"

Aktualności

powrót

EmbryoGlue – medium wspomagające implantację zarodka29-04-2019


embrEmbryo Glue – nowe medium w ofercie Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.  Jak działa EmbryoGlue? EmbryoGlue to medium wspomagające implantację zarodka. Czasami pomimo transferu zdrowego, prawidłowego morfologicznie zarodka, nie udaje się uzyskać ciąży.  Jeśli występują trudności w zagnieżdżeniu zarodka, medium EmbryoGlue ułatwia ten proces i tym samym zwiększa szanse na powodzenie zabiegu in vitro.

EmbryoGlue zawiera kwas hialuronowy, który jest naturalnie obecny w płynie pęcherzykowym, jajowodowym oraz w macicy. Reaguje z receptorami CD44 na powierzchni blastocysty i w endometrium i działa jak most łączący zarodek i endometrium. Jest zaangażowany w proces rozwoju zarodków, migracji, adhezji, proliferacji i różnicowania komórek. Pośrednio promuje także angiogenezę. Dzięki tym właściwościom wspomaga przywieranie zarodka do endometrium i implantację. Zwiększa także lepkość, co ułatwia procedurę transferu zarodka oraz zapobiega przemieszczaniu zarodka po transferze.

embryoglue schemat

Rysunek: EmbryoGlue działa na każdym etapie implantacji: w stadium I poprzez zwiększoną lepkość, ułatwia „przyklenienie” zarodka i zapobiega jego przemieszczaniu np. w wyniku aktywności skurczowej macicy. W stadium II reaguje z receptorami CD44 tworząc most łączący zarodek i endometrium. W stadium III wspomaga przyleganie komórek oraz angiogenezę (unaczynienie).

EmbryoGlue można stosować zarówno przy transferze świeżych, jak i mrożonych zarodków.

EmbryoGlue zwiększa skuteczność implantacji zarodka

Według meta-analizy 13 publikacji (ponad 10 tysięcy transferów), w tym bazy Cochrane (ponad 4000 cykli in vitro), dzięki zastosowaniu medium zawierającego kwas hialuronowy, szanse na ciążę kliniczną wzrastają o 8%. Skuteczność wykorzystania EmbryoGlue ma zatem solidne podstawy naukowe.

wykres

Wykres: Bontekoe et al. Adherence compounds in embryo transfer media for assisted reproductive technologies (Review). The Cochrane Collaboration 2014

Dla kogo zalecane jest zastosowanie EmbryoGlue?

Szczegółowe informacje na temat medium można uzyskać podczas wizyty w Centrum Leczenia Niepłodności PARENS.

powrót

Rejestracja:
12 665 37 77

Pon. – Czw.: 8.00-19.00
Pt.: 8:00 – 17:00
Sob.: 8.00-12.00

<