Wiedza

Pozytywny test owulacyjny – kiedy współżyć?

W przypadku przedłużających się starań o dziecko warto skorzystać z dodatkowych metod wsparcia. Wykonywanie testów owulacyjnych może być dobrym sposobem na określenie momentu szczytowej płodności kobiety. Pytanie tylko, kiedy współżyć, gdy test owulacyjny jest pozytywny?

Czy warto robić testy owulacyjne? 

Wykonywanie testów owulacyjnych może być istotnym wsparciem dla par, które starają się o potomstwo. Choć powszechnie przyjmuje się, że owulacja występuje u kobiet około 14. dnia cyklu, nie zawsze tak jest. Zdarza się, że komórka jajowa uwalniana jest z jajnika wcześniej, nawet około dziesiątego dnia cyklu, a także później – na przykład w okolicach 20. dnia cyklu. 

Współżycie w nieodpowiednim momencie to bardzo powszechny problem, który w przypadku wielu par może skutkować długim oczekiwaniem na zajście w ciążę. Właśnie dlatego warto wykonywać testy owulacyjne – nawet od dziewiątego dnia cyklu. Pozwoli to na ustalenie, w którym momencie będzie miał miejsce największy wzrost stężenia LH – hormonu, który odpowiada za uwolnienie komórki jajowej. 

Kiedy występuje owulacja po pozytywnym teście owulacyjnym?

Przyjmuje się, że owulacja następuje około 12-36 godzin po tzw. piku LH. W tym miejscu warto wyjaśnić, że nagły skok stężenia hormonu luteinizującego (powyżej 25-30 mIU/ml) jest właśnie tym, co wyłapują testy owulacyjne. 

Taka metoda określania momentu owulacji jest bardzo skuteczna, dlatego warto z niej skorzystać – szczególnie w cyklach, w których nie jest wykonywane badanie USG. Testy owulacyjne dają większą pewność niż mierzenie temperatury czy obserwowanie śluzu, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć różne metody monitorowania cyklu. 

Kiedy poziom LH będzie najwyższy, kreska testowa na teście owulacyjnym powinna być intensywnie wybarwiona – często w takim samym stopniu, jak kreska kontrolna, a nawet bardziej. To ważna informacja dla kobiet, które często wykonują testy ciążowe. Druga, jasna kreska nie oznacza, że test owulacyjny jest pozytywny. Być może zauważysz jednak, że z dnia na dzień staje się ona coraz ciemniejsza – aż do dnia, w którym będzie mocno wybarwiona. Pozytywny test owulacyjny oznacza, że owulacja zbliża się wielkimi krokami! 

Pozytywny test owulacyjny – kiedy współżyć? 

Na ogół zaleca się, aby para starająca się o dziecko współżyła przynajmniej trzy razy w tygodniu, najlepiej co dwa dni, przez cały cykl miesiączkowy. Taka regularność da gwarancję, że moment najwyższej płodności nie zostanie przeoczony. 

Wiele par zastanawia się jednak, co robić w przypadku pozytywnego testu owulacyjnego. Kiedy współżyć? Za okres szczytowej płodności u kobiety przyjmuje się trzy dni przed owulacją, a także sam dzień owulacji i dzień kolejny. W tym czasie warto zintensyfikować działania, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie. 

A zatem, jeśli test owulacyjny jest pozytywny, nie warto czekać. Można jak najszybciej przystąpić do działania, ponieważ są spore szanse na to, że owulacja wystąpi już po 12 godzinach. Do uwolnienia komórki jajowej może jednak dojść nawet 36 godzin po piku LH, a zatem warto odbyć stosunek również kolejnego dnia. 

Wiesz już, kiedy warto zintensyfikować starania o dziecko! 

Nie bez powodu wiele osób zadaje sobie pytanie: "Pozytywny test owulacyjny – kiedy współżyć?". W większości przypadków najlepszym sposobem na uzyskanie ciąży jest regularne współżycie co dwa lub trzy dni. 

Z pewnością jednak po pozytywnym teście owulacyjnym warto zdecydować się na nieco częstsze, nawet codzienne współżycie – pod warunkiem, że parametry nasienia mężczyzny są prawidłowe. To właśnie najważniejszy moment w trakcie cyklu, ponieważ w czasie okołoowulacyjnym szanse na zajście w ciążę są największe. 

Co więcej, w tym czasie kobieta ma o wiele więcej energii, cieszy się świetnym samopoczuciem i jest bardziej atrakcyjna w oczach mężczyzny. Wszystko to sprawia, że właśnie w tych wyjątkowych dniach starania o dziecko są nie tylko skuteczne, ale też bardzo przyjemne! 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły


Warning: Undefined variable $post_id in /home/users/zvyixmkl/public_html/parens_pl/wp-content/themes/octopress/template-parts/article-box.php on line 36

Co wpływa na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

28/03/2024
Starania o dziecko to proces, który może potrwać Wielu parom, które rozpoczynają starania o dziecko, wydaje się, że do zapłodnienia dojdzie już po miesiącu lub dwóch. Niestety, uzyskanie ciąży nie zawsze jest takie proste. Bardzo często zdarza się, że na ciążę należy zaczekać pół roku, a nawet rok.  Z tego powodu tak ważne jest uzbrojenie […]
Zarządzaj plikami cookies