Życie to Ty! Diagnostyka endometriozy a starania o dziecko – webinar dla pacjentów

CZYTAJ DALEJ

Rwący, przeszywający, promieniujący do nóg, przewlekły ból w obrębie struktur miednicy. Skoro doświadczasz takich dolegliwości, to musisz wiedzieć, że jesteś w gronie 15% kobiet między 18. – 50. rokiem życia, u których dyskomfort związany z endometriozą ma wpływ na każdą ze sfer funkcjonowania na co dzień, zarówno w aspekcie rodzinnym, jak i społecznym oraz zawodowym.
Więcej na endometriozy będzie można dowiedzieć się podczas webinaru "Życie to Ty! Diagnostyka endometriozy a starania o dziecko" w poniedziałek 28.09. o godzinie 20.00 na profilu "Będę mamą, będą tatą z Centrum Parens" na Facebooku.

CPP, endometrioza i diagnostyka

Najczęściej CPP (ang. chronic pelvic pain) jest spowodowany zaburzeniami ginekologicznymi, wśród których aż w 70% przypadków wyróżnia się endometriozę.

Choroba ta ma różne oblicza, dlatego diagnostyka schorzenia powinna opierać się na:

  • wyczerpującym wywiadzie,
  • badaniu fizykalnym
  • oraz precyzyjnym USG.

Najczęściej jednak rozpoznanie problemu jest opóźnione nawet o 10 lat od momentu pojawienia się pierwszych symptomów. Co stanowi o przyczynie takich sytuacji i co może być punktem zwrotnym, nie tylko dla kobiet zmagającej się z endometriozą, ale i dla lekarzy diagnozujących takie dolegliwości?

Integracyjne podejście do walki z tą chorobą opiera się na diagnostyce, stanowiąc clue dla Specjalistów PARENS w ich własnej praktyce, ale i dzieleniu się wiedzą tak w środowisku medycznym, jak i z tą wyjątkową grupą 15% kobiet, dla których najważniejsze jest zdrowie i komfort w ich życiu - a zatem trafna opinia i indywidualnie dostosowane leczenie.

Endometrioza to choroba przewlekła z cechami stanu zapalnego.

Charakteryzuje się występowaniem zmian ogniskowych złożonych z komórek endometrium poza jamą macicy. Statystycznie przewlekły zespół bólowy miednicy odpowiada za 10% konsultacji ginekologicznych i stanowi wskazanie do 40% laparoskopii diagnostycznych. Niestety równie często zdarza się, że z powodu bezradności ginekologa dotyczącej prawidłowej interpretacji objawów, pacjentki przechodzą liczne konsultacje u różnych specjalistów z zakresu urologii, nefrologii, chirurgii, gastroenterologii i innych, zanim znajdą rozwiązanie swojego problemu.

Dlaczego tak jest?

Bardzo często trudno o szybkie zdiagnozowanie tej choroby, gdyż nie mamy charakterystycznych markerów, których oznaczenie dawałoby jednoznaczną odpowiedź.

Kobiety, które podczas wizyt lekarskich zwracają uwagą na towarzyszące im bolesne dolegliwości, a przy tym mające za sobą co najmniej kilka badań USG przezpochwowego, po przeprowadzeniu dokładnego USG transwaginalnego niejednokrotnie są diagnozowane ponownie. Na pierwszym etapie rozpoznania złotym standardem jest wywiad, badanie fizykalne pacjentki oraz USG. W naszych działaniach, kierując się fundamentalną rolą tych trzech filarów, możemy dostrzec kilka cech, które już przy pierwszym badaniu wskazują na możliwą przyczynę występowania problemów.

Jak działamy w PARENS?

Diagnostyka różnicowa to podstawa naszej pracy w PARENS, ponieważ daje możliwość ukierunkowania specjalisty i postawienia trafnej opinii lub zlecenia dodatkowych badań. Każdą chorą należy traktować indywidualnie, dlatego w ramach wizyt ginekologicznych w naszych placówkach, spotkasz się ze szczegółową analizą swojego przypadku, co pozwala nam jak najlepiej poznać i ocenić Twoją przypadłość.

W kompletnej diagnozie istotne jest zatem zbadanie zaawansowania samej choroby, a następnie przedstawienia możliwości leczenia i akceptacji przez pacjentkę wybranego sposobu do walki z endometriozą, w tym podstawę stanowią jej plany odnośnie prokreacji, w myśl prowadzenia życia rodzinnego w możliwie jak najlepszym komforcie.

Uratujmy zatem razem płodność i chodźmy się zbadać!


WEBINAR DLA PACJENTÓW

O tym, jaki wpływ ma diagnostyka endometriozy na staranie o szczęście w rodzinie, czyli poczęcie dziecka i płodność, opowie lek. med. Krzysztof Janowiec z Centrum Leczenia Niepłodności PARENS podczas spotkania online, które współorganizowane jest przez Niepłodni Razem, Fundację Pomoc dla Płodnosci i MSD Polska.

Zapraszamy 28.09. 2020 r. na profil Centrum Niepłodności PARENS na Facebooku o godzinie 20.00

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA JUŻ DZIŚ! KLIKNIJ TUTAJ.


Odwiedź Centrum Leczenia Niepłodności PARENS także na Facebooku KLIKNIJ

parens facebook

Zarządzaj plikami cookies