w brzuchu matki. 

Rozwój układu oddechowego rozpoczyna się już w okolicach 8. tygodnia ciąży

Od samego początku, odkąd zarodek ma zaledwie kilkanaście milimetrów i waży tylko jeden gram, zaczyna formować się klatka piersiowa, a także jama opłucna. W tym czasie zaczyna powstawać między innymi gardło, krtań czy tchawica. Dopiero po kilku miesiącach, bo w 24. tygodniu ciąży, rozpoczyna się okres pęcherzykowy. Zaczynają powstawać pęcherzyki płucne, w których wdychany tlen będzie zamieniał się później w dwutlenek węgla. 

24 tydzień ciąży często traktowany jest również moment graniczny, jeśli chodzi o narodziny dziecka. Oczywiście mały organizm jest jeszcze bardzo niedojrzały, jednak – za sprawą surfaktantu, który zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych – dziecko ma już szansę na przeżycie poza organizmem matki. Surfaktant zaczyna bowiem być wytwarzany właśnie w okolicach tego etapu ciąży. Jego synteza wzrasta w okolicach 28. tygodnia ciąży i zwiększa się wraz z każdym kolejnym tygodniem. W przypadku zagrażających porodów przedwczesnych oraz dzieci urodzonych przedwcześnie podawane są specjalne sterydy, których głównym zadaniem jest wsparcie funkcji oddechowych. 

Do samych narodzin, czyli do 40. tygodnia ciąży, organizm malucha przygotowuje się do samodzielnego oddychania. Trenowane są nie tylko płuca, ale też mięśnie międzyżebrowe czy przepona. Płód uczy się oddychać, wciągając do oskrzeli i płuc płyn owodniowy. Dzięki wszystkim tym procesom maluch zaczyna samodzielnie oddychać tuż po tym, jak opuści brzuch matki. 

Jak dziecko oddycha w brzuchu matki?

Wiele wątpliwości, szczególnie wśród przyszłych rodziców, budzi kwestia tego, jak dziecko oddycha w brzuchu matki. Jak to możliwe, skoro płód przebywa w płynie owodniowym? Otóż wyjaśnienie jest bardzo proste. W okresie prenatalnym płuca dziecka wypełnione są właśnie płynem owodniowym. 

Niezbędny do życia tlen dostarczany jest dziecku poprzez organizm matki. Łożysko jest organem, który umożliwia wymianę gazów, składników odżywczych i produktów przemiany materii między krwią matki a krwią dziecka.

Pierwszy prawdziwy oddech dziecka ma miejsce tuż po narodzinach

Jednym z najważniejszych momentów narodzin dziecka jest oczekiwanie na jego pierwszy krzyk. To właśnie tuż po porodzie dziecko bierze swój pierwszy, prawdziwy oddech. W trakcie porodu, jeszcze w kanale rodnym, płyn owodniowy samoistnie usuwany jest z płuc dziecka. Impulsy z układu nerwowego zaczynają stymulować układ oddechowy dziecka, w szczególności płuc. 

Wraz z pierwszym oddechem niejednokrotnie pojawia się wyczekiwany krzyk dziecka, który spowodowany jest gwałtowną zmianą otoczenia. Krzyk ten pozwala także usunąć resztki płynu owodniowego, które mogą znajdować się w płucach dziecka. W tym momencie płuca dziecka rozpoczynają prawidłową pracę i przejmują funkcję dostarczania tlenu oraz wymiany gazowej. 

Wiesz już, w jaki sposób do organizmu płodu dostarczany jest tlen

Choć wiele osób ma obawy związane z tym, jak dziecko oddycha w brzuchu matki, okazuje się, że maluch otrzymuje odpowiednią ilość tlenu dzięki transportowi krwi przez łożysko. Płuca przygotowują się do pracy przez cały okres prenatalny, a pierwszy prawdziwy oddech dziecko bierze dopiero po narodzinach. To ważny moment zarówno dla matki, jak i dla malucha – nie tylko z uwagi na wyczekiwany przez dziewięć miesięcy pierwszy krzyk, ale też na przejęcie ważnych funkcji przez płuca malucha.

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

lek. Anna Trybus-Krawczuk

specjalista ginekologii i położnictwa
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

In vitro z nasieniem dawcy – rozwiązanie dla par zmagających się z męską niepłodnością

22/04/2025
W jakich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie z nasienia dawcy? Podjęcie decyzji o skorzystaniu z dawstwa nasienia zawsze jest trudne – nie tylko dla mężczyzny, który zmaga się z niepłodnością, ale też dla jego partnerki. Istnieje jednak wiele sytuacji, w przypadku których takie rozwiązanie może być jedynym sposobem na spełnienie marzeń o posiadaniu potomstwa.  Wśród sytuacji, […]
Zarządzaj plikami cookies