Pomóż sobie – PCOS a poor responders. Niezbędnik przed in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Nazwa w tym przypadku daje wiele do myślenia… PCOS (ang.polycystic ovary syndrome), czyli zespół policystycznych jajników, co już na etapie definicji przedstawia wielowymiarowość zagadnienia.
Więcej na temat zespołu policystycznych jajników będzie można dowiedzieć się podczas webinaru „Pomóż sobie - PCOS a poor responders. Niezbędnik przed in vitro” w środę 7.10.2020 r. o godzinie 15.00 na profilu „Będę mamą, będą tatą z Centrum Parens” na Facebooku.

Drobnotorbielowatość jajników jest ściśle powiązana z różnorodnością pojawiających się dolegliwości. Brak dominującego czynnika, który jednoznacznie wskazywałby na występowanie danej choroby, nie pomaga w określeniu pewnej w skuteczności puli działań, eliminując problem u źródła jego powstawania. Wspierając jednocześnie możliwość zdrowienia pacjentek.

Co zatem zrobić, gdy jest się w grupie dotkniętej przez tą chorobę?

Po pierwsze, stawiamy na świadomość.

Czy wiesz, że zespół policystycznych jajników jest jednym z najczęstszych rozpoznań endokrynologiczno-ginekologicznych u kobiet w wieku rozrodczym, który dotyka także nastolatki, jak i panie w okresie menopauzy.  Szereg objawów:

  • od nieregularnych miesiączek,
  • torbielowatej przebudowy jajników,
  • czy też nadmiernego owłosienia typu męskiego,
  • ze zmianami skórnymi,
  • po problemy z łysieniem,

stanowią tylko część z listy bolączek na jakie skarżą się kobiety cierpiące na tę przypadłość.

W przypadku poor responders również mamy do czynienia z szerokiej skali niewiadomą, ponieważ sama grupa nie wskazuje na jakąkolwiek jednorodność. Dotyka zarówno młode kobiety, u których podczas starań o dziecko, pomimo stosowania wysokich dawek gonadotropin, nie udaje się uzyskać satysfakcjonującej liczby dojrzałych oocytów oraz panie w zaawansowanym pod względem zdolności rozrodczych wieku. W całym tym spektrum możemy jednak wskazać cechę wspólną, występującą przy tego typu zaburzeniu, jaką jest niskie stężenia AMH w fazie folikularnej cyklu, oscylujące zwykle poniżej 1,0 ng/ml.

Holistyczne podejście do leczenia w Centrum PARENS

W kontekście wskazanych przypadków, proces starania się o dziecko z wykorzystaniem metody in vitro, może być dla pacjentek bardzo frustrujący. W szczególności biorąc pod uwagę, że żadne solidne dane nie zalecają jednego protokołu, czy też "złotego lekarstwa", które odznaczałoby się pewną skutecznością w walce z PCOS, czy POR. Dlatego wytyczne, którymi dysponujemy w PARENS są oparte o najnowsze dane naukowe i wynikają z najbardziej skutecznych działań, jakie są praktykowane na świecie. Ponadto niezwykle ważne jest dla nas promowanie dalszych badań w kierunku opracowywania jak najskuteczniejszych metod wspierających samą diagnozę. Wierzymy, że leczenie powinno być prowadzone holistyczne i toczyć się na wielu obszarach jednocześnie. Opieka w takim ujęciu daje bowiem największe prawdopodobieństwo powodzenia dla pacjentki.

Jak zatem zwiększyć swoje szanse na ciążę?

W odpowiedzi na zadawane podczas naszej rozmowy pytania, postaramy się:

  • wskazać najlepsze metody leczenia w walce z PCOS oraz poor responders,
  • sformułujemy niezbędnik przed zabiegiem in vitro,
  • zwrócimy w szczególności uwagę na to, aby prowadzoną terapię dobierać w sposób zindywidualizowany.

Chcemy bowiem, abyś wiedziała, że każdy z Twoich problemów jest wart tego, aby mówić o nim głośno i śmiało podejmować jak najlepsze działania. W PARENS pragniemy być razem z Tobą na każdym etapie Twoich starań o szczęście.


WEBINAR DLA PACJENTÓW

"Pomóż sobie - PCOS a poor responders. Niezbędnik przed in vitro." już 7.10.2020 r. godzinie 15.00 na profilu "Będę mamą. Będą tatą z Centrum Parens". Porozmawiamy o tym, dlaczego zespół policystycznych jajników jest przyczyną niepłodności i nieudanych starań o ciążę oraz co zrobić, by zapłodnienie, także to metodą in vitro, udało się. Swoją wiedzą będzie dzielić się dr n. med. Agnieszka Florek-Michalska. Spotkania online, jest współorganizowane przez Niepłodni Razem, Fundację Pomoc dla Płodnosci i MSD Polska.

 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA JUŻ DZIŚ! KLIKNIJ TUTAJ.


Odwiedź Centrum Leczenia Niepłodności PARENS także na Facebooku KLIKNIJ

parens facebook

fot. Marcos de Madariaga

Zarządzaj plikami cookies