Ciąża po leczeniu niepłodności
Z medycznego punktu widzenia, ciąża po zabiegu in vitro jest taką samą ciążą, jak ta powstała w sposób naturalny. Jednak sam fakt wieloletnich starań o dziecko, skłania do traktowania takiej ciąży w sposób wyjątkowy.
Czy ciąża po IVF jest ciążą zwiększonego ryzyka?
Nie. Istnieją jednak pewne procedury, które należy wdrożyć u Pacjentek po IVF, aby jak najlepiej zadbać o przebieg ciąży. Pacjentki po punkcji jajników bezwzględnie wymagają suplementacji progesteronem. Takie leczenie utrzymuje się nawet do 12 tyg. ciąży. Progesteron można podawać dopochwowo i jest to najczęstsza i najprostsza droga jego podania. Jeśli Pacjentka źle toleruje tę drogę podaży leku, istnieje możliwość podania go doustnie oraz w postaci iniekcji. Dawkowanie ustalone jest przez lekarza prowadzącego.
Należy także pamiętać, że Pacjentki decydujące się na medycynę wspomaganego rozrodu często są w biologicznie starszym wieku, niż pacjentki, które zachodzą w ciążę w sposób naturalny. Sam fakt wieku Pacjentki powyżej 35 czy nawet 40 lat, wiąże się z większym ryzykiem powikłań, zarówno podczas trwania ciąży, jak i czasu okołoporodowego czy połogu.
Bardzo istotna jest też przyczyna niepłodności oraz choroby współistniejące. Jeśli Pacjentka cierpi na choroby układowe, zaburzenia immunologiczne, choroby metaboliczne jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy otyłość – same te choroby mogą komplikować przebieg ciąży. Taka ciąża będzie wymagała szczególnego monitorowania. Pacjentki obciążone ww. jednostkami chorobowymi, u których doszło do naturalnego poczęcia, także będą wymagały wzmożonej opieki.
Ryzyko ciąży mnogiej
Najistotniejszym, możliwym efektem ubocznym stymulacji owulacji oraz zapłodnienia pozaustrojowego są ciąże mnogie. W przypadku in vitro od kilku lat można zauważyć, że tendencja do występowania tego zjawiska się zmniejsza, ponieważ obecnie mniej zarodków jest przenoszonych do macicy. Obowiązująca ustawa o leczeniu niepłodności z 2015 roku dopuszcza przeniesienie maksymalnie 2 zarodków, najczęściej jednak transferowany jest jeden. Ciąże mnogie zazwyczaj obarczone są większym ryzykiem powikłań, ale sposób uzyskania ciąży (za pomocą technik wspomaganego rozrodu czy naturalnie) nie wpływa na stopień tego ryzyka.
Ryzyko poronienia po zabiegu IVF
Ryzyko poronienia jest nieco wyższe w przypadku ciąż po IVF, w porównaniu z ciążą uzyskaną w sposób naturalny. Wynika to między innymi stąd, że kobiety podchodzące do tej procedury są często w przedziale wiekowym niosącym takie zagrożenie. Zaawansowany wiek pacjentki wpływa na większe ryzyko poronień ze względu na nieprawidłowości genetyczne w zarodku (choć w przypadku in vitro można ograniczyć ryzyko poronień wynikających z wad genetycznych, stosując diagnostykę przedimplantacyjną). Do poronień mogą prowadzić również czynniki leżące u podstaw niepłodności np. zaburzenia hormonalne, immunologiczne, wady budowy macicy.
Informacja o ciąży po IVF jest znana na bardzo wczesnym etapie, w porównaniu do ciąż po zapłodnieniu naturalnym. Badanie betaHCG potwierdzające ciążę jest wykonywane kilka dni po transferze. W przypadku ciąży naturalnej, na tak wczesnym etapie, większość kobiet nie wie jeszcze o zagnieżdżeniu się lub nie zarodka, a co za tym idzie może nie zdawać sobie również sprawy z poronień. Taka sytuacja ma bezpośredni wpływ na statystyki, a zatem również na postrzeganie skuteczności IVF.
Czy w czasie ciąży po IVF wykonuje się jakieś dodatkowe badania?
Nie. Badania wykonywane podczas ciąży – zarówno laboratoryjne jak i fizykalne czy ultrasonograficzne – w przypadku Pacjentek po IVF i Pacjentek po zapłodnieniu naturalnym są takie same. Pierwsza wizyta położnicza powinna odbyć się ok. 5 tyg. ciąży. Jeśli podczas tej wizyty Państwa lekarz prowadzący potwierdzi obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy, następna wizyta powinna się odbyć ok. 8 tyg. ciąży. Podczas tej wizyty lekarz uwidacznia pęcherzyk ciążowy z echem zarodka oraz bijące serduszko. Wtedy zakładana jest karta ciąży. Taka karta powinna zostać założona do max. 10 tyg. ciąży. Od tej pory ciążę prowadzimy jako fizjologiczną.
Prowadzenie ciąży po IVF
Ciąża to wyjątkowy czas dla przyszłych Rodziców. Ciężarna Pacjentka powinna być otoczona jak najlepszą opieką, która da jej poczucie bezpieczeństwa. Warto rozważyć prowadzenie ciąży w klinice, w której doszło do zapłodnienia. W Parens prowadzimy ciąże po zabiegach in vitro, oferując pełen zakres badań koniecznych do monitorowania przebiegu ciąży.