Zdrowy chłopczyk urodzony dzięki kriokonserwacji tkanki jajnika

CZYTAJ DALEJ

Niedawno świat obiegła wiadomość o kolejnym dziecku urodzonym dzięki metodzie mrożenia tkanki jajnika. W czerwcowym (2015) numerze* Human Reproduction opisano przypadek 27-letniej kobiety, która naturalnie zaszła w ciążę po przeszczepie tkanki jajnika. Nie byłoby w tym nic nowego, gdyby nie fakt, że tkankę zamrożono, gdy pacjentka miała 13 lat, a więc była jeszcze w okresie przedpokwitaniowym.

Troska rodziców o przyszłość dzieci

Pacjentka w wieku 5 lat, jako mała dziewczynka, zachorowała na anemię sierpowatą. Konieczny był przeszczep szpiku kostnego oraz chemioterapia. Jej rodzice w trosce o przyszłość córki, podjęli wówczas niekonwencjonalną  i mało popularną decyzję o zabezpieczeniu prokreacji. Prawy jajnik został zamrożony w 62 fragmentach w 2001 roku i był przechowywany przez 10 lat. W 2011 roku pacjentka podjęła decyzję o rozpoczęciu starań o dziecko. Okazało się, że jej lewy jajnik przestał funkcjonować prawidłowo ze względu na chemioterapię, a więc przeszczep zamrożonej tkanki był jedyną szansą kobiety na ciążę. Przeprowadzono transplantację 15 fragmentów tkanki. W następstwie procedury spadł poziom FSH (wysoki świadczy o wyczerpującej się rezerwie pęcherzyków), natomiast wzrósł poziom inhibiny B (mówi o wzroście pęcherzyków Graafa) i estradiolu (syntezowany głównie w jajnikach, powoduje rozwój i dojrzewanie pęcherzyków). Na poziomie hormonalnym wyniki te były sygnałem podjęcia pracy przez wszczepioną tkankę. Pięć miesięcy po transplantacji tkanki wystąpiła menstruacja, po ponad dwóch latach kobieta zaszła w ciążę bez konieczności stosowania procedur sztucznego zapłodnienia. Szczęśliwy finał historii miał miejsce w listopadzie 2014 roku, kiedy na świat przyszedł jej zdrowy syn.

Na przykładzie opisanego przypadku po raz pierwszy wykazano, że możliwa jest długoterminowa kriokonserwacja tkanki jajnika zamrożonej u dziewczynek jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości. Metoda ta pozwala na przetrwanie pęcherzyków pierwotnych, wznowienie funkcjonowania jajników i wydzielania przez nich hormonów, a więc może być stosowana z powodzeniem w celu zachowania płodności u kobiet.

Więcej na temat możliwości mrożenia tkanki jajnika można przeczytać TUTAJ

 Źródło:

*Demeestere I, Simon P, Dedeken L, Moffa F, Tsepelidis S, Brachet C, Delbaere A, Devreker F, Ferster A. Live birth after autograft of ovarian tissue cryopreserved during childhood. Hum Reprod 2015(6)
** Fot. Babble TM

Zarządzaj plikami cookies