Co to jest łyżeczkowanie?
Wśród wielu zabiegów, jakim poddawane są kobiety, znajduje się łyżeczkowanie macicy. Wykonuje się je w kilku przypadkach, nie tylko po poronieniu. O tym na czym polega ten zabieg i jak przebiega, dowiesz się z tego artykułu.
Co to jest łyżeczkowanie macicy?
Łyżeczkowanie macicy, nazywane również abrazją, przebiega inaczej, w zależności od sytuacji. W najprostszym przypadku polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki z macicy do badań np. histopatologicznych czy immunohistochemicznych. W sytuacji bardziej skomplikowanej abrazja polega na usunięciu zalegających po poronieniu lub porodzie tkanek lub przeprowadza się ją w celu zatrzymania krwawienia.
Nazwa pochodzi od narzędzia chirurgicznego używanego przez lekarzy. Ma ono kształt łyżeczki, gdyż służy do usuwania tkanki na ścianach macicy.
Jak przebiega zabieg?
Łyżeczkowanie odbywa się w szpitalu, pacjentka jest poddawana znieczuleniu ogólnemu a całość trwa do 20 minut. Czas pobytu na oddziale wynosi około jednego dnia, jeżeli zabieg przebiegł prawidłowo i nie wystąpiły komplikacje.
Sama abrazja zaczyna się od podania znieczulenia, a następnie po zaśnięciu pacjentki okolice krocza zostają odkażone. Ma to na celu zapobiegać zakażeniu. Następnie z wykorzystaniem wzierników lekarz wprowadza do macicy sondę i rozpoczyna łyżeczkowanie. Jeżeli zabieg ma na celu uśnięcie tkanek, następuje rozszerzenie kanału szyjki macicy, aby można było wykorzystać większe narzędzia ułatwiające proces. Po oczyszczeniu narządu pacjentka jest wybudzana. Zaleca się, aby przez dwie godziny pozostała w pozycji leżącej i nie przyjmowała żadnych płynów ani pokarmów. Lekarze rekomendują również, aby kobieta nie wracała samodzielnie do miejsca zamieszkania, tylko by towarzyszył jej ktoś bliski.
Czy do zabiegu trzeba się przygotować?
Łyżeczkowanie nie wymaga standardowych przygotowań, jak w przypadku innych zabiegów. O ile pacjentka nie przebywa już w szpitalu, to w wyznaczonym dniu powinna stawić się na czczo z aktualnymi wynikami badań zaleconymi przez lekarza.
Dlaczego wykonuje się łyżeczkowanie macicy?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zabieg ten wykonuje się, aby pobrać materiał do badań. Takie zalecenia wydaje lekarz, by potwierdzić lub wykluczyć przerost endometrium, w przypadku obfitych miesiączek, występowania polipów, pojawienia się podejrzeń raka dróg rodnych czy innych chorób, gdy pozostałe badania nie są wystarczające. Abrazję wykonuje się również w trakcie diagnostyki niepłodności oraz gdy po menopauzie pojawiają się krwawienia.
Łyżeczkowanie jest jednak kojarzone przede wszystkim z poronieniem, kiedy to nie wszystkie elementy płodu zostały usunięte z macicy. Podobna sytuacja może mieć miejsce także po naturalnym porodzie, kiedy część błon płodowych lub łożyska nie została wydalona przez organizm. Wówczas celem jest oczyszczenie narządu, aby mógł on dalej prawidłowo funkcjonować.
Czy łyżeczkowanie macicy jest bolesne?
Sam zabieg łyżeczkowania nie boli, ponieważ pacjentka śpi. Wynika to z tego, że abrazja jest przeprowadzana pod znieczuleniem ogólnym. Po wybudzenia kobieta nie pamięta nic, ale z uwagi na ingerencję w tkanki macicy może odczuwać lekki dyskomfort.
Zalecenia po zabiegu
Po wykonaniu abrazji zaleca się co najmniej trzydniową rekonwalescencję oraz unikanie nadmiernego wysiłku, w tym pracy fizycznej czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Oprócz tego kobieta nie powinna brać kąpieli ani moczyć się w wodzie przez kilka dni, ponieważ zwiększa to ryzyko pojawienia się infekcji. Dodatkowo lekarze zalecają powstrzymanie się od współżycia aż do wystąpienia kolejnej miesiączki.
Jakie są potencjalne skutki uboczne łyżeczkowania macicy?
Obecnie zabieg nie niesie ze sobą dużego ryzyka wystąpienia powikłań, jeżeli tylko został przeprowadzony zgodnie z procedurami przez wykwalifikowanego lekarza. Mimo to, w niektórych przypadkach, mogą pojawić się uszkodzenia macicy takie jak zrosty, krwawienia czy zakażenie. Zdarzają się także sytuacje, kiedy dochodzi do przebicia macicy – choć są one niezwykle rzadkie.
Podsumowanie
Łyżeczkowanie macicy jest stosunkowo prostym i bezbolesnym zabiegiem przeprowadzanym nie tylko w przypadku poronienia czy po porodzie. Stosuje się go również w celach diagnostycznych. Jednak bez względu na powód, koniecznie trzeba dać czas organizmowi czas na odpoczynek i stosować się do zaleceń lekarza.
Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły