Wiedza

Od czego zależy ilość spermy?

Ilość spermy podczas wytrysku bardzo często utożsamiana jest w męską płodnością i możliwościami seksualnymi. Okazuje się jednak, że ważniejsze od objętości ejakulatu są takie parametry, jak ilość, ruchliwość czy morfologia plemników. Z pewnością jednak warto dowiedzieć się, od czego zależy ilość spermy. 

Jaka ilość spermy jest prawidłowa? 

W trakcie badania nasienia oceniane są między innymi cechy fizyczne nasienia, w tym parametry makroskopowe, takie jak objętość. Przyjmuje się, że prawidłowa ilość ejakulatu wynosi 1,4 ml – 6 ml. Bardzo ważne jest to, aby do specjalnego pojemniczka pobrana została cała ilość nasienia przy jednym wytrysku. W przeciwnym wypadku rzetelna ocena objętości nie będzie możliwa. 

Jeśli objętość ejakulatu jest mniejsza (od 0,5 ml do 2 ml), można mówić o hipospermii. Jeżeli natomiast nasienia jest mniej niż 0,5 ml, podejrzewa się aspermię. Zdarzają się także sytuacje, kiedy objętość nasienia jest zbyt duża – powyżej 6 ml. W takiej sytuacji mamy do czynienia z hiperspermią. 

Co ważne, nieprawidłowości tego typu mogą mieć charakter przejściowy lub trwały. Ilość spermy uzależniona jest bowiem od wielu czynników. Jednorazowa nieprawidłowość nie musi świadczyć o tym, że mężczyzna ma problemy z płodnością. 

Od czego zależy ilość spermy?

Wielu mężczyzn zastanawia się nad tym, od czego zależy ilość spermy. Dotyczy to nie tylko osób, które starają się o potomstwo. Wśród najważniejszych czynników, mających wpływ na ilość spermy, wymienić należy:

  • wiek mężczyzny – przyjmuje się, że wraz z wiekiem ilość nasienia podczas wytrysku zmniejsza się, 
  • aktywność fizyczną – regularne ćwiczenia mogą mieć wpływ na ilość nasienia. Panowie, którzy prowadzą siedzący tryb życia, często mają też niższą liczbę plemników w nasieniu, 
  • temperaturę – nie ma wątpliwości co do tego, że temperatura moszny ma kluczowe znaczenie dla przebiegu procesu spermatogenezy. Częste przegrzewanie może prowadzić nie tylko do zmniejszenia ilość ejakulatu, ale też do poważnych problemów z płodnością, 
  • ilość stosunków – jeśli w krótkim czasie dojdzie do dużej liczby stosunków zakończonych wytryskiem, ilość ejakulatu może krótkotrwale się obniżyć. Wynika to z faktu, że zapasy i możliwości produkcyjne jąder czasowo się zmniejszają. 

Oczywiście na objętość ejakulatu wpływa ogólny styl życia – im jest on zdrowszy, tym spermy może być więcej. Chodzi tu między innymi o prawidłowo zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu, unikanie stresu i używek. 

Zbyt mała objętość ejakulatu – możliwe przyczyny 

Jeśli mała ilość spermy utrzymuje się przez dłuższy czas, przyczyną mogą być między innymi:

  • infekcje bakteryjne, 
  • przebyte operacje lub wszelkie urazy w obrębie miednicy i narządów płciowych, 
  • wady anatomiczne, 
  • wady genetyczne,
  • przyjmowane leki. 

Należy wiedzieć, że analiza wyników badania nasienia jest całościowa – pod uwagę brana jest nie tylko objętość ejakulatu, ale też inne parametry. W razie wątpliwości warto powtórzyć badanie po pewnym czasie. 

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Kwestia tego, od czego zależy ilość spermy, budzi u mężczyzn wiele wątpliwości. Warto wiedzieć, że w większości przypadków niewielka objętość ejakulatu jest skutkiem zmęczenia, stresu lub drobnego przeziębienia i nie ma powodów do obaw. 

W przypadku poważniejszych wątpliwości warto zdecydować się na badanie nasienia. Pozwoli ono na dokonanie profesjonalnej oceny objętości nasienia. Jeśli będzie ona zbyt mała, a dodatkowo inne parametry będą obniżone, należy udać się na konsultację medyczną. 

Konsultacja merytoryczna:
Author photo

dr n. med. Tomasz Wiatr

specjalista urologii (FEBU), certyfikowany androlog kliniczny
Więcej artykułów

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Czym jest poronienie zagrażające? Co robić i jakie są jego objawy?

13/12/2024
Co to jest poronienie zagrażające? Poronienie zagrażające to stan, w którym występują objawy sugerujące możliwość utraty ciąży, ale ciąża nadal trwa, a rozwój płodu może przebiegać prawidłowo. Diagnozuje się go najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, gdy ryzyko poronienia jest największe.  W przypadku poronienia zagrażającego, w odróżnieniu od poronienia w toku, szyjka macicy pozostaje zamknięta, co […]

Jakie badania po poronieniu? To warto wiedzieć

09/12/2024
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu? Jedno poronienie, szczególnie w pierwszym trymestrze, może być wynikiem naturalnych procesów organizmu, takich jak nieprawidłowości genetyczne zarodka. W takich przypadkach szczegółowa diagnostyka może nie być jeszcze konieczna. Jednak jeśli poronienia się powtarzają, to wskazane jest przeprowadzenie badań w celu wykrycia potencjalnych przyczyn. Odpowiednia diagnostyka pomaga zrozumieć, dlaczego doszło do […]
Zarządzaj plikami cookies