Profilaktyka

Jak poprawić jakość komórek jajowych?

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, która w sposób naturalny, w miarę upływających lat zmniejsza się, a wraz z nią również ich jakość. Niestety to właśnie potencjał komórek jajowych odgrywa tak duże znaczenie w płodności.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na komórki jajowe i zachodzące w nich procesy umożliwiające zapłodnienie. Na niektóre z nich mamy wpływ, na inne niestety nie. Czynnikiem, który istotnie wpływa na ich jakość jest styl życia. Rodzaj diety, ruch i używki mają bezpośredni wpływ na płodność zarówno kobiety jak i mężczyzny. Nieprawidłowa dieta prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów, zaburzeń owulacji, a w konsekwencji degeneracji oocytów i problemów z implantacją lub rozwojem zarodka.

Jakość komórek jajowych można poprawić wprowadzając zbilansowaną dietę, ograniczającą cukry i tłuszcze oraz rezygnacją z używek jak np. papierosy i alkohol. Również regularna aktywność fizyczna przyniesie korzyści, dzięki poprawie ukrwienia i perystaltyki jajowodów.

Przed rozpoczęciem leczenia zaawansowanymi technikami wspomagającymi rozród, osobom z nadwagą, zalecana jest wcześniej choćby nieznaczna utrata masy ciała. Redukcja wagi wpływa bezpośrednio na poprawę gospodarki hormonalnej oraz na odpowiedź jajników na proces stymulacji i zwiększa szansę na zapłodnienie i rozwój zdrowego zarodka.

W trakcie diagnostyki lekarz prowadzący, jeśli są takie wskazania, zaleci zmiany w stylu życia, dobierze odpowiednią suplementację, a następnie zaproponuje najbardziej optymalne leczenie.

Zarządzaj plikami cookies