Histeroskopia – co to jest?
Histeroskopia to niezwykle ważne narzędzie diagnostyczne i lecznicze, pomagające w określeniu, z czego dokładnie wynikają problemy z płodnością u kobiety. Krótki, nieinwazyjny zabieg budzi jednak sporo wątpliwości u pacjentek. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, co to jest histeroskopia, jak przebiega i w jakim celu się ją wykonuje.
Histeroskopia – co to jest?
Histeroskopia jest małoinwazyjną metodą endoskopową, która pozwala na dokładną ocenę wnętrza macicy. Badanie to wykonywane jest stosunkowo często w przypadku kobiet, które zmagają się z trudnymi do zdiagnozowania problemami z płodnością. W trakcie histeroskopii lekarz może bardzo dokładnie ocenić stan jamy macicy. Badanie umożliwia sprawdzenie, czy w obrębie macicy znajdują się różnego typu zmiany, jak polipy, zrosty czy mięśniaki.
Wyróżnia się dwa typy histeroskopii – diagnostyczną i operacyjną. O histeroskopii operacyjnej mówimy w sytuacji, gdy w trakcie badania lekarz podejmie decyzję o wykonaniu zabiegu, na przykład usunięcia polipów.
W jakim celu wykonuje się histeroskopię?
Histeroskopia diagnostyczna pomaga lub zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia przyczyny problemów z płodnością. Bardzo często na badanie to kieruje się kobiety, w przypadku których pojawiają się trudności z zajściem w ciążę, jednak badania USG czy badania krwi nie pozwoliły na ustalenie przyczyny.
Oprócz oceny wizualnej jamy macicy, w trakcie histeroskopii można pobrać wycinek do kolejnych badań histopatologicznych. W niektórych przypadkach lekarz może również zdecydować się na przeprowadzenie prostego zabiegu w obrębie dróg rodnych.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia histeroskopii?
Decyzję o wykonaniu histeroskopii diagnostycznej w każdym przypadku podejmuje lekarz. Oprócz chęci dokładniejszego sprawdzenia stanu macicy i określenia przyczyny problemów z płodnością, wskazaniem do badania mogą być nawracające poronienia, pojawianie się krwawień z dróg rodnych, których przyczyna nie jest znana, a także ryzyko, że macica została uszkodzona.
Bardzo często wszelkie polipy lub zrosty można dostrzec już podczas badania USG, jednak histeroskopia pozwala na przyjrzenie im się bliżej, a także na pobranie wycinków do dalszych badań. Wskazaniem do histeroskopii może być także podejrzenie stanu zapalnego endometrium.
Jak przebiega histeroskopia?
Kwestią, która najbardziej interesuje pacjentki, jest to, jak dokładnie przebiega histeroskopia. Przede wszystkim należy wiedzieć, że zabieg ten wykonuje się w pierwszej fazie cyklu – aby uniknąć ryzyka, że pacjentka może być w ciąży.
Badanie wykonywane jest w sali zabiegowej. Badanie, w zależności od zakresu, może przebiegać za pomocą znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Nad znieczuleniem czuwa anestezjolog. Po dokonaniu znieczulenia przez anestezjologa lekarz przeprowadzający zabieg odkaża drogi rodne i wprowadza przez szyjkę do macicy specjalny histeroskop. Jest to cienkie, elastyczne narzędzie wyposażone w kamerę. Na ekranie monitora wyświetla się obraz z wnętrza macicy. Samo badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od zakresu zabiegu.
Po zabiegu odbywa się konsultacja lekarska, podczas której lekarz informuje pacjentkę o przebiegu badania. Wyjaśnia on, w jakim stanie jest macica – czy udało się dostrzec jakiekolwiek nieprawidłowości oraz czy lekarz zdecydował się na wykonanie zabiegu. Jeśli pobrano wycinek do badania histopatologicznego, na wynik trzeba zaczekać około dwóch tygodni.
Czego należy unikać po zabiegu?
Na ogół pacjentka może opuścić klinikę już do kilku godzin po wykonanym zabiegu – podobnie jak w przypadku punkcji. Oczywiście mogą pojawić się drobne dolegliwości bólowe czy niewielkie krwawienia, dlatego warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, a także współżycia. Jeśli w trakcie zabiegu pobrano próbki lub wykonano zabiegi w obrębie dróg rodnych, lekarz może podjąć decyzję o zapisaniu pacjentce antybiotyku.
Podsumowanie
Wiesz już, co to jest histeroskopia i kiedy wykonuje się takie badanie. Choć wiele kobiet obawia się zabiegu, jest on całkowicie bezbolesny, a po kilku godzinach można wrócić do domu. Histeroskopia jest doskonałym narzędziem diagnostycznym w przypadku problemów z płodnością, dzięki czemu pozwala ona na zaplanowanie dalszego leczenia.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły