Czy płodność mężczyzn spada z wiekiem? Wywiad z naszym urologiem

CZYTAJ DALEJ

Czy można zostać ojcem w wieku 70 lat i jakie są na to szanse? Czy płodność mężczyzn z wiekiem spada? Jakie zmiany zachodzą w czasie tzw. andropauzy? Jak zmienia się jakość plemników z wiekiem mężczyzny? Na te i wiele innych pytań, w rozmowie z portalem Obcasy.pl, odpowiada nasz urlog, Tomasz Wiatr. Zapraszamy do lektury!

Mówi się, że płodność kobiet spada już po 30 roku życia, a mężczyzna może zostać ojcem do końca życia. Czy to prawda?
Faktem jest, że u kobiet wiek ma znaczący wpływ na płodność i częstość wad genetycznych u potomstwa, a menopauza wiąże się z zakończeniem zdolności reprodukcyjnych. Mężczyźni zaś, do późnej starości są zdolni do zapłodnienia. Jednak nie jest prawdą, że mężczyzna jest tak samo płodny przez całe swoje życie. Liczy się nie tylko zdolność do produkcji plemników, ale i jakość nasienia.

Dlaczego płodność mężczyzn spada z wiekiem? Jakie zmiany zachodzą w czasie tzw. andropauzy?
Objawy tzw. andropauzy (bo nie jest to termin precyzyjny) są bardzo podobne do objawów hipogonadyzmu: niedoboru hormonów, wywołanego chorobą, a nie naturalnymi zmianami, związanymi z wiekiem. U mężczyzn dochodzi do upośledzenia lub obniżenia funkcji hormonalnych i reprodukcyjnych. Poziom testosteronu nie kończy się nagle, ale spada bardzo powoli wraz z wiekiem. To z kolei może prowadzić do obniżenia popędu płciowego i kłopotów z erekcją.

CAŁY ARTYKUŁ PRZECZYTASZ BEZPŁATNIE TUTAJ.

KLIKNIJ


obcasy_logotypObcasy.pl - portal działa od 2004 roku jako miejsce dla kobiet młodych i dojrzałych, dynamicznych, które osiągnęły pewien stopień rozwoju zawodowego i materialnego, mających poczucie swojej wartości i atrakcyjności.


3lek. med. Tomasz Wiatr (FEBU) - ukończył Wydział Lekarski Collegium Medicum w Krakowie. Z wyróżnieniem zdał Europejski Egzamin Specjalizacyjny (Fellow of the European Board of Urology). Obecnie pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii i Urologii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Pola zainteresowań medycznych: uroonkologia, zastosowanie technik minimalnie inwazyjnych i andrologia.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Sekcji Endourologii i ESWL, Europejskiego Towarzystwa Urologicznego i Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.


Więcej o Męskich sprawach przeczytasz na naszej stronie. KLIKNIJ

Zarządzaj plikami cookies