Wiedza

Po jakim czasie od poronienia można zajść w ciążę?

W sytuacji kobiet, które starają się o dziecko, poronienie jest ciężkim przeżyciem. W większości przypadków nie jest to jednak przeszkodą, aby ponownie zajść w ciążę. Kiedy jednak można podjąć starania, a kiedy trzeba udać się po pomoc do lekarza?

Diagnostyka po poronieniu

Za poronienie uznaję się utratę ciąży przed 22 tygodniem. Niezależnie od terminu, na jakim etapie ciąży ono wystąpiło, należy koniecznie wybrać się na konsultację lekarską. Jest to niezwykle ważne dla zdrowia przyszłej matki. W trakcie wizyty specjalista zweryfikuje, czy wszystkie tkanki zostały wydalone przez organizm czy nie. Jeżeli nie, to może zalecić łyżeczkowani macicy. Pobrany materiał zostanie poddany analizie. Oprócz tego wypisze skierowanie na szereg badań, które mogą wskazać przyczynę przedwczesnego zakończenia ciąży.

Nawet, jeżeli kobieta po poronieniu od razu trafiła do szpitala i została poddana zabiegom, konsultacja ze specjalistą jest istotna. Nie zawsze lekarze dyżurujący na oddziałach zlecą wykonanie wszystkich najważniejszych badań. Co więcej, wizyta kontrolna po wyjściu ze szpitala jest po prostu konieczna. W ten sposób kobieta dowie się, czy wszystko jest w porządku i czy nie pojawiły się powikłania.

W takcie takich wizyt lekarze coraz częściej sugerują również weryfikację płodności u obojga przyszłych rodziców. Problem może wynikać z różnorodnych kwestii. Z tego też względu zaleca się badania genetyczne, które pomagają zweryfikować, czy para w ogóle może mieć wspólne potomstwo.

Szczegółowa diagnostyka jest niezwykle istotna, kiedy nie jest to pierwsze poronienie w przypadku danej pary.

Kiedy można ponownie próbować zajść w ciążę?

Każdy organizm jest inny, ale zazwyczaj do owulacji dochodzi już po pierwszej miesiące od poronienia. Nie jest to jednak najlepszy moment na ponowne stara się o dziecko. Lekarze zalecają, aby odczekać co najmniej 3 miesiące, by organizm odpowiednio się zregenerował. I nie chodzi tutaj tylko o fizyczną rekonwalescencję, ale również o tę psychiczną. Poronienie jest ciężkim przeżyciem, które odbija się na psychice kobiety i mężczyzny, a nieprzeżyta odpowiednio żałoba może rzutować na późniejsze samopoczucie.

Ten okres kilku miesięcy to także odpowiedni czas, by zrobić szczegółowe badania oraz przygotować organizm na kolejną ciąże. Po konsultacji z lekarzem warto zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację. Po diagnostyce może się również okazać, że konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. W związku z tym, odpowiedź na pytanie po jakim czasie od poronienia można zajść w ciążę nie jest jednoznaczna i zależy od tego, w jakiej kondycji fizycznej i psychicznej jest kobieta.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę po poronieniu?

Przygotowując się do kolejnego zajścia w ciążę kobieta powinna szczególnie o siebie zadbać, nawet jeśli jest całkowicie zdrowa. Oprócz konsultacji ze specjalistą i systematycznej diagnostyki, powinna wysypiać się i zdrowo odżywiać. Nadmierny stres oraz niezdrowa dieta mogą wpływać niekorzystnie na proces starania się o dziecko. W przypadku zdiagnozowanych schorzeń, częste konsultacje lekarskie połączone z cyklicznymi badaniami mogą okazać się po prostu konieczne.

Warto też zadbać o wsparcie psychologiczne, aby poradzić sobie nie tylko z żałobą, ale też ewentualnymi trudnościami, jakie pojawiają się na drodze. Na takie sesje z psychologiem lub psychoterapeutą warto wybrać się z partnerem. Dynamika w związku, jak i stan psychiczny przyszłego ojca także przekładają się na kondycje psychiczną przyszłej matki.

Poronienie a ponowne zajście w ciążę

Również zaraz po zajściu w ciąże warto od razu udać się na kontrolę lekarską i omówić ze specjalistą następne kroki. Może się okazać, że trzeba będzie np. od samego początku przyjmować progesteron, czyli hormon odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Konieczne może okazać się także szybkie przejście na zwolnienie lekarskie i ograniczenie aktywności fizycznej.

Podsumowanie

Ponowne zajście w ciążę po poronienie jest możliwe stosunkowo szybko, ale nie warto się spieszyć. Najlepiej dać sobie i swojemu organizmowi czas na regenerację po trudnych przeżyciach i na przygotowanie się na przyjęcie nowego życia. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska, szeroko zakrojona diagnostyka i spokojne podejście do tematu.

 

 

Dowiedz się więcej czytając nasze artykuły

Ruchliwość plemników – dlaczego jest tak ważna? Co na nią wpływa?

28/08/2024
Ruchliwość plemników ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko Ruchliwość plemników odnosi się do ich zdolności do aktywnego poruszania się, co jest niezbędne, aby mogły pokonać dystans od szyjki macicy do jajowodów, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki powinny poruszać się w sposób progresywny, czyli kierunkowo, aby efektywnie przemieszczać się w stronę komórki jajowej. To właśnie […]

Punkcja w procedurze in vitro – na czym polega? Jak przygotować się do zabiegu?

27/08/2024
Punkcja – ważny etap procedury zapłodnienia pozaustrojowego Cała procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z kilku etapów, takich jak stymulacja owulacji, punkcja czy hodowla zarodków. Choć in vitro jest obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia niepłodności, cały proces jest bardzo stresujący dla każdej pary. Co więcej, na różnych etapach może pojawiać się sporo wątpliwości, dotyczących na przykład […]

Leczenie niepłodności u mężczyzn – jak wygląda?

26/08/2024
Jakie mogą być przyczyny męskiej niepłodności?  Aby leczenie niepłodności u mężczyzny mogło przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędne jest ustalenie przyczyny niepowodzeń. Oczywiście przyczyny męskiej niepłodności mogą być różne. Bardzo często są to różnego rodzaju choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niedoczynność przysadki mózgowej.  Częstą przyczyną są także wszelkie zaburzenia pracy jąder. Mogą one […]
Zarządzaj plikami cookies