Blog NieplodniRazem.pl przypomina jak przygotować się do badania nasienia

Aneta Macur, diagnosta laboratoryjny i embriolog Centrum Leczenia Niepłodności PARENS, na łamach bloga portalu NieplodniRazem.pl przypomina jak przygotować się do badania nasienia. Jeśli myślisz, że przygotowania możesz zacząć tuż przed nim, jesteś w dużym błędzie. Siłownia, brokuły i orzechy brazylijskie zjadane nawet garściami, nie poprawią tak szybko twoich parametrów. Jak i kiedy rozpocząć akcję poprawiającą jakość plemników oraz co najbardziej wpłynie na wynik badania - tego wszystkiego można dowiedzieć się z artykułu. 

Jak przygotować się do badania nasienia – co może wpłynąć na wynik?

Zapisując się na badanie nasienia, niejednokrotnie słyszałeś o tym, że należy zachować abstynencję płciową od 2 do 7 dni. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia z 2010 roku, powinno się również przełożyć badanie, jeśli w ostatnim czasie wystąpiła gorączka lub pacjent przyjmował antybiotyki. Niektórzy wspominają także, aby nie spożywać alkoholu ani narkotyków na kilka dni przed seminogramem.

Czy to wystarczy? A może trzeba zmienić tryb życia? Odżywiać się lepiej, uprawiać sport?

Przed badaniem zachowuj się tak, jak zwykle. Nie zapisuj się tydzień przed wizytą w klinice na siłownię. Nie jedz tony brokułów i orzechów brazylijskich. Nie staraj się na siłę poprawić parametrów nasienia. Jeśli wynik badania będzie nieprawidłowy, skonsultuj go z lekarzem i zapytaj, co możesz zrobić w przyszłości.

Jakie dodatkowe czynniki mogą wpłynąć na wynik badania?

Poza wytycznymi, które można znaleźć na wielu stronach internetowych, jest jeszcze coś, o czym powinieneś pamiętać. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, zgłoś to koniecznie diagnoście laboratoryjnemu wykonującemu badanie lub innej osobie przyjmującej zlecenie. Odnotuje ona takie uwagi dodatkowe na wyniku badania, co z kolei będzie stanowiło cenną wskazówkę przy interpretacji. Dlaczego? Czasami leki pogarszają parametry nasienia i to w dość znaczący sposób. Zapytasz, co to zmienia, skoro i tak musisz je przyjmować na stałe? Nie zawsze tak jest – jeśli staracie się o dziecko, można je na jakiś czas zmienić na inne, łagodniejsze, które nie będą miały negatywnego wpływu na płodność (uwaga – nigdy nie próbuj tego samodzielnie – zawsze skonsultuj się z lekarzem!).

 


nieplodnirazemO portalu NieplodniRazem.pl: Jesteśmy tutaj, aby dać Ci odwagę i uświadomić, że niepłodność to również choroba, jak każda inna. Nie trzeba się jej wstydzić, uważać za tabu, bo przecież po prostu chcemy być szczęśliwi, chcemy zostać rodzicami. Pamiętajcie, nie jesteście sami – jesteśmy RAZEM.

Zarządzaj plikami cookies