Wiedza

Dlaczego mimo owulacji nie dochodzi do zapłodnienia?

Od pewnego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko? Przyczyn problemów z płodnością może być wiele, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy do współżycia dochodzi w nieodpowiednim terminie. Właśnie dlatego tak ważne jest współżycie przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu przez cały cykl. Problem pojawia się, gdy to nie przynosi rezultatu. Dowiedz się, dlaczego mimo owulacji nie dochodzi do zapłodnienia.

Do owulacji nie zawsze dochodzi w 14. dniu cyklu

Jednym z najczęściej występujących powodów, dla których niektórym parom nie udaje się uzyskać ciąży, jest… współżycie w nieodpowiednim terminie. Wiele osób, szczególnie na samym początku starań o dziecko, wychodzi z założenia, że owulacja występuje równo w połowie cyklu. Jeśli zatem cykl kobiety trwa 28 dni, owulacja ma miejsce w 14. dniu – a zatem należy współżyć właśnie w okolicach tego dnia. 

W praktyce jednak okazuje się, że owulacja może wystąpić zarówno kilka dni wcześniej, jak i później. Tak naprawdę niewiele jest kobiet, w przypadku których organizm działa niemal jak w zegarku. Na przesunięcie owulacji może wpłynąć wiele czynników, w tym zmęczenie, stres, dieta czy przeziębienie. Właśnie dlatego para, która stara się o dziecko, powinna współżyć regularnie przez cały cykl, przynajmniej co dwa lub trzy dni. 

Dlaczego mimo owulacji nie dochodzi do zapłodnienia?

Sytuacja komplikuje się wtedy, kiedy kobieta doskonale wie, kiedy ma owulację. Można to określić na wiele sposobów, na przykład wykonując testy owulacyjne czy udając się do lekarza na monitoring owulacji. Wyznacznikiem mogą być również badania hormonalne. Wiele kobiet już po kilku miesiącach starań jest w stanie określić moment owulacji, ponieważ towarzyszą mu specyficzne objawy, jak ból brzucha czy pojawienie się rozciągliwego śluzu. 

Właśnie wtedy pojawia się pytanie, dlaczego mimo owulacji nie dochodzi do zapłodnienia? Przede wszystkim należy pamiętać, że starania o dziecko to proces. Powody do niepokoju pojawiają się dopiero w momencie, gdy od początku regularnego współżycia u zdrowej pary minęło 12 miesięcy. W takiej sytuacji warto udać się do konsultację do kliniki leczenia niepłodności. Tylko lekarz – na podstawie odpowiednio poprowadzonej diagnostyki – jest w stanie określić, co może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. 

Oczywiście istnieją problemy medyczne, które pojawiają się stosunkowo często. Mowa tu między innymi o niskich parametrach nasienia, endometriozie, zaburzeniach hormonalnych czy niedrożności jajowodów. 

Obniżone  parametry nasienia

Choć przez lata sądzono, że w większości przypadków przyczyna problemów z płodnością leży po stronie kobiety, dzisiaj wiadomo już, że w połowie przypadków powodem jest niska jakość nasienia. Właśnie dlatego na samym początku diagnostyki zleca się badania nasienia. Zbyt niska ilość plemników czy obniżona ruchliwość to niektóre z powodów braku ciąży. Na szczęście bardzo często pomocna może być zmiana stylu życia, w tym zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę, wypoczynek i aktywność fizyczną. 

Endometrioza

Szacuje się, że endometrioza może dotykać nawet 10 proc. kobiet. Jest to choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy w nieprawidłowym miejscu, na przykład w jajniku czy jajowodzie. Dobra wiadomość jest taka, że zajście w ciążę przy endometriozie – choć może być utrudnione – jest możliwe. Istnieją tutaj różne możliwości terapeutyczne, dlatego każda pacjentka, która podejrzewa u siebie endometriozę, na przykład ma bardzo bolesne miesiączki (co wcale nie jest normą!), powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

Zaburzenia hormonalne

Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta ma zaburzenia hormonalne, co może sprawiać, że pomimo owulacji nie zachodzi w ciążę. Wystarczy, że poziom progesteronu w drugiej fazie cyklu będzie zbyt niski. Z tego powodu poziom kobiecych hormonów także zostaje sprawdzony już na samym początku diagnostyki związanej z problemami z płodnością. 

Niedrożność jajowodów 

Niedrożność jajowodów przebiega bezobjawowo, dlatego wiele kobiet dowiaduje się o niej dopiero w sytuacji, kiedy nie udaje się uzyskać ciąży. Gdy na skutek różnych zmian dochodzi do częściowego lub całkowitego zamknięcia światła jajowodu, komórka jajowa nie może zostać zapłodniona przez plemnik. Jeżeli natomiast zdarzy się tak, że dojdzie do zapłodnienia, zarodek może mieć utrudnione zadanie, jeśli chodzi o przedostanie się do macicy. W przypadku niedrożności obu jajowodów najskuteczniejszą metodą leczenia jest IVF. 

W przypadku problemów z płodnością kluczowe znaczenie ma odpowiednia diagnostyka

Oczywiście przyczyn, dla których pomimo owulacji nie dochodzi do zapłodnienia, może być o wiele więcej. Z tego powodu każda para, która bezskutecznie stara się o dziecko od co najmniej dwunastu miesięcy, nie powinna zwlekać z rozpoczęciem diagnostyki. Warto również mieć świadomość, że owulacja może występować w różnych momentach cyklu – nie zawsze w połowie. Z tego powodu należy współżyć regularnie przez cały cykl, ponieważ to w istotny sposób zwiększa szanse na uzyskanie ciąży. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

lek. Justyna Komenda

specjalista ginekologii i położnictwa
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Badania hormonalne dla kobiet – kiedy warto je wykonać?

22/11/2024
Wskazania do wykonania badań hormonalnych u kobiet  Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania hormonalne, ponieważ to właśnie hormony mają istotny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Z pewnością jednak badania takie należy wykonać w przypadku pojawienia się poniższych dolegliwości:  wahania i pogorszenie nastroju,  pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci,  wahania apetytu i wagi,  problemy […]
Zarządzaj plikami cookies