Wizyta u urologa – badanie nasienia jak to wygląda? Co robi embriolog we współpracy z klinicystą

Pierwsze kroki często stawia się niepewnie, z mniejszym wyczuciem, ponieważ poruszamy się w czymś, co do tej pory było dla nas nieznane. Odkrywamy nowe obszary, także samych siebie. Czy zatem trudność zdecydowania się na wizytę u urologa bierze się z tajemnicy, jaką owiany jest przebieg pierwszego badania. Czy jest się tak naprawdę czego bać?

Można byłoby powiedzieć, że aby się o czymś przekonać, trzeba tego spróbować, doświadczyć. W taki sposób można tylko zyskać. W pesymistycznej wersji mniej przyjemne doświadczenia, ale nic co ludzkie - nie jest nam obce. A świadomość siebie, funkcjonowania swojego ciała, jak i pełna kontrola swojej płodności, to podstawa do podejmowania racjonalnych decyzji odnośnie swojego życia przez mężczyznę.

Wróćmy zatem do korzeni. Urologia to specjalność zajmująca się schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn, a także moczowego u kobiet. Ze względu na charakter i umiejscowienie dolegliwości, wizyta u specjalisty u większości pacjentów przywodzi na myśl brak komfortu, czy po prostu wywołuje poczucie wstydu. Z tego właśnie powodu konsultacje urologiczne są często przekładane na ostatnią chwilę i zamiast decydować o tym, co może pomóc w tym, aby życie miało oczekiwany przez nas wymiar - nosimy się z decyzją o zrobieniu pierwszego kroku do osiągnięcia satysfakcji, szczęścia i zareagowania na to, co już w zaawansowanym stopniu dotyka nas poprzez różne niezdiagnozowane choroby.

Warto wiedzieć już na samym początku - lekarz urolog jest potrzebny w przypadku problemów związanych z takimi objawami, jak:

  • nietrzymanie moczu
  • zmiany w ilości, zapachu lub strukturze moczu, czy w częstotliwości jego oddawania
  • nieprzemijające uczucie parcia na pęcherz
  • ból, swędzenie czy pieczenie cewki moczowej
  • obrzęk, zaczerwienienie i inne zmiany w wyglądzie prącia lub jąder
  • ból po urazie podbrzusza
  • ból dolnej części pleców
  • puchnięcie nóg

Co nas czeka w czasie wizyty urologicznej?

Przebieg konsultacji u lekarza tej specjalizacji nie różni się zasadniczo od tego, co dzieje się podczas wizyt u innych specjalistów. Oprócz samego badania fizykalnego, zostaje przeprowadzony wywiad zdrowotny, analiza dostarczonych wyników badań oraz USG jamy brzusznej. Spora część to rozmowa z pacjentem, podczas której można opowiedzieć, co nas zaniepokoiło, co występuje np. od jakiegoś czasu i stało się dla nas sygnałem do działania, czy o tym co stale powraca, jako np. powtarzająca się dolegliwość. 

Lwia część problemów dotyka tematu niepłodności mężczyzn, który obecnie jest znaczącym problemem klinicznym. Dynamiczne zmiany otaczającego nas świata związane z globalizacją, użytkowaniem nowych technologii czy intensyfikacją rolnictwa są nieuniknione w skutkach dla naszego zdrowia. Efektem czego obecny styl życia Kowalskiego jest naszprycowany chronicznym stresem, pośpiechem,  zmęczeniem, nieprawidłową higieną snu, brakiem lub nadmiarem aktywności fizycznej czy nieprawidłową dietą. To wszystko w istotny sposób wpływa na płodność mężczyzn, Twoją płodność i Twoje życie!

Wskaźnik płodności

Szacuje się, że wskaźnik niepłodności w Europie Zachodniej wynosi ok. 15%, w Ameryce Północnej do 6%, Ameryce  Łacińskiej ok. 9%,  a Australii  8%, zaś w Polsce sięga ok. 20%.

Wszystko wskazuje zatem na to, że problem niepłodności męskiej będzie niestety narastał. Podejmując tak ważny pierwszy krok, na drodze do najwyższej jakości swojego życia, musisz być zdecydowany i otwarty na to, że wszystko ma dobre intencje, a każde działanie jest lepsze, niż bierność i hamowanie się przez niewiedzę.


WEBINAR DLA PACJENTÓW

„Wizyta u urologa - badanie nasienia jak to wygląda? Co robi embriolog we współpracy z klinicystą.” już 27.10.2020 r. o godzinie 20.00 na profilu „Będę mamą. Będą tatą z Centrum Parens”. Porozmawiamy o tym, dlaczego badanie nasienia (seminogram) jest tak ważne w diagnostyce niepłodności mężczyzn. Wskażemy, co zrobić, aby poczuć się pewniej w nowej sytuacji. Przybliżymy istotę współpracy embriologa z klinicystą, czyli zdradzimy jak przebiega interpretacja wyników.

Swoją wiedzą będą dzielić się Izabela Korowaj oraz Lek. Piotr Cwenar. Spotkanie ze Specjalistą online jest współorganizowane przez Niepłodni Razem, Fundację Pomoc dla Płodności i MSD Polska.Odwiedź Centrum Leczenia Niepłodności PARENS także na Facebooku KLIKNIJ

parens facebook

 

Zarządzaj plikami cookies