Wiedza

Zalecenia po wczesnym poronieniu

Szacuje się, że poronienia mogą dotyczyć nawet 10-15 proc. wszystkich ciąż. Bardzo ważne jest to, aby kobiety po takie stracie miały dostęp do wiedzy dotyczącej tego, jak zadbać o siebie zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Stosowanie się do zaleceń po wczesnym poronieniu może bowiem przyspieszyć powrót do formy, a także ułatwić poradzenie sobie z trudnymi emocjami.

Badania to podstawowe zalecenie po wczesnym poronieniu

Za poronienie uznaje się samoistne zakończenie ciąży przed upływem 22. tygodnia i jego przebieg może być całkowicie inny dla każdej kobiety. Będzie też się różnić w zależności od tego, na jakim etapie ciąży miało ono miejsce. Jednak zalecenia będą w zadzie takie same po każdym poronieniu.

Konsultacja z lekarzem po poronieniu, nawet gdy kobieta była w szpitalu, jest konieczna nie tylko z uwagi na to, aby sprawdzić, czy zdrowiu kobiety nie zagraża niebezpieczeństwo. Wizyta jest istotna także z tego względu, że specjalista zaleci szereg badań, które pomogą ustalić przyczynę poronienia. Dzięki temu przyszła matka może dowiedzieć się, czy może starać się o dziecko oraz jakie jest ryzyko utraty kolejnej ciąży.

Im szerszy będzie zakres diagnostyki, tym bardziej szczegółowe informacje związane z płodnością uzyska kobieta. Włączenie do badań przyszłego ojca jest również istotne.

Miesiączka może być nietypowa

Miesiączka może pojawić się nawet po kilku tygodniach po poronieniu. Zazwyczaj występuje od czterech do sześciu tygodni, ale nie jest to regułą. Wiele zależy od organizmu kobiety. Natomiast z uwagi na to, że występuje po utracie ciąży, może różnić się do tej, jaka pojawiała się zazwyczaj. U części pacjentek nie różni się niczym, a u części jest bardziej obfita czy dłuższa. W przypadku, gdy trwa więcej niż siedem dni, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Współżycie i kolejna ciąża

W przypadku współżycia po poronieniu, nie ma ściśle określonego terminu jego wznowienia. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy przede wszystkim od fizycznego i psychicznego stanu kobiety, jak i zrozumienia ze strony partnera. Część kobiet będzie gotowa do stosunku fizycznego nawet po dwóch tygodniach od poronienia, a w przypadku innych okres ten może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy. Jeżeli kobieta czuje się gotowa, to najlepiej będzie, gdy przed stosunkiem skonsultuje się z lekarzem. Pomoże on określić, czy organizm jest już gotowy na współżycie.

Z uwagi na to, że poronienie jest ciężkim przeżyciem, para powinna wykazać się wzajemnym zrozumieniem, czułością i okazać sobie wsparcie w tej kwestii. Jeżeli nie może poradzić sobie samodzielnie, to konsultacja z psychologiem specjalizującym się w tym zakresie będzie dobrym rozwiązaniem.

Powrót do zbliżeń nie jest jednak jednoznaczny z tym, że organizm kobiety jest gotowy na kolejną ciążę. Chociaż miesiączka może świadczyć o czymś przeciwnym, to lekarze zalecają dłuższą rekonwalescencję trwającą co najmniej 3 miesiące. Czas ten jest niezbędny, aby organizm kobiety zregenerował się przed kolejną ciążą. Zbyt szybkie zajście w ciążę po poronieniu może doprowadzić do utraty kolejnego dziecka.

Rekonwalescencja

Okres zaraz po poronieniu powinien być przeznaczony na odpoczynek. Jednak oprócz oszczędzania się i niewykonywania prac fizycznych, kobieta powinna także przestrzegać kilku podstawowych zaleceń. Przede wszystkim powinna unikać kąpieli, nie tylko w wannie, ale także w różnych kąpieliskach czy wizyt w saunie. To zmniejszy ryzyko wystąpienia zakażenia.

W razie konieczności lekarz może wystawić także dłuższe zwolnienie z pracy. Każda kobieta inaczej dochodzi do siebie, więc nie warto się sugerować tym, jak wyglądało to w przypadku innej pary.

Prawa matki

Kobieta, która poroniła, powinna także znać swoje prawa, jakie wynikają z polskich aktów prawnych. Szpital, do którego została przyjęta, ma obowiązek poinformować ją na temat całego procesu związanego z utratą dziecka, jak również wskazać, gdzie może uzyskać pomoc psychologiczną. Ta powinność wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

Jak zadbać o emocje po stracie ciąży?

Nie da się ukryć, że utrata ciąży – nawet na bardzo wczesnym etapie – jak niezwykle trudnym i obciążającym emocjonalnie doświadczeniem. Wiele kobiet po stracie przez długi czas zmaga się z obniżeniem nastroju, a nawet z depresję – nawet wtedy, gdy fizycznie dawno wróciły do formy.

W tym trudnym czasie nie można pominąć zdrowia i komfortu psychicznego. Oprócz wzajemnego wsparcia partnerów, którzy doświadczyli straty, nieocenioną pomocą mogą okazać się bliscy – rodzina i przyjaciele. Być może w otoczeniu takiej pary znajdują się inne osoby, które doświadczył straty. Rozmowa z takimi osobami może przynieść bardzo duże ukojenie w tym trudnym czasie. Warto również zwrócić się po profesjonalną pomoc do psychologa.

Podsumowanie

Zalecenia po wczesnym poronieniu nie są skomplikowane i opierają się przede wszystkim na konsultacjach z lekarzem, wykonaniu szeregu badań oraz na zadbaniu o siebie. W tym trudnym czasie nie można pominąć zdrowia i komfortu psychicznego. Oprócz wzajemnego wsparcia partnerów, którzy doświadczyli straty, nieocenioną pomocą mogą okazać się bliscy - rodzina, przyjaciele. Warto również zwrócić się po profesjonalną pomoc do psychologa. Istotne jest, aby kobieta zadbała nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne. Nie należy również pomijać partnera, który także doświadczył straty, w związku z czym może zmagać się z trudnymi emocjami.

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies