Wiedza

Zastanawiasz się, dlaczego inseminacja się nie udaje?

Wśród najczęściej wykorzystywanych metod leczenia niepłodności bardzo często wskazuje się na inseminację. Metoda ta jest stosunkowo prosta, jednak jej skuteczność jest ograniczona. Wiele par zastanawia się nad tym, dlaczego inseminacja się nie udaje. Niestety, jednoznaczne wskazanie przyczyny niepowodzenia zabiegu z reguły nie jest możliwe.

Na czym polega inseminacja?

Inseminacja to jedna z metod leczenia niepłodności. Podstawowym celem zabiegu jest ułatwienie plemnikom dotarcia do jamy macicy, a tym samym – zapłodnienia komórki jajowej. W trakcie inseminacji do macicy kobiety wprowadzane są wyselekcjonowane plemniki. Sam zabieg trwa bardzo krótko, a po jego wykonaniu kobieta może wrócić do domu. 

W zależności od decyzji lekarza prowadzącego, inseminacja może być wykonana w cyklu naturalnym lub w cyklu stymulowanym. Odpowiednia stymulacja hormonalna może pozwolić na uzyskanie większej liczby dojrzałych komórek jajowych, co z kolei przekłada się na wyższą skuteczność zabiegu. 

Na ogół wykonuje się trzy inseminacje, choć wiele zależy tutaj od sytuacji pary, historii leczenia i przyczyny problemów z uzyskaniem ciąży. Przyjmuje się jednak, że po trzech zabiegach warto rozważyć skorzystanie z innych metod leczenia. 

Skuteczność inseminacji – o tym warto pamiętać

Choć inseminacja jest metodą szeroko stosowaną w leczeniu niepłodności, należy mieć świadomość, że jej skuteczność sięga kilkunastu procent. W zależności od źródeł, można mówić o skuteczności na poziomie od 12 do 15 proc. Szanse na powodzenie rosną w przypadku wykonania kilku zabiegów inseminacji w kolejnych cyklach i mogą one sięgnąć nawet 40 proc. 

Szanse na uzyskanie ciąży są wyższe w przypadku cyklów stymulowanych, gdzie udaje się uzyskać dwie, trzy lub więcej dojrzałych komórek jajowych. Należy jednak pamiętać o tym, że w takim przypadku rośnie także ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej. 

Dlaczego inseminacja się nie udaje?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego inseminacja się nie udaje. Powodów może być wiele, dlatego o kolejnych niepowodzeniach należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Na podstawie wyników badań, przyczyny niepłodności, zastosowanego leczenia, będzie on mógł odpowiedzieć na wszystkie pytania, a także – co jeszcze ważniejsze – zaplanować dalsze leczenie. 

Wśród najczęstszych przyczyn niepowodzenia inseminacji wymienić można między innymi kiepską jakość nasienia, w tym koncentrację czy niski odsetek ruchomych plemników. Oczywiście każdorazowo decyzja o inseminacji powinna być podjęta z uwzględnieniem aktualnych parametrów nasienia. Należy także pamiętać, że preparatyka nasienia przed zabiegiem pozwala na zmniejszenie odsetka nieprawidłowych plemników, co może przekładać się na większą szansę na ciążę. 

Inną przyczyną nieudanej inseminacji może być endometrioza, która może wpływać nie tylko na obniżenie wydolności jajników, ale też na powstanie różnego rodzaju wad anatomicznych macicy kobiety. To samo dotyczy samego endometrium – aby doszło do zapłodnienia oraz do prawidłowego zaimplantowania i rozwoju zarodka, endometrium musi mieć odpowiednią grubość. To jeden z najistotniejszych parametrów sprawdzanych jeszcze przed przystąpieniem do inseminacji. 

Nie zawsze ustalenie przyczyny niepłodności jest możliwe, a inseminacja jest metodą stosowaną także w przypadku niepłodności idiopatycznej. To sprawia, że znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego inseminacja się nie udaje, często jest niemożliwe. 

Nieudana inseminacja nie przekreśla szans na ciążę

Choć większość par przystępujących do inseminacji liczy na to, że zabieg pozwoli na uzyskanie ciąży, należy mieć świadomość, że skuteczność tej metody jest ograniczona. Warto więc być przygotowanym na to, że nawet kilka inseminacji przeprowadzonych w kolejnych cyklach może nie zakończyć się ciążą. 

Na szczęście nie przekreśla to szansy na ciążę. Wręcz przeciwnie – nieudane inseminacje mogą być wskazówką, że warto skorzystać ze skuteczniejszych metod, w przypadku których szanse na ciążę są o wiele wyższe. Mowa tu przede wszystkim o metodzie zapłodnienia pozaustrojowego, dzięki której tak wiele par doczekało się już upragnionego potomstwa. 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]

Punkcja w procedurze in vitro – na czym polega? Jak przygotować się do zabiegu?

27/08/2024
Punkcja – ważny etap procedury zapłodnienia pozaustrojowego Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku etapów, takich jak stymulacja owulacji, punkcja czy hodowla zarodków. Choć in vitro jest obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, cały proces jest bardzo stresujący dla każdej pary. Co więcej, na różnych etapach może pojawiać się sporo wątpliwości, dotyczących na przykład […]

Leczenie niepłodności u mężczyzn – jak wygląda?

26/08/2024
Jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności?  Aby leczenie niepłodności u mężczyzny mogło przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepowodzeń. Oczywiście przyczyny męskiej niepłodności mogą być różne. Bardzo często są to różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niedoczynność przysadki mózgowej.  Częstą przyczyną są także wszelkie zaburzenia pracy jąder. Mogą one […]
Zarządzaj plikami cookies