Aktualności
powrót
Metoda Fertile Chip dostępna w Centrum PARENS24-04-2020
Fertile Chip to specjalna komora, która umożliwia selekcję plemników do zabiegu inseminacji lub in vitro. Technologia Fertile Chip oparta jest na systemie mikroprzepływów – plemniki wędrują przez specjalną membranę z porami. Muszą one w czasie procedury pokonać drogę podobną do tej w drogach rodnych kobiety – a zrobią to tylko te najsilniejsze i najlepsze jakościowo.
Rys: A. Parrella, D. Keating, S. Cheung et al. A treatment approach for couples with disrupted sperm DNA integrity and recurrent ART failure. Journal of Assisted Reproduction and Genetics 2019 (8), p. 2057-2066.
Metoda Fertile Chip – dla kogo jest polecana?
- nieprawidłowy wynik chromatyny plemnikowej – według publikacji Fertile Chip pozwala na selekcję plemników, w których występuje znacznie mniej uszkodzeń DNA. To z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia poronień, dlatego zalecamy zastosowanie komory Fertile Chip także tym pacjentom, którzy przeszli już nieudane procedury in vitro, w których nie uzyskano prawidłowych zarodków lub wystąpiła ciąża biochemiczna albo poronienie.
- nieprawidłowy wynik badania ROS – uważa się, że wirowanie w gradiencie gęstości, czyli standardowo stosowana metoda preparatyki przed zabiegiem inseminacji lub in vitro, może prowadzić do wzrostu ilości wolnych rodników w próbce. Metoda selekcji na komorze Fertile Chip ogranicza liczbę wolnych rodników do minimum, również ze względu na wysoki odsetek ruchliwych plemników w próbce końcowej.
- Asthenozoospermia, czyli obniżona ruchliwość plemników – Fertile Chip jest metodą „delikatną” i naturalną, minimalizuje ingerencję z zewnątrz – uzyskujemy znacznie większą, w porównaniu z wirowaniem w gradiencie gęstości, ruchliwość plemników w próbce końcowej. Plemniki nie ulegają uszkodzeniom w czasie standardowego wirowania.
- Teratozoospermia – badania wskazują, że słabe plemniki są naturalnie eliminowane w trakcie przepływu przez membranę filtrującą i dzięki temu, do górnej komory wpływają tylko plemniki o najlepszym potencjale i jakości oraz lepszej (w porównaniu do próbki natywnej) morfologii.
Jakie są korzyści?
Próbkę końcową po selekcji na komorze Fertile Chip cechuje (w porównaniu z nasieniem natywnym):
- wysoka ruchliwość plemników
- mniej wolnych rodników (czyli mniejsze uszkodzenia plemników)
- niski odsetek plemników z fragmentacją chromatyny
- więcej plemników prawidłowych morfologicznie
- mniej uszkodzeń spowodowanych wirowaniem i manipulacją
Dzięki zastosowaniu plemników selekcjonowanych na komorze Fertile Chip uzyskujemy:
- wyższy odsetek zapłodnień
- lepszy rozwój zarodków
- wyższe szanse na uzyskanie prawidłowych zarodków
- wyższy stopień implantacji
- mniej poronień
- wzrost odsetka ciąż
Kto nie może skorzystać z tej metody?
W przypadku skrajnie słabych parametrów nasienia, plemniki nie mają zdolności do pokonania membrany filtrującej. Jeśli masz wątpliwości, czy parametry nasienia spełniają wymagania do zastosowania Fertile Chip – zapytaj embriologa lub lekarza w czasie konsultacji.
powrót
