EmbryoGlue – medium wspomagające implantację zarodka

Embryo Glue - nowe medium w ofercie Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.  Jak działa EmbryoGlue? EmbryoGlue to medium wspomagające implantację zarodka. Czasami pomimo transferu zdrowego, prawidłowego morfologicznie zarodka, nie udaje się uzyskać ciąży.  Jeśli występują trudności w zagnieżdżeniu zarodka, medium EmbryoGlue ułatwia ten proces i tym samym zwiększa szanse na powodzenie zabiegu in vitro.

EmbryoGlue zawiera kwas hialuronowy, który jest naturalnie obecny w płynie pęcherzykowym, jajowodowym oraz w macicy. Reaguje z receptorami CD44 na powierzchni blastocysty i w endometrium i działa jak most łączący zarodek i endometrium. Jest zaangażowany w proces rozwoju zarodków, migracji, adhezji, proliferacji i różnicowania komórek. Pośrednio promuje także angiogenezę. Dzięki tym właściwościom wspomaga przywieranie zarodka do endometrium i implantację. Zwiększa także lepkość, co ułatwia procedurę transferu zarodka oraz zapobiega przemieszczaniu zarodka po transferze.

embryoglue schemat

Rysunek: EmbryoGlue działa na każdym etapie implantacji: w stadium I poprzez zwiększoną lepkość, ułatwia „przyklenienie” zarodka i zapobiega jego przemieszczaniu np. w wyniku aktywności skurczowej macicy. W stadium II reaguje z receptorami CD44 tworząc most łączący zarodek i endometrium. W stadium III wspomaga przyleganie komórek oraz angiogenezę (unaczynienie).

EmbryoGlue można stosować zarówno przy transferze świeżych, jak i mrożonych zarodków.

EmbryoGlue zwiększa skuteczność implantacji zarodka

Według meta-analizy 13 publikacji (ponad 10 tysięcy transferów), w tym bazy Cochrane (ponad 4000 cykli in vitro), dzięki zastosowaniu medium zawierającego kwas hialuronowy, szanse na ciążę kliniczną wzrastają o 8%. Skuteczność wykorzystania EmbryoGlue ma zatem solidne podstawy naukowe.

wykres

Wykres: Bontekoe et al. Adherence compounds in embryo transfer media for assisted reproductive technologies (Review). The Cochrane Collaboration 2014

Dla kogo zalecane jest zastosowanie EmbryoGlue?

  •  pacjentki po 35. r.ż.
  • wcześniejsze nieudane próby implantacji,
  • niepłodność idiopatyczna

Szczegółowe informacje na temat medium można uzyskać podczas wizyty w Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.

Zarządzaj plikami cookies