"

Badania prenatalne

Wszystkie badania, które wykonuje się przed narodzinami dziecka są tak naprawdę badaniami prenatalnymi. Zwykło się jednak uznawać, że dotyczą one I oraz II trymestru ciąży, których celem jest rozpoznawanie wad i chorób płodu. Wady rozwojowe mogą powstawać podczas zapłodnienia lub w efekcie uszkodzenia rozwijającego się zarodka. Dzięki wczesnej diagnostyce możliwe jest rozpoczęcie leczenia, zanim dziecko przyjdzie na świat. Zgodnie z najnowszymi badaniami około 3% dzieci rodzi się z wadami wrodzonymi. Warto zatem już na wstępnym etapie ciąży zastanowić się, czy wykonanie tego typu badań będzie konieczne.

Badanie prenatalne można podzielić na dwie grupy: nieinwazyjne (badania USG, testy biochemiczne) i inwazyjne (amniopunkcja, biopsja kosmówki).

Zgodnie z przyjętymi normami i standardami istnieje szereg wskazań do przeprowadzanie badań prenatalnych:

Zgodnie z przyjętym w Polsce prawem badania prenatalne mają służyć ochronie życia płodu lub matki, gdy któreś z rodziców należy do rodziny obciążonej genetycznie lub istnieje ryzyko uszkodzenia płodu, a także przekazania choroby dziedzicznej dziecku. Jeżeli przyszła mama znajduje się w grupie ryzyka może poprosić lekarza ginekologa o skierowanie na badania prenatalne, które znajdują się na liście badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rejestracja:
12 665 37 77

Pon. – Czw.: 8.00-19.00
Pt.: 8:00 – 17:00
Sob.: 8.00-12.00

<

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/users/parens/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/users/parens/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/users/par...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/users/parens/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52