Męskie sprawy – trzymaj rękę na pulsie!

CZYTAJ DALEJ

"Jakość nasienia w ciągu ostatnich kilkudziesięcioleci drastycznie się pogorszyła" - grzmią naukowcy, którzy opublikowali swoje badania w czasopiśmie dla specjalistów zajmujących się leczeniem niepłodności "Human Reproduction". Nie oznacza to, że ludzkości grozi zagłada, warto jednak dbać o swoją płodność przestrzegając kilku zasad oraz analizując jakość nasienia. Badanie nasienia jest w 100% bezbolesne, a jego wyniki bardzo miarodajne. Można je wykonać w Centrum Leczenia Niepłodności PARENS oraz placówkach partnerskich.

Chociaż zdania ekspertów na temat wyników badań są podzielone, współcześnie jesteśmy narażeni na o wiele więcej czynników środowiskowych, które mogą negatywnie wpływać na płodność mężyczyzn, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta, w której dominuje przetworzona żywność, trzymanie laptopa na kolanach, zbyt wąskie spodnie, które powodują przegrzewanie się jąder - przykłady te mogą brzmieć banalnie, jednak czynniki te mogą spowodować przedwczesne obumieranie lub umieranie męskich komórek rozrodczych, czyli plemników.

"Naukowcy wzięli pod uwagę dane ze 185 badań prowadzonych na przestrzeni 38 lat, od 1973 do 2011 roku. W ten sposób przeanalizowano próbki spermy aż 42 935 mężczyzn. Okazało się, że stężenie plemników w spermie wśród mężczyzn z Europy, Ameryki Północnej, Australii i Nowej Zelandii przez 40 lat zmniejszyło się o ponad połowę. Co gorsza, badania sugerują, że sytuacja wciąż ulega pogorszeniu." - podsumowuje badania opublikowane w czasopiśmie "Human Reproduction" Gazeta Wyborcza. Pełen raport można znaleźć TUTAJ.

Jak dbać o męską płodność?

  • zmienić tryb życia na aktywny
  • uprawiać sport
  • unikać częstego nadużywania alkoholu
  • rzucić palenie papierosów
  • unikać przetworzonej żywności
  • spożywać potrawy bogate w witaminę C oraz E, a także cynk, selen i kwas foliowy,
  • nosić luźną bieliznę z naturalnych tkanin.

Badanie nasienia można wykonać w Centrum Leczenia Niepłodności PARENS oraz w naszych satelitach, czyli placówkach partnerskich, które znajdują się w całym kraju. Pełna ich lista, dostępna jest POD LINKIEM - GDZIE PRZEPROWADZIĆ BADANIE NASIENIA.

Dowiedz się więcej na temat komputerowo wspomaganej analizy nasienia! KLIKNIJOdwiedź Centrum Leczenia Niepłodności PARENS także na Facebooku KLIKNIJ

parens facebook

Zarządzaj plikami cookies