Całodobowy system monitorowania zarodków Time-Lapse

Drodzy Pacjenci! Wśród metod, które mogą zwiększyć Wasze szanse na powodzenie zabiegu in vitro, oddajemy do Waszej dyspozycji inkubator, w którym rozwój Waszych zarodków będzie monitorowany całodobowo. To system o nazwie Time-Lapse. Zapraszamy do zapoznania się z opisem nowej usługi, którą oferuje Centrum Leczenia Niepłodności PARENS. 

Co wyróżnia hodowlę zarodków w systemie Time-Lapse

System Time-Lapse umożliwia bezinwazyjne zarejestrowanie za pomocą specjalnej kamery, dynamiki rozwoju każdego zarodka. Zwykle embriolog ocenia zarodki kilka razy w czasie ich rozwoju do stadium blastocysty – w systemie Time-Lapse monitoring jest ciągły. Dzięki zastosowanej technologii, specjalista, który opiekuje się zarodkami, może zobaczyć o wiele więcej: zachodzące zmiany, każdy podział komórkowy lub przejście do kolejnego stadium, obecność struktur wewnątrzkomórkowych, multinukleację oraz wiele innych wydarzeń, które mogą wpływać na jego rozwoj.  Zastosowanie sytemu powoduje, iż nie ma potrzeby wyjmowania zarodków z inkubatora na zewnątrz, co sprawia, że temperatura i warunki gazowe (stosunek tlenu i dwutlenku węgla) nie ulegają zmianie. Inkubator wyposażony jest także w filtry powietrza (HEPA-VOC), które eliminują nawet bardzo niewielkie zanieczyszczenia. Posiada 12 czujników temperatury (po 2 w każdej komorze), aby zapewnić jej stabilizację oraz system monitorujący zmiany pH.

Oceny zarodków dokonuje certyfikowany embriolog kliniczny ESHRE, według specjalnie dobranego algorytmu. Pacjenci w czasie rozmowy z embriologiem przed transferem dowiadują się,  jakiej klasy zarodek będzie podawany oraz jak przebiegał jego rozwój morfokinetyczny.

Zalety systemu Time-Lapse

 • całodobowa rejestracja dynamiki rozwoju zarodków,
 • specjalnie dobrany algorytm oceny morfokinetycznej* zarodków,
 • ocena zarodków przez certyfikowanego embriologa klinicznego ESHRE,
 • stałe zapewnienie bezpiecznych warunków środowiskowych wewnątrz inkubatora,
 • transparentne zasady informowania pacjentów - omówienie kluczowych zmian w czasie rozwoju zarodków przez embriologa

* ocena parametrów morfokinetycznych polega na oznaczaniu i weryfikacji dynamiki podziałów zarodka oraz rozpoznaniu zmian, które mogą mieć istotne znaczenie dla jakości i dalszego rozwoju zarodków. Na ich podstawie możliwe jest oszacowanie prawdopodobieństwa osiągnięcia przez zarodek stadium blastocysty, ułatwienie wyboru najlepszego zarodka do transferu oraz ocena mniejszego lub większego prawdopodobieństwa implantacji danego zarodka i utrzymania ciąży.

 

Dla kogo polecamy system Time-Lapse?

 • 6 i więcej pobranych oocytów (w przypadku większej ilości zarodków, możliwa jest lepsza selekcja zarodków od najlepiej rokującego do najsłabszego) – na ilość oocytów, które mogą zostać pobrane w dniu punkcji wskazuje wysoki poziom estradiolu w dniu podania hCG lub duża ilość pęcherzyków widocznych w czasie monitoringu,
 • wcześniejsze poronienia (wg badań, dzięki możliwości wyboru zarodka do transferu w systemie Time-Lapse, zaobserwowano mniej poronień na wczesnych etapach ciąży – spadek o 9%),
 • wskazania ginekologiczne do SET (transferu pojedynczego zarodka),
 • wysoki stopień fragmentacji zarodków we wcześniejszych podejściach do procedury in vitro,
 • wysoka fragmentacja chromatyny plemnikowej
 • planowana diagnostyka przedimplantacyjna PGD/PGS.

Jak skorzystać z procedury?

Pacjenci mogą zdecydować się na hodowlę zarodków w inkubatorze Time-Lapse na podstawie konkretnych wskazań lub bez nich. Decyzję należy jednak podjąć jeszcze przed rozpoczęciem stymulacji, koniecznie po konsultacji z embriologiem.

 


inkubator


Odwiedź Centrum Leczenia Niepłodności PARENS także na Facebooku KLIKNIJ

parens facebook

Zarządzaj plikami cookies