MSOME
MSOME (Motile Sperm Organelles Morphology Examination)
MSOME to ocena ruchomych plemników, dzięki której możliwe jest stwierdzenie obecności lub braku wakuol w obszarze jądrowym plemnika. Analizie podlega kształt i wielkość plemnika: powinien być owalny, z widocznym akrosomem zajmującym 40-70% obszaru główki, bez obecnych nieprawidłowości w rejonie wstawki i witki, bez dużych kropli cytoplazmatycznych. Ocena jest podobna do tej przeprowadzanej w trakcie seminogramu, jednak główna różnica polega na stwierdzeniu obecności i określeniu wielkości wakuol jądrowych, które dzięki powiększeniu nawet ponad 6000x są dobrze widoczne.
Ocena MSOME jest stosowana:
- jako element rozszerzonej analizy nasienia np. po stwierdzeniu nieprawidłowej chromatyny plemnikowej, teratozoospermii
- w przypadku wcześniejszych nieudanych prób in vitro, poronień, braków implantacji
Badania naukowe wskazują na powiązanie obecności wakuol jądrowych z dysfunkcją jąder plemników w wyniku niższego potencjału mitochondrialnego, z utratą integralności DNA, wyższym wskaźnikiem aneuploidii oraz przede wszystkim – z nieprawidłowościami w kondensacji chromatyny.
Ocena następuje wg klasyfikacji Vanderzwalmen et. al., 2008:
- stopień 1 – brak wakuol, prawidłowy kształt plemnika
- stopień 2 – maksymalnie dwie małe wakuole, prawidłowy kształt plemnika
- stopień 3 – więcej niż dwie małe wakuole lub przynajmniej jedna duża wakuola, prawidłowy kształt plemnika
- stopień 4 – duże wakuole oraz nieprawidłowy kształt główki plemnika
W przypadku nieprawidłowego wyniku (poniżej 4% plemników prawidłowych, 1 stopnia), w trakcie zabiegu zapłodnienia in vitro, możliwe jest zastosowanie metody IMSI, która pozwala na wybór plemników o najlepszej budowie.