Wiedza

Dlaczego opóźnienie leczenia niepłodności z powodu pandemii COVID-19?

Rozumiemy, że konieczność opóźnienia leczenia z powodu pandemii COVID-19 może być katastrofalna dla tych, którzy wciąż są na etapie starań o dziecko.

Naszym celem jest zapewnienie Wam jaśniejszego zrozumienia wszelkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa związanego COVID-19 oraz pomoc w rozwiązaniu nurtujących Was kwestii. ASRM (Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Rozrodu) zgromadziło odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania, które prezentujemy dla Was poniżej.

Czy odroczenie mojego leczenia wpłynie na możliwość posiadania dziecka?

Bardzo trudno jest podejmować decyzje o odroczeniu leczenia. Do tego czasu większość par starających się o zostanie rodzicami doświadczyła ogromnego wysiłku, by dostać się do miejsca, w którym wykonuje się cykl in vitro. Dodatkowo, cała ta droga była związana z kosztami i często wieloma wyrzeczeniami. Tym bardziej teraz, stojąc w obliczu pandemii COVID -19, o nieznanym wpływie na procedury wspomaganego rozrodu i początek ciąży, należy postępować w sposób rozważny i bezpieczny, tak by nie narażać nikogo. Nie ma dowodów, że opóźnienie leczenia o miesiąc lub dwa wpłynie ostatecznie na zdolność do posiadania dziecka, pomimo obaw dotyczących zaawansowanego wieku czy zmniejszonej rezerwy jajników (niski AMH). Zalecenia ASRM będą stale weryfikowane i aktualizowane, ponieważ wiemy, że wiele osób ma obawy związane z czekaniem dłużej niż dwa miesiące.

Czy rozważane jest wykonywanie procedur IVF i innych zabiegów wspomagających płodność?

Niepłodność jest chorobą i niewątpliwie leczenie niepłodności jest medycznie konieczne. Jednak istnieje rozróżnienie między leczeniem, którego nie można odłożyć nawet o kilka dni (np. zapalenie wyrostka robaczkowego i wszelkie pilne stany chirurgiczne) oraz leczenie wrażliwe na czas i niezwykle ważne (takie jak IVF), ale nie będące nagłym przypadkiem medycznym. Niestety nie ma uniwersalnej definicji. Wiemy, że również inne ważne zabiegi, nie będące stanami nagłymi, są także przełożone podczas tej pandemii. Leczenie niepłodności nie jest tutaj wyjątkiem. Chirurgia ortopedyczna, chirurgia oka, zabiegi kamicy nerkowej, procedury stomatologiczne i wiele innych zabiegów również jest odkładanych z powodu pandemii COVID-19.

Czy klinika leczenia niepłodności zapobiega zakażeniu poprzez wywiad epidemiologiczny oraz badanie personelu i pacjentów?

Każdy, kto przeszedł proces diagnostyki i leczenia niepłodności lub przygotowywał się, aby je rozpocząć wie, jak wiele wizyt i procedur w klinice jest wymagane. Niestety, nawet jeśli klinika podejmuje wszelkie działania, by zbadać pacjentów i personel, chcąc obniżyć ryzyko ekspozycji na nowy koronawirus w klinice leczenia niepłodności, to nie ma sposobu, aby zagwarantować zapobieganie narażeniu. COVID-19 rozprzestrzenia się teraz w społeczeństwie niezwykle szybko i nie jest ograniczony tylko do osób, które podróżowały do innych krajów. Koronawirus jest zakaźny na kilka dni przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Wirus może znajdować się w powietrzu, które wydychamy, oraz w powietrzu, którym oddychamy. Ryzyko to jest zmniejszone przez noszenie masek i zwiększenie odległości między ludźmi. Jednak nawet te środki ostrożności nie są niezawodne i nie gwarantują bezpieczeństwa. Chcielibyśmy znaleźć sposób, który mógłby wyeliminować ryzyko, ale szczerze, nie możemy.

Chcemy wykonać procedurę IVF lub inne zabiegi medyczne związane z diagnostyką i leczeniem niepłodności. Czy powinniśmy odroczyć leczenie podczas pandemii COVID-19?

Bardzo trudno jest poradzić sobie z niepewnością, szczególnie gdy jest związana z realizacją marzeń o rodzinie. Obecnie w USA są zalecenia różnych federalnych, stanowych i lokalnych przepisów. W wielu stanach ograniczono prowadzenie procedur leczenia niepłodności takich jak IVF podczas pandemii, a nawet nałożono grzywny oraz kary dla ośrodków opieki zdrowotnej, którzy naruszają te zalecenia.

Podczas, gdy ASRM zdecydowanie popiera opiekę nad płodnością i reprodukcję jako niezbędne prawo, istnieje znaczne ryzyko dla zdrowia poprzez narażenie na COVID-19. Opieka nad płodnością wymaga interakcji wielu osób, a wszelkie interakcje międzyludzkie zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia. W większości przypadków ASRM zaleca odkładanie opieki związanej z leczeniem niepłodności do czasu, gdy minie kryzys, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się COVID-19, ponieważ wirus może spowodować, że wystąpią bardzo niebezpieczne objawy, wymagające długotrwałej hospitalizacji lub nawet prowadzące do śmierci. Do czasu opanowania szczytu kryzysu, grupa zadaniowa ASRM COVID-19 zaleca:

  • Odroczenie pobierania oocytów
  • Odroczenie przeniesienia zarodka
  • Odroczenie testów diagnostycznych

Czy istnieje ryzyko, że mój cykl może zostać anulowany, jeśli teraz rozpoczniemy leczenie?

Klinika, która rozpoczyna cykl leczenia, mogłaby zostać zmuszona do anulowania go zgodnie z przepisami miasta lub rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia. Co więcej, pracownicy służby zdrowia narażeni na koronawirusa, mogą nie być w stanie przyjechać do pracy. Możliwe, że nawet jeśli zaczęliby Państwo procedurę i zainwestowali czas i pieniądze w leczenie niepłodności, i tak zostałoby ono anulowane z powodu ograniczeń rządowych lub braku dostępnego personelu.

Czy nasze zamrożone zarodki, oocyty czy też nasienie, są bezpieczne?

Tak. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa zamrożonego nasienia, oocytów lub zarodków. Kliniki mają zasady i procedury dotyczące utrzymania zbiorników ciekłego azotu, zawierających zamrożone zarodki, oocyty oraz nasienie.

Czy należy podejmować kroki, aby uniknąć ciąży podczas pandemii COVID-19?

NIE mówimy, że kobiety nie powinny w tym czasie zachodzić w ciążę. Nie twierdzimy również, że nie ma ryzyka. Ryzyko związane z nabyciem koronawirusa w pierwszym trymestrze ciąży nie jest znane i nie będzie przez pewien czas. Wiadomo, że ciężka choroba może prowadzić do powikłań w ciąży. Jeśli jesteś już w ciąży, ważne jest, aby podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko narażenia na działanie koronawirusa, postępując zgodnie z aktualnymi zaleceniami, takimi jak mycie i dezynfekowanie, nie dotykanie twarzy.

Co mogę teraz zrobić?

Jeśli Twoja klinika oferuje opcję teleporad, rozważ zaplanowanie konsultacji i zacznij przygotowywać się do cyklu leczenia. Zdecydowanie lepiej wykorzystać ten czas na poprawę ogólnego stanu zdrowia poprzez ćwiczenia fizyczne, rzucenie palenia lub utrata masy ciała, które mogą poprawić sukces leczenia niepłodności. To dobra okazja, aby się skoncentrować na zdrowym odżywianiu i ograniczaniu lub eliminowaniu nawyków szkodliwych dla ogólnego zdrowia. Polecamy zapoznanie się z artykułem o koenzymie Q10 oraz dekalog odżywiania w endometriozie. Jeśli przygotujesz się teraz, będziesz gotowy do rozpoczęcia leczenia jak najszybciej, gdy będzie to bezpieczne.

Kiedy możemy wznowić procedury medyczne leczenia niepłodności?

Kliniki leczenia niepłodności będą musiały przestrzegać zaleceń MZ oraz towarzystw medycyny rozrodu, kiedy można bezpiecznie wznowić świadczenie usług medycyny reprodukcyjnej.

Jak tylko zostanie to uznane za medycznie bezpieczne i prawdopodobieństwo transmisji COVID-19 będzie znikome, ograniczenia zostaną zniesione. Personel kliniki leczenia niepłodności chce pomagać swoim pacjentom teraz i gdy wznowione zostanie leczenie, jak tylko będzie to możliwe.

Miałam planowaną procedurę chirurgiczną – dlaczego została odroczona?

ASRM, American College of Surgeons i wiele innych organizacji zaleciło, aby zabiegi chirurgiczne, które nie są uważane za pilne (pilne oznacza, że ktoś potrzebuje operacji, aby uniknąć poważnej choroby lub śmierci) należy odroczyć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Także niektóre kliniki leczenia niepłodności skierowały sprzęt medyczny lub zapasy środków ochronnych, by pomagać szpitalom i ich oddziałom opieki intensywnej w walce z COVID-19.

Myślę, że jestem w ciąży, czy powinnam mieć wykonywane badanie USG aby potwierdzić ciążę?

Tak! W tej chwili zalecane są badania ultrasonograficzne i laboratoryjne, ponieważ jest to konieczne i jest uważane za pilną diagnostykę. Zastosowanie ochronnych maseczek na twarz, stosowanie rękawic oraz środków ochronnych a także dezynfekcja, zapewni ochronę.

Rozpoznano u mnie proces nowotworowy i zalecana jest chemioterapia. Czy mogę nadal próbować zamrozić moje oocyty/nasienie?

Tak! Osoby stojące w obliczu pilnej potrzeby zachowania płodności mogą kontynuować leczenie podczas pandemii, jeśli zostanie to później uznane za uzasadnione w konsultacji z lekarzem.

Jeśli jestem chora lub mam test pozytywny COVID-19, to kiedy jest bezpieczny czas, by zajść w ciążę?

Zakażenie COVID-19 może trwać kilka tygodni. Ponieważ kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka poważnych powikłań, to rozsądnie jest poczekać, aż objawy ustąpią, by zajść w ciążę.

Jestem w ciąży. Jest ryzyko, że zakażenie COVID-19 wpływa na przebieg ciąży?

W oparciu o obecnie dostępne informacje, kobiety w ciąży, które ulegają zakażeniu COVID-19 nie wydają się być narażone na zwiększone ryzyko. Jednak, kobiety w ciąży są bardziej narażone na poważne komplikacje w wyniku innych infekcji wirusowych dróg oddechowych, takich jak grypa i SARS. Dlatego też kobiety w ciąży są uważane za populację zagrożoną COVID19. Warto zauważyć, że w wielu raportach zastosowano cesarskie cięcie u kobiet z dodatnim wynikiem COVID-19, które zgłosiły się do porodu.

Jakie jest ryzyko, że infekcja COVID-19 będzie miała wpływ na moje nienarodzone dziecko?

U niektórych dzieci urodzonych z ciąży, w której matki miały infekcję COVID-19 doszło do pewnych powikłań, takich jak poród przedwczesny i niska urodzeniowa masa ciała. Więcej jednak nie jest jasne czy wyniki te były związane z zakażeniem u matki.

Wiemy, że leczenie niepłodności może być stresujące. Warunki wywołane przez pandemię COVID-19 z pewnością zwiększają ten stres. Jesteśmy jednak pełni wiary w to, że niebawem będzie na tyle bezpiecznie, że nasza droga do tworzenia upragnionej rodziny znów ruszy na właściwe tory – do sukcesu.

ESTERA KŁOSOWICZ

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Zarządzaj plikami cookies