Wiedza

KRIOKONSERWACJA KOMÓREK JAJOWYCH I ZARODKÓW

Kriokonserwacja jest techniką umożliwiającą długoterminowe przechowywanie odpowiednio do tego przygotowanych komórek jajowych lub embrionów w temperaturze ciekłego azotu.

Obecnie Nasza pracownia proponuje Państwu kriokonserwację komórek jajowych i zarodków w każdej fazie rozwoju (od stadium przedjądrzy do blastocysty) najnowszą metodą zwaną: WITRYFIKACJĄ.

Wdrożony typ kriokonsewacji jest metodę zamkniętą opartą o technologię opracowaną przez pioniera prac nad witryfikacją dr M. Kuwayamę, która gwarantuje najbezpieczniejszy model przechowywania zarodka, chroniący go przed bezpośrednim kontaktem z ciekłym azotem. Witryfikowany materiał zamykany jest w słomkach HSV (High Security Vitrification) firmy CBS (CRYO BIO SYSTEMS). Każda słomka zostaje odpowiednio oznakowana co ułatwia proces identyfikacji przed ponownym wykorzystaniem. Wszystkie zarodki i komórki rozrodcze zakwalifikowane do procesów kriokonserwacji po zamknięciu w słomkach przechowywane są w wysokiej klasy atestowanych zbiornikach kriogenicznych. Zbiorniki te dzięki specjalnemu systemowi izolacji próżniowej gwarantują niskie zużycie azotu co pozwala utrzymać optymalną temperaturę. Specjalny system izolacji termicznej objęty jest gwarancją i posiada certyfikat zgodności z Dyrektywą Medyczną Unii Europejskiej 93/42/EEC.

Kiedy wykorzystamy metodę kriokonserwacji?

  • W przypadku uzyskania większej liczby komórek jajowych w porównaniu z ich ilością poddaną procedurze zapłodnienia.
  • W przypadku uzyskania większej liczby zarodków w porównaniu z ich ilością podaną do jamy macicy podczas transferu.
  • Zarodki, które zostały poddane procedurze witryfikacji mogą zostać wykorzystane przez parę podczas kolejnego transferu (w przypadku niepowodzenia lub starania o kolejne dziecko) – bez  potrzeby powtórnego przechodzenia przez wszystkie etapy stymulacji i przygotowania do zabiegu IVF.
  • W przypadku złego stanu zdrowia pacjentki (np. gorączka, stan zapalny).
  • W przypadku podejrzenia zespołu hiperstymulacji.Słomki CBS


    Słomki CBS

 

Należy jednak pamiętać, że:  NIE WSZYSCY PACJENCI BĘDĄ MIELI ZAMROŻONE ZARODKI!

Zależy to przede wszystkim od ilości pobranych komórek jajowych, a następnie ilości prawidłowo rozwiniętych żywych zarodków.

 

 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr Natalia Cybulska

Kierownik laboratorium, Starszy embriolog kliniczny ESHRE
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies