Aktualności
powrót
12 ważnych pytań na temat in vitro, które zadają pary starające się o dziecko28-12-2017
In vitro to dla wielu par trudna decyzja, którą poprzedza wiele pytań z nią związanych. Jak długo trwa kwalifikacja do zabiegu, jakie warunki muszą być spełnione, od kiedy i w jaki sposób się zacząć do niej przygotowywać? Na te i inne ważne pytania pacjentów dotyczące procedury in vitro, odpowiadają dyplomowana położna Małgorzata Goździk oraz embriolog kliniczny Aneta Macur z Centrum Leczenia Niepłodności PARENS w Krakowie. Materiał ukazał się na łamach portalu nieplodnirazem.pl. Zapraszamy do lektury.
1. Jak długo od pierwszej wizyty trwa kwalifikacja do zabiegu in vitro?
Wszystko zależy od przyczyny niepłodności. Pierwsza wizyta to rozmowa z parą, zapoznanie z dotychczasową historią leczenia, ich oczekiwaniami, a także rozpoczęcie diagnostyki. Kolejne wizyty mają na celu postawienie diagnozy – rozpoznania przyczyny niepłodności. Jeśli zostanie ona rozpoznana szybko i istnieje konieczność zastosowania metody in vitro, już w kolejnym cyklu można rozpocząć procedurę.
Jeśli istnieją jakieś przeszkody, np. infekcja, którą trzeba wyleczyć, trzeba wyregulować poziom hormonów albo wykonać biopsję jądra u partnera, czas do podejścia do in vitro może się wydłużyć.
2. Kiedy mamy za sobą już określoną ilość wizyt w wybranej klinice leczenia niepłodności, niezbędną dokumentację, diagnozę i wreszcie zostaliśmy zakwalifikowani do procedury in vitro, co jest kolejnym krokiem?
Kolejny krok to wybór odpowiedniej metody stymulacji. Lekarz decyduje, jaki protokół (długi lub krótki) oraz jakie leki dopasować dla danej pacjentki do stymulacji. Stymulacja powoduje wzrost od kilku do kilkunastu pęcherzyków w jajnikach. Ich rozwój należy kontrolować co jakiś czas poprzez tzw. monitoring USG. Przy odpowiedniej wielkości pęcherzyków stymulacja jest kończona zastrzykiem wyzwalającym dojrzewanie komórek jajowych w pęcherzykach. 36 godzin później następuje punkcja, czyli pobranie tych komórek.
3. Od kiedy tak naprawdę powinniśmy zacząć się przygotowywać do tego najważniejszego dnia, czyli dnia zabiegu i co możemy zrobić, żeby zwiększyć jego szanse powodzenia?
Przygotowanie należy zacząć dużo wcześniej. Jeśli to możliwe, nawet pół roku, a na pewno 3 miesiące przed zabiegiem. Pacjent, jeśli jego wyniki badań nasienia są nieprawidłowe, powinien przyjmować suplementy zawierające odpowiedni zestaw witamin i minerałów, które wspomagają prawidłowy rozwój plemników. Pacjentka także powinna zacząć przyjmowanie witamin i kwasu foliowego tak, aby przygotować organizm na ciążę. Zaleca się, aby przyszli rodzice, przed zabiegiem prowadzili zdrowy tryb życia, unikali stresu i używek. Ważna jest też zbilansowana dieta u obojga partnerów.
CHCESZ PRZECZYTAĆ CAŁY ARTYKUŁ?
WIĘCEJ ZNAJDZIESZ NA STRONIE www.nieplodnirazem.pl.
O naszych specjalistkach, które udzieliły odpowiedzi na pytania
Aneta Macur
Posiada certyfikat embriologa klinicznego ESHRE oraz prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończyła kierunek Biologia ze specjalizacją Genetyka i Biologia Rozrodu. W czasie studiów zajmowała się badaniami budowy morfologicznej i biochemicznej wrzeciona podziałowego w oocytach oraz skutków zaburzeń przebiegu mejozy w komórkach jajowych na płodność i powstawanie potworniaków jajnika.
Małgorzata Goździk
Absolwentka Medycznego Studium Zawodowego w Krakowie, Wydział Położnych. Ukończony licencjat z Położnictwa Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zakończone studia magisterskie na tym samym wydziale. Uczestniczyła w kursie cytologii i reanimacji. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe – praca w Szpitalu im. G. Narutowicza na Oddziale Położniczo-Noworodkowym oraz w Klinice Leczenia Niepłodności Macierzyństwo. Od 2007 r. w Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.
Odwiedź Centrum Leczenia Niepłodności PARENS także na Facebooku KLIKNIJ
powrót
