"

MSOME

MSOME (Motile Sperm Organelles Morphology Examination)

MSOME to ocena ruchomych plemników, dzięki której możliwe jest stwierdzenie obecności lub braku wakuol w obszarze jądrowym plemnika. Analizie podlega kształt i wielkość plemnika: powinien być owalny, z widocznym akrosomem zajmującym 40-70% obszaru główki, bez obecnych nieprawidłowości w rejonie wstawki i witki, bez dużych kropli cytoplazmatycznych. Ocena jest podobna do tej przeprowadzanej w trakcie seminogramu, jednak główna różnica polega na stwierdzeniu obecności i określeniu wielkości wakuol jądrowych, które dzięki powiększeniu nawet ponad 6000x są dobrze widoczne.

Ocena MSOME jest stosowana:

Badania naukowe wskazują na powiązanie obecności wakuol jądrowych z dysfunkcją jąder plemników w wyniku niższego potencjału mitochondrialnego, z utratą integralności DNA, wyższym wskaźnikiem aneuploidii oraz przede wszystkim – z nieprawidłowościami w kondensacji chromatyny.

Ocena następuje wg klasyfikacji Vanderzwalmen et. al., 2008:

W przypadku nieprawidłowego wyniku (poniżej 4% plemników prawidłowych, 1 stopnia), w trakcie zabiegu zapłodnienia in vitro, możliwe jest zastosowanie metody IMSI, która pozwala na wybór plemników o najlepszej budowie.

msome2

msome

Rejestracja:
12 665 37 77

Pon. – Pt.: 8.00-19.00
Sob.: 8.00-12.00

<